SG.hu

Hazudik a pontos időről a ChatGPT-vel hajtott óra

Az időt egy e-papír kijelzőn szövegesen, rímekben közlő óra néha nem tudja a pontos időt és szavakat talál ki.

Matt Webb termékfejlesztő ma indította el a "Poem/1" nevű e-papír óra finanszírozási projektjét a Kickstarteren. Ötlete egy olyan óra, amely mesterséges intelligencia és versek segítségével mondja meg az aktuális időt. A készüléket a ChatGPT működteti, és Webb eleve közli a leírásban, hogy az MI néha hazudik az idővel kapcsolatba, vagy szavakat talál ki, hogy a rímek működjenek. "Csináltam egy órát. Minden percben egy vadonatúj verssel mutatja az időt, amit a ChatGPT ír. Néha mélyenszántó, néha furcsa, és néha füllent arról, hogy mi a tényleges idő, hogy egy rím működjön" - írja Webb a Kickstarter-oldalán. A 103 ezer dolláros célösszegből 43 ezer már összejött, szóval a termék szinte biztosan megvalósul.

A 126 dolláros óra Webb Acts Not Facts nevű vállalkozásának terméke, amelyet "a technológia és a termékfeltalálás új stúdiójaként" nevez. Annak ellenére, hogy az óra egy netre csatlakoztatott szolgáltatást használ, Webb szerint nem lesz szükség előfizetésre a működéséhez. Egy napban 24 óra, és egy órában 60 perc van, tehát a Poem/1-nek 1440 egyedi verset kell megjelenítenie, hogy működjön. Az óra monokróm e-papír képernyővel rendelkezik, és a versrímeket Wi-Fi-n keresztül egy központi szerverről szerzi be, amelyet Webb cége üzemeltet.


Hogy pénzt takarítson meg, ez a szerver a ChatGPT API-jából húzza le a verseket, és egyszerre több Poem/1 órára is eljuttatja azokat. Tehát nem az történik, hogy minden egyes óra egyedileg csatlakozik az OpenAI szolgáltatásához, így elkerülhetőek a költséges API-díjak, amelyek összeadódnának, ha minden óra naponta 1440-szer lekérdezné az OpenAI szervereit. "Minden egyes óra kiskereskedelmi árának egy százalékát egy bankszámlán tartom fenn, hogy 5 évig fedezzem az MI és a szerver költségeit" - írja Webb. Webb nyitott a módosításokra is, a Poem/1 back-end szerverének URL-jét bármire meg lehet változtatni az alapértelmezettről, így az a nap minden percében egyéni szöveget jeleníthet meg. Webb azt mondja, hogy a termék megjelenésekor nyilvánosságra fogja hozni az API-t.

A Poem/1 nagy nyelvi modelljének múltját tekintve talán nem meglepő, hogy a Poem/1 néha kitalál dolgokat - ezt a mesterséges intelligencia területén "hallucinációnak" vagy "konfabulációnak" is nevezik. A ChatGPT-t működtető LLM mindig a legvalószínűbb következő szót keresi egy szekvenciában, és néha a tényszerűség háttérbe szorul e feladat teljesítése mögött. A Kickstarter-oldalon Webb egy fotót is közöl a Poem/1 prototípusáról, ahol a képernyőn ez olvasható: "Ahogy az óra tizenegy negyvenkettőt üt, / rímbe szedem az időt, ahogy mindig is szoktam". Közvetlenül alatta Webb figyelmeztet: "A Poem/1 időnként füllent. Nem hiszem, hogy valóban 11.42 volt, amikor ez a fotó készült. Az MI hallucinálta az időt, hogy a vers működjön. A művészetért mindent..."

Más óráknál végzetes hiba lehet, hogy megbízhatatlanul mutatja az időt, de a Kickstarter-oldal humoros szemszögéből ítélve Webb láthatóan inkább szórakoztató művészeti projektnek tekinti az órát, mint precíziós időmérő eszköznek. "Ne hagyatkozz erre az órára olyan helyzetekben, ahol az időmérés létfontosságú" - írja Webb - "például ha a légiforgalmi irányításban, rakétakilövéseknél vagy atlétikai versenyek célvonalán dolgozol". A Poem/1 szókincse néha költői szabadságot is mutat, a Kickstarter promóciós videójának egyik humoros pillanatában Webb ránéz az óra prototípusára, és a következő rímet olvassa: "A clock that defies all rhyme and reason / 4:30 PM, a temporal teason". Majd azt mondja: "Utána kellett néznem a 'teason'-nak. Nem jelent semmit, ez egy kitalált szó."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • barret #4
    A cím pontosítva: A Chat Gpt még a pontos időről is hazudik.
    Utoljára szerkesztette: barret, 2024.01.31. 23:06:13
  • Omega #3
    Nincs igazán sok értelmes projekt ötlet raspberry pi-re, teli van az internet hülyeségek tömkelegével.
  • kvp #2
    Picit draga es ha jol ertem akkor ez (a prototipus alapjan) ranezesre egy raspberry pi es egy kijelzo, amin van egy szoftver ami naponta 1440x lekerdez egy par karakteres szoveget egy netes szerverrol wifi-n at. A szerver pedig minden napra elore betaraz 1440 szoveget (00:00-tol 23:59-ig), hogy ne terhelje az MI-s szervert minden kijelzo. Ezt egy esp32-es is tudna toredek koltseggel. Tovabba varhatoan a gyartas megkezdese utan 5 evig fog elni a szolgaltatas, mert ennyi idore rak felre penzt a gyarto. Az api meg kb. ez lesz: GET http://szervercim/text es akkor ez visszaad egy sornyi (vagy egy napnyi) friss szoveget. De lehet az 1983-as quoted protokollt hasznalja, az meg egyszerubb. https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc865 Ez igy egy muveszeti project (amin a gyarto eleg nagyot tud kaszalni), kulonosebb muszaki tartalom nelkul, de mint latszik hirerteke van igy is.

    Az ugye tiszta, hogy ha vesz az ember egy esp32-est es egy 480x320-as tft kijelzot, akkor olyan 20 dollarbol (muanyag dobozzal 25) megvan az egesz es a szines kijelzo miatt digitalis fenykepkeretnek is jo amikor eppen nem ora? Ja es meg a datumot meg a tenyleg pontos idot is mutatja ha nagyon muszaly...

    ps: Mas celra keszul, de veletlen pont van egy ilyen prototipus az asztalomon amit forrasztas nelkul dugdostam csak ossze jumper kabelekkel. :-) Ez a tapot usb-n kapja, azaz barmilyen telefontoltore vagy akar pc-re is radughato. A parametereket beallitani pc-rol (vagy mobiltelefonrol) lehet az ingyenes arduino-s szoftverrel. Kb. 15 perc volt az osszeszerelese keszen vett komponensekbol, az elozetes mernoki tervezomunkaval egyutt.
  • RJoco #1
    Éljen! Egy semmire sem jó óra. Támogassátok csak lököttek!
    Ja, de. Mégiscsak jó valamire. Fogyasztja a villanyt, fogja a port és szennyezi a teret.