SG.hu

Dropbox linkkel támad a TorrentLocker zsarolóprogram

Új variánsokkal és átgondolt stratégiával támad az egyik legelterjedtebb zsarolóprogram, a TorrentLocker: ezúttal feltört Dropbox fiókokon keresztül igyekszik megfertőzni a megtévesztett felhasználók számítógépét.

Február 26. és március 6. között 54 688 alkalommal észlelt ilyen jellegű támadást a Trend Micro. Az esetek többsége Európában történt, ezen belül is főként német és norvég vállalatokat céloztak meg a kiberbűnözők. A felhasználók megtévesztésére 815 különböző Dropbox fiókot használtak, az ezeken elhelyezett kártevőt pedig többnyire számlának álcázták.

A legújabb TorrentLocker variánsok viselkedése hasonló a korábbi típusokéhoz, ám hatékonyabb úton, és becsomagolt formában igyekszik beférkőzni a vállalati rendszerekbe: a felhasználó nem e-mailben kapja a fertőzött csatolmányt, hanem egy Dropbox linkre feltöltött, számlának vagy fontos üzleti dokumentumnak álcázott, tömörített fájl formájában. Mivel a szervezetek világszerte rendszeresen használják a Dropbox szolgáltatását, így jóhiszeműen kattintanak rá a megbízhatónak, legitimnek látszó oldal linkjére. Az így letöltött JavaScript fájl (JS_NEMUCOD) valójában egy zsarolóvírus, ami egy óvatlan kattintással már települt is a számítógépre.


A biztonsági cég adatai szerint a kiberbűnözők elsősorban munkanapokon küldték ki a megtévesztő e-maileket, többnyire reggel 9 és 10 óra között, amikor az alkalmazottak a legnagyobb arányban nézik át a levelezésüket. Az észlelt esetek 36 százaléka Németországban, 29 százaléka Norvégiában, 11 százaléka pedig Spanyolországban történt. A Trend Micro tájékoztatta a Dropbox biztonsági csapatát az incidensekről, melynek következtében az eddig azonosított fiókokat már le is tiltották.

A mostani esetek is azt mutatják, hogy ez a tendencia 2017-ben tovább fog növekedni, így a vállalatoknak minden eddiginél jobban megéri előre felkészülni a zsarolóvírusok kivédésére. A Trend Micro nemrégiben közzétett jelentése szerint 2016-ban az új ransomware-családok száma 752 százalékkal növekedett, és ez összesen mintegy 1 milliárd dolláros veszteséget okozott a vállalatoknak világszerte.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!