SG.hu

A Google 23 milliárd dollárért felvásárol egy kiberbiztonsági céget

A Google anyavállalata, az Alphabet tárgyalásokat folytat a Wiz kiberbiztonsági startup cég megvásárlásáról mintegy 23 milliárd dollárért. Ez a technológiai konszern történetének legnagyobb felvásárlása lenne.

A Wiz megvásárlását célzó csoportot Thomas Kurian, a Google Cloud vezérigazgatója vezeti. A kiberbiztonságot a részlegének egyik megkülönböztető erősségévé kívánja tenni, és a Wiz nagyban hozzájárulna ehhez. A Wiz segít a vállalatoknak a felhőben lévő szolgáltatásaik biztonságossá tételében. Ez bevételeinek ugrásszerű növekedéséhez vezetett, mivel a cégek egyre inkább online üzemeltetik a szoftvereiket és tárolják az adataikat. A 2020-ban Izraelben alapított, ma New York-i székhelyű Wiz májusban közölte, hogy 1 milliárd dolláros finanszírozást gyűjtött, és jelenleg 12 milliárd dollárra értékelik.

A Wiz a zsúfolt piacról az all-in-one platform megközelítéssel tűnt ki. Az AWS, Azure, Google Cloud és más felhőkörnyezetek adatainak beolvasásával a Wiz biztonsági kockázati tényezők szempontjából vizsgálja az alkalmazásokat, az adatokat és a hálózati folyamatokat, és részletes nézetet nyújt a felhasználóknak, hogy megértsék, hol vannak ezek a kockázatok, és azt is, hogyan lehet azokat kijavítani. Platformja jelenleg mintegy 13 területet fed le, a kódbiztonságtól kezdve a konténerkörnyezet biztonságán át az ellátási lánc biztonságáig, és e köré számos más startuppal integrálódik és működik együtt, hogy kiépítse ökoszisztémáját. A vállalat állítása szerint a Fortune 100 vállalat mintegy 40%-ával kötött szerződést, legnagyobb ügyfelei közé tartozik a BMW, a Colgate-Palmolive, a Salesforce és a Mars.

Az Alphabet tárgyalásait Wiz felvásárlásáról csak hetek választják el a befejezéstől, de még mindig van esély arra, hogy az üzlet meghiúsul, mivel számos részletet még meg kell oldani a tárgyalások során. Ha létrejönne az üzlet, az próbatétel lenne a trösztellenes szabályozó hatóságok számára, amelyek az elmúlt években nagyon odafigyelnek azon IT-cégekre, amelyek felvásárolják a feltörekvő vállalatokat az ágazatban. Azonban a Google nagyon motivált abban, hogy megerősítse felhőalapú számítástechnikai részlegét, amely elmarad az Amazon Web Services és a Microsoft Azure mögött.

A Google vezetői évek óta az online hirdetéseken kívüli pénzszerzésre összpontosítanak, de a kereső, a YouTube és más platformok még mindig a holding bevételeinek háromnegyedét adják. A Wiz megvásárlása nem oldaná meg ezt a problémát, de kapcsolatot teremtene a Google Cloud és azon vállalatok között, amelyek a Wizt használják az AWS, Azure és más felhőalapú számítástechnikai rendszerekben tárolt adatok védelmére. Az izraeli alapító és a Microsoft korábbi vezetője, Assaf Rappaport által vezetett startup támogatói között szerepelnek a Sequoia és a Thrive kockázati tőkecégek. A Wiz közlése szerint éves folyamatos bevételük jelenleg 350 millió dollár, de 2025-re szeretnék az 1 milliárd dollárt elérni.

Egy ilyen nagyszabású tranzakció szokatlan lenne a Google számára, amely eddig óvatos volt a nagy felvásárlásokkal kapcsolatban. Az Alphabet legutóbbi nagy üzletét több mint egy évtizeddel ezelőtt bonyolította le a Motorola Mobility 12,5 milliárd dolláros felvásárlásával. De alig két évvel klésőbb a Google eladta a Motorolát a Lenovo számítógépgyártónak - veszteséggel. Nemrégiben, 2021-ben a Google 2,1 milliárd dollárt fizetett a fitnessz-karkötőiről ismert Fitbit cégért. A Wiz felvásárlása az Alphabet újabb nagyszabású lépés lenne a kiberbiztonság területén, két évvel azután, hogy 5,4 milliárd dollárért felvásárolta a Mandiantot, majd ugyanebben az évben megvásárolta a Siemplify-t, egy másik kiberbiztonsági céget.

A Biden elnök vezette szabályozó hatóságok keményen fellépnek a technológiai óriások felvásárlásai és általában a vállalati konszolidáció ellen. Az Amazon az európai és az amerikai szabályozó hatóságok ellenkezését követően lemondott az iRobot 1,7 milliárd dolláros felvásárlásáról. A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság pedig megpróbálta megakadályozni, hogy a Microsoft felvásárolja az Activision videojáték-gyártó céget. Az amerikai Igazságügyi Minisztérium jelenleg két különálló trösztellenes pert folytat a Google ellen, az egyik a mindenütt jelen lévő keresőmotorját célozza, a másik pedig a digitális reklámtechnológiai üzletágának feldarabolására irányul. A keresőügyben várhatóan idén nyáron születik ítélet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!