JohnnyCage

A VIA a CeBIT-en mutatja be a legújabb Cyrix III változatot

[IDG] A tajvani VIA Technologies a jövő hónapban megrendezendő CeBIT kereskedelmi kiállításon fogja bemutatni a cég legújabb fejlesztésű Cyrix III mikroprocesszorát.

A Hannoverben, (Németország) márciusban megrendezésre kerülő CeBIT kiállítás lesz a legújabb Cyrix III processzor "katapultülése", jelentette be a VIA szerdán. Hogy ez a katapult később milyen messzire lövi majd a processzort, az még kérdéses. A Cyrix (VIA) az utóbbi időben már sokszor reklámozott világot megváltó újításokat, de mindezidáig semmivel nem sikerült kijönnie a cégnek, ami valóban ütőképes lenne.

Az új processzor, mint ahogy azt már megszokhattuk a VIA-tól, az olcsóbb gépek alapja lehet majd, mivel teljesítménye nem lesz Thunderbird/P4-verő. A közelmúlt azonban arra is rávilágított, hogy nem szükséges mindenhová az elérhető legnagyobb számítási teljesítmény, vannak olyan alkalmazási területek is, ahol egy viszonylag lassú processzorral szerelt gép is tisztességgel helytáll, az ár viszont kényes pont.

A legújabb Cyrix III a cég továbbfejlesztett, Samuel II magját tartalmazza, és 128KB Level1 (elsőszintű), valamint 64KB Level2 (másodszintű) cache, azaz gyorsítótár került bele. Sajnos az már korábban kiderült, hogy a VIA processzorainak cache-szervezése sokkal rosszabb, mint az Intel és AMD processzoroké, így a Duronban lévővel egyenlő méretű cache-ek teljesítménye korántsem olyan fényes, mint elsőre gondolnánk. A processzor az Intel-féle Socket 370-es alaplapokba készült, amelyek az Intel Celeron és Pentium III CPU-khoz lett tervezve, és 100, illetve 133MHz-es rendszerbusszal működik. Az új Cyrix III tartalmazza az AMD 3DNow! kibővített utasításkészletét, de a Cyrix-féle 3DNow! egység sebessége igen gyengécske.

A processzor órajele kezdetben 750, 800 és 850MHz lehet majd, de ez a későbbiekben tovább emelkedik majd. A gyártás a jelenlegi legfejlettebb, 150nm-es eljárással folyik majd, a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - Tajvani Félvezetőgyár) gyáraiban, ott ahol a közeljövőben a Transmeta Crusoe processzorok gyártása is elkezdődik majd.

A chip 52 négyzetmilliméter helyet foglal majd a lapkán, ami a konkurens cégek processzoraihoz képes igen csekély méret. Az Intel Celeron II és Pentium III processzorai például ennek több, mint kétszeresét, 106 négyzetmilliméter helyet igényelnek. Ez a kis méret rendkívül olcsó előállítást tesz lehetővé, hiszen a gyártás költségei erős kapcsolatban állnak a szükséges szilíciumlapka méretével. A kis lapkaméret elengedhetetlen, ha a VIA olcsón szeretné adni a CPU-kat. A chip a fejlett, 150nm-es technológiának köszönhetően mindössze 1.5V-ot igényel a működéshez, így a fogyasztás és a hőtermelés alacsony maradhat. Ez leginkább a mobil gépekben lényeges szempont, de az asztali számítógépeknél sem hátrány, ha nem szükséges nagy, zajos ventillátor a CPU hűtésére.

A VIA nyáron készül kiadni következő processzor-sorozatát, amely az EZRA kódnevet viseli. A cég tervei szerint az EZRA lesz a világ első 130nm-es technológiájú PC processzora. A 130nm-es eljárás a 150nm-esnél is kisebb lapkaméret alkalmazását teszi lehetővé, és emellett a fogyasztás és a leadott hő is tovább csökken. A chip kezdetben 750-950MHz-es órajellel lesz kapható, de hamar eléri majd az 1GHz-es sebességet is. A fogyasztás és a hőtermelés további csökkentése érdekében az EZRA chipek mindössze 1.2 vagy 1.35V-on fognak működni. Az EZRA chipek ezért a hamarosan megjelenő, új Cyrix III processzorokhoz hasonlóan megfelelőek lehetnek egy-egy alsókategóriás notebookba is.

A VIA tervezőasztalán az EZRA mellett a C5X kódnevű processzor található, amelyről -bár még nem sok adat látott napvilágot- annyit tudni lehet, hogy 256KB L2 cache-t tartalmaz majd, és 150nm-es rezes eljárással fog készülni. Az alumíniumot felváltó réz összeköttetések használata tovább javít majd a processzor hőtermelés/fogyasztás kérdésén, ami a processzor magas órajelében mutatkozik majd meg. A CPU várhatóan 1.2GHz körüli órajelen üzemel majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!