daweed

I mode - Compact HTML GSM-re

Hacsak egy oldal nem WML nyelven íródott, a WAP telefon nem tudja beolvasni. Az I-mode egy kompakt HTML szabvány (cHTML), amivel a felhasználók elérhetnek "desktop HTML" oldalakat is.

- A telefonom WAP kompatibils, de én nem kapcsolom be, mert nem éri meg. - hangzik az általános vélemény.
Ha lát valaki a buszon egy weblaphirdetést, és meg akarja nézni, a WAP-al erre esélye sincs, ráadásul drága mobiltelefonról netezni.

A probléma az, hogy a WWW oldalak az úgynevezett HTML nyelven épülnek fel, ami nem kompatibilis a WAP telefonokkal. Hacsak egy oldal nem WML nyelven íródott, a WAP telefon nem tudja beolvasni. A pinpoint.com szerint jelenleg 24000 WAP oldal érhető el. De szinte minden telekommunikációs cég használja a WAP-ot, mint standard adatátviteli protokollt.

Az emberek többet használnák telefonjuk Web opcióját, ha az képes lenne a WWW oldalak elérésre is, mint mondjuk a japán NTT DoCoMo I-mode telefonjai.

Az I-mode egy kompakt HTML szabvány (cHTML), amivel a felhasználók elérhetnek "desktop HTML" oldalakat is. Bár jobban néz ki, ha rögtön cHTML-ben íródott. Az I-mode olcsóbb, gyorsabb és sokkal több oldal elérhető vele. Ennek ellenére a WAP gyorsan terjed, már több mint 500 cég dolgozik ebben az iparágban, hogy egymással kompatibilisek maradjanak. Ennek érdekében létrehoztak egy fórumot még 1996-ban. Az NTT I-mode viszont egy céghez köthető és csak Japánban elérhető.

Rengeteg WAP telefon van a piacon, bár az elemzők nem tudják pontosan mennyi, mert még sosem egyeztették az adatokat. A Datamonitor piackutató intézet szerint kb. 16.5 millió WAP használó van Európában. Az NTT szerint 10 millió I-mode és3 millió WAP felhasználó van Japánban.

A WAP fórum és az NTT szakemberei elutasítják a vádakat, hogy a két rendszer egymás ellen dolgozna, sőt az NTT DoCoMo is tagja a WAP fórumnak. Ettől függetlenül a két csoport nem kedveli túlzottan egymást.

A WAP fórum szakemberei szerint nem véletlen, hogy az 500 vállalat a WAP szabvány mellett tette le a voksát. Abban viszont mind a két fél egyetért, hogy az I-mode-al könnyebb szörfözni. A WAP kezelése nehezebb és többe is kerül, mert külön elő kell rá fizetni.

- Az I-mode egyszerűbb és gyorsabb - állítja Nobu Morimoto a ColonDor.com CEO-ja - csak azért használják annyian, mert olyan sok országban elérhető.

Az elemzők imádják az I-mode-ot, de ők is tudják, hogy az NTT DoCoMo-nak nehéz lesz kitörnie a Japán piacról a WAP elterjedtsége miatt, és mert az európai, amerikai és távol keleti cégek nem akarnak egy zárt szabványt, mint az I-mode, ha van egy sokkal nyitottabb rendszerük is, mint a WAP. Ettől függetlenül, NTT DoCoMo bejelentette, hogy talán elkezdi az I-mode terjesztését Japánon kívül is.

Az elmúlt hetekben az NTT megszerzett 15 százalékot a Holland KPN mobilszolgáltatóban, és 20 százalékot a 3G-ben. A pletykák szerint még 10-15 százalékot szeretnének a BellSouth és az SBC-ben is. A cég éppen most vásárolja fel Amerika egyik internet szolgáltatóját is, miután Clinton azt engedélyezte.

- Ha a partnereink egy I-mode alapú szolgáltatást kívánnak beindítani, mi szívesen segítjük őket. - mondja Michiko Mori az NTT szóvivője. Habár sokan a WAP-ot tarják a jövő fő protokolljának, a nagy cégek, mint a Microsoft, mind a két csoportot támogatja alkalmazásaiban, mint például a Microsoft Mobile Explorer.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)