SG.hu

A Microsoft a Blackrock alappal társulva 100 milliárd dollárt költ az MI-re

"A mesterséges intelligencia infrastruktúrájához és az azt működtető új energiához szükséges tőkeberuházások meghaladják azt, amit egyetlen vállalat vagy kormányzat finanszírozni tud” - mondta Brad Smith, a Microsoft elnöke.

A nagy techcégek mindent megtesznek a mesterséges intelligencia működtetéséhez szükséges infrastruktúra létrehozásába, hogy a ChatGPT-hez hasonló (és azon túlmutató) generatív MI-termékeket emberek százmilliói számára elérhetővé tegyék világszerte. Ez a törekvés MI-gyorsító chipek, adatközpontok, sőt, egyes esetekben még új atomerőművek építését is magában foglalja, amelyek ezeket az adatközpontokat működtetik. Ennek jegyében a Microsoft, a BlackRock, a Global Infrastructure Partners (GIP) és az MGX bejelentett egy új hatalmas beruházási partnerséget Global AI Infrastructure Investment Partnership (GAIIP) néven.

A társulás célja kezdetben 30 milliárd dollárnyi magántőke bevonása, ami később 100 milliárd dollárnyi teljes befektetéssé válhat, ha az adósságfinanszírozást is beleszámítjuk. A csoport adatközpontokba és a mesterséges intelligencia fejlesztését támogató energetikai infrastruktúrába fog befektetni. A Microsoft partnerei a mély zsebükről nevezetesek. A BlackRock világszerte trilliárdos vagyont kezel, az MGX pedig - amely az év elején alakult- Abu Dhabi stratégiai fegyvere az MI-beruházások terén, az Egyesült Arab Emírségek jelentős szuverén vagyonának támogatásával.

Az új alap főként az Egyesült Államokban tervez befektetni, de némi pénz a partnerországokba is jut. Az Nvidia azzal fog segíteni, hogy megosztja, amit az adatközpontok építéséről tud, de a Microsoft azt mondja, hogy támogatni fogja „a nyílt architektúrát és a teljes ökoszisztémát”, amely számos vállalat számára biztosít majd infrastruktúrához való hozzáférést a gyártósemleges szabványok használatával.

A projekt egy olyan időszakban jön létre, amikor az MI számítási teljesítmény iránti kereslet gyorsan növekszik, az energiafelhasználással kapcsolatos kritikákkal együtt. A nagyméretű nyelvi modellek képzése és a következtetések futtatása jelentős számítási erőforrásokat igényel, ami viszont rengeteg energiát emészt fel. A Microsoft a ChatGPT-t az Azure szervereken működteti, de saját adatközpontjait is fejleszti a megnövekedett igények kiszolgálására.

Bár a GAIIP elsősorban a hardverre és az energetikai infrastruktúrára összpontosít, a kezdeményezésnek mélyreható hatásai lehetnek. Az erősebb mesterséges intelligencia-infrastruktúra gyorsabbá teheti a következő generációs mesterséges intelligencia-modellek (például a mesterséges intelligencia rajongói körében amúgy is nagyon várt GPT-5) fejlesztését, felgyorsíthatja a meglévő, nagy számításigényű modelleket (például az OpenAI új o1 modelljét), és különböző iparágakban új, neurális hálózaton alapuló alkalmazások fejlesztését indíthatja el.

A mesterséges intelligencia infrastruktúrájába történő ilyen hatalmas beruházások azonban valószínűleg a környezeti hatásokkal kapcsolatos kérdéseket is felvetnek, mivel kritikusok szerint a mesterséges intelligencia nem éri meg a költségeket. Ugyan néhány MI-adatközpont 100 százalékban megújuló energiát használ áramellátásra és hűtésre, de ezek messsze kisebbségben vannak. Addig is az atomenergia áthidalhatja a szakadékot, és a Microsoft megpróbálja ezt megvalósítani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • M2 #12
    "Minden más katasztrófához, vagy infantilizált társadalomhoz vezet."

    Ebbe már meg is érkeztünk, a kettőbe egyszerre, "vagy" nélkül.
  • CommieSlayer #11
    Nem erről szólt a beszélgetés. Arról szólt, hogy rettegni kell az AI-tól mert húde rossz dolgokat fog csinálni. Erre írtam, hogy nem az a baj, hogy egy AI erőszakkal és megtévesztéssel irányíthatja a társadalmat, hanem az hogy bárki erőszakkal és megtévesztéssel irányíthatja a társadalmat. Az pedig egy sokkal közelebbi és megjósolhatóbb probléma, hogy a csúcstechnológiák egy szűk politikai elit kezében összpontosulnak, amivel magától értetődően visszaélnek. Vissza kell állítani az emberek privát szféráját, meg kell győzni mindenkit, hogy tanuljon informatikai önvédelmet és decentralizálni kell minden csúcstechnológiát amennyire lehet. Csak így lehet minimalizálni a modern technológiák mentén fellépő társadalmi károkat. Persze lehet erre mondani ezer kifogást, de ez az egyetlen értelmes megoldás. Minden más katasztrófához, vagy infantilizált társadalomhoz vezet.
    Az, hogy az AI lehet jó is az egy másik téma és én nem mondtam, hogy nem lehet.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.09.20. 21:22:55
  • Tetsuo #10
    Ugye most mátrixanalizáló algoritmusokról beszélsz, aminek az intelligenciához nem sok köze van, csak a marketing szerint AI. Teljes fantasy, hogy öntudatra ébred, aminek a cikkhez nem sdok köze van.
    Beszélgethetünk arról, hogy ha a Google öntudatra ébredne az pozitívabb lenne, mint a judeokrácia, de egyrészt a jelenlegi hatalmat bitorlók nem engednék át a gyeplőt, másrészt egy szövegátíró szoftver miért ébredne öntudatra?
  • M2 #9
    "Teljesen mindegy, hogy a globális automatizált diktatúrát egy elszabadult AI irányítja, vagy Klaus Schwab és Larry Fink. A végeredmény ugyanaz lenne."

    Ezt miért jelentjük ki? Volt már rá precedens? MI van ha az AI nem az eddigi önpusztító módszerekkel irányít, hanem olyannal, ami mindenkinek az optimális rendszert hozza?
    Tudhatja a történelmünkből, hogy melyik utakra nem érdemes rálépni. Mi is tudhatnánk, de egyrészt nem az oktatásunk része, másrészt a hataloméhes emberek mindig ugyanoda lyukadnak ki: "divide et impera". Elég ránézni a mai, szándékosan több dimenzióban generált konfliktusokra. Már fél tucat válság fut folyamatosan. Gyakorlatilag mind mesterségesen generált. Mindnek két célja van, az igazi társadalmi ellentétről elterelni a figyelmet, és pénzszivattyúkat generálni, amivel még több pénzt és hatalmat lehet a gazdagokhoz átcsatornázni.
    Utoljára szerkesztette: M2, 2024.09.20. 19:21:22
  • kvp #8
    "Ma sem tudjuk, hogy pontosan mit miért csinál egy MI. Lehet visszakövetkeztetést kérni, de többségében csak találgatás van."

    Sokan nem ertik, de azert van aki meg kepes kezzel olvasni (es ha kell irni) neuralis halozatot is. Csak annyira nagyok, hogy szerintem senkinek nincs hozza kedve. Magam reszerol nem engednek olyan MI-t hasznalni, ami nincs felkeszitve ra, hogy az ervelesi fait odarakja a dontesei melle. Tudunk ilyet csinalni? Persze, siman. Csinaljak? Nem igazan, mert a mai global kapitalista vilagrendben nem eri meg anyagilag. Eleg egy valasz, jelenleg senki aki fontos nem kivancsi a miertre.

    "Teljesen mindegy, hogy a globális automatizált diktatúrát egy elszabadult AI irányítja, vagy Klaus Schwab és Larry Fink. A végeredmény ugyanaz lenne."

    Jo de errol ki tehet? Mi tehetunk rola, mert hagyjuk. Hitert is megvalasztottak es a tobbseg hagyta hogy hatalomra keruljon. Volt akinek meg tetszett is, remelhetoleg csak keveseknek. Most se jobb a helyzet, a donteshelyzetben levok tobbsegenek tetszik a globalis diktatura mint jovokep. Fuggetlenul attol, hogy ember, MI vagy egy termikus veletlengenerator iranyitja.

    A valodi ontudattal rendelkezo MI-vel kapcsolatban csak remelni tudjuk, hogy annak ellenere, hogy nem szamithat sok embersegre a Microsoft vagy a Black Rock reszerol azert lesz benne annyi, hogy az emberiseget megorzendonek tekintse. Marmint ha mar mindenaron azt akarja az emberiseg, hogy kvazi hazikedvencce vagy megorzendo vadallatta valjunk egy nallunk jelentosen intelligensebb letforma szamara. Ugyanis ha nem akarjuk ezt, akkor talan nem kellene letrehozni.
  • CommieSlayer #7
    Teljesen mindegy, hogy a globális automatizált diktatúrát egy elszabadult AI irányítja, vagy Klaus Schwab és Larry Fink. A végeredmény ugyanaz lenne. A probléma az, hogy nem mi irányítjuk az életünket és a közvetlen környezetünket és ez kiszolgáltatottá tesz minket.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.09.20. 14:49:27
  • Cat #6
    "Aztán egy ponton majd azt veszik észre, hogy már túl okos ahhoz, hogy emberi ésszel megértsék és irányítsák, és annyira függ tőle a civilizáció, hogy nem lehet lekapcsolni (ha még lenne rá mód egyáltalán)."

    1. Ma sem tudjuk, hogy pontosan mit miért csinál egy MI. Lehet visszakövetkeztetést kérni, de többségében csak találgatás van.
    2. Évtizedek óta rengeteg olyan nagyon bonyolult rendszer van, amelyet emberi ésszel képtelenség irányítani, ezért automatákra van bízva. Tipikusan ilyen a nagyvárosok közlekedése (pl. a közlekedési lámpák forgalom és napszakfüggő beállítása), vagy az országos méretű energiahálózatok, ahol ráadásul határokon átnyúló az összeköttetés. Ezeknél az emberek csak felügyelők, és radikálisan visszaesne a hatékonyság és megnőne a szakértő munkaerő-igény, ha embereknek kellene kapcsolgatniuk a dolgokat.
  • Tetsuo #5
    Egyetértek. A szabályok egyre szűkebb életteret kínálnak a polgároknak, de sokan ennek még örünek is.
  • Kryon #4
    Valószínűleg nem úgy fog megtörténni mint a Terminátorban. Egyszerűen csak, ahogy a MI egyre okosabb lesz, egyre jobban fognak benne bízni, több dolgot bíznak rá, nagyobb döntési szabadságot engednek neki. Aztán egy ponton majd azt veszik észre, hogy már túl okos ahhoz, hogy emberi ésszel megértsék és irányítsák, és annyira függ tőle a civilizáció, hogy nem lehet lekapcsolni (ha még lenne rá mód egyáltalán). Még csak öntudatra sem kell ébrednie. Egy ponton túl a folyamat automatikus és megállíthatatlan.
    Az meg már a folyamat betetőzése lesz, amikor a tömegek jobban bíznak a MI-ban, mint az emberi elitben és inkább annak a kezébe adják a sorsukat. A politikai és gazdasági elit pedig azt veszi észre, hogy rájuk már nincs szükség, minden zavartalanul működik nélkülük. Egy "MI isten" lép a helyükbe. Szóval ha lesz is automatizált globális diktatúra, amihez tapsol a nép, azt végül már nem emberek fogják vezetni.
    Utoljára szerkesztette: Kryon, 2024.09.20. 13:56:06
  • CommieSlayer #3
    Abból, hogy a Terminátorban volt ilyen, még nem következik, hogy a valóságban is lesz.
    Egy magas szinten automatizált globális diktatúrát viszont könnyű csinálni, ha a lakosság hagyja. Ha csak az sg.hu kommentelőit használom mintának, szerintem a 90% örömittasan fog tapsikolni a saját rabszolgásításához, mert hát "akinek nincs vaj a füle mögött, annak nincs félni valója" meg "szabályozásokra szükség van, anélkül anarchia lenne" meg "ez alufólia sapkás összeesküvéselmélet".
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.09.20. 13:22:43