MTI

Energiacímkét kapnak a porszívók szeptembertől

Egy uniós előírás szerint a porszívókat is csak energiacímkével lehet forgalomba hozni szeptembertől, a hűtőgépekhez vagy a mosógépekhez hasonlóan. Ugyancsak ez az előírás rendelkezik arról, hogy hétfőtől csak olyan porszívó hozható újonnan forgalomba, amelynek teljesítménye 1600 watt alatti.

Az uniós előírások nem vonatkoznak azokra a készülékekre, amelyeket 2014. szeptember 1-je előtt bárhol az Európai Unióban forgalomba hoztak, és forgalomba hozatalon nem a fogyasztóknak történő értékesítés időpontja értendő. Praktikusan tehát a boltokban egy ideig továbbra is lehet majd találkozni olyan porszívókkal, amelyeken nincs energiacímke, vagy tulajdonságaik nem felelnek meg az új ecodesign szabályoknak - tájékoztat honlapján a háztartásigép-gyártókat és -forgalmazókat tömörítő szervezet, a CECED Magyarország Egyesülés.

A címke tájékoztat a készülék energiahatékonyságáról, a leghatékonyabb energiaosztályú gépeket az A osztályba sorolják, a legkevésbé hatékony osztályt pedig G-vel jelölik. A szabályozás második lépcsőjében, 2017. szeptember 1-jét követően az A+++ lesz a leghatékonyabb, és a D a legkevésbé hatékony kategória. Az energiacímke több más hasznos tudnivalóról is tájékoztatja a vásárlókat, egyebek közt arról, hogy mennyi a készülék éves villamosenergia-fogyasztása, zaj- és porkibocsátása. A címkén azt is fel kell tüntetniük a gyártóknak, hogy milyen padlón használható a porszívó, és az adott padlófajtán vagy szőnyegen milyen a tisztítási hatékonysága.

Mindez azzal van összefüggésben, hogy az Európai Bizottság a háztartási nagygépek (például hűtők, fagyasztók, mosó- és mosogatógépek) után a porszívókra is kiterjesztette az ecodesign szabályozást, amely környezetbarát tervezési követelményeket ír elő az egyes készülékekre.

A porszívók esetében a használat során elfogyasztott energia mennyisége, a porfelszívás, a porvisszabocsátás, a keltett zaj és a tartósság tekinthető jelentős környezetvédelmi jellemzőnek, ezért az új szabályok ezekre a tulajdonságokra tartalmaznak előírásokat a gyártók számára. A szabályok két lépcsőben lépnek majd hatályba: az idén szeptember 1-jén, illetve 2017. szeptember 1-jén. Az uniós rendelet szerint 2014. szeptember 1-jét követően csak olyan porszívó hozható forgalomba, amelynek az éves energiafogyasztása kisebb, mint 62 kilowattóra, továbbá a mért felvett teljesítménye kisebb, mint 1600 watt. Ezek az értékek 2017. szeptember 1-től 43 kilowattórára és 900 wattra csökkennek.

Hozzáteszik, hogy 2017-ben a porfelszívási hatékonyságra vonatkozó előírások is szigorodnak, és további előírások is hatályba lépnek, így a porszívók hangteljesítményszintje legfeljebb 80 decibel (dB) lehet, porvisszabocsátásuk pedig maximum 1 százalék. Ekkortól a tartósságra is vonatkozik majd szabály: a motor üzemi élettartamának legalább 500 órának kell lennie, továbbá a gégecsőnek is nagy fokú tartósságot kell tanúsítania. Sem az energiacímke-szabályozás, sem az ecodesign szabályozás nem vonatkozik a nedves, a nedves-száraz, az akkumulátoros, a robot-, az ipari és a központi porszívókra, továbbá a padlófényező gépekre és a kerti szívógépekre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cat #6
    az emberek azt veszik meg, amelyikre nagyobb szám van írva, mert nyilván az szív a legerősebben. Ne a gyártókat hibáztasd, ugyanígy van megapixeleknél és a megahertzeknél (ebbe AMD tönkre is ment).
  • barret #5
    20 éve remekül elvoltunk a 600 wattos porszívókkal.
    Nem a fogyasztást kell csökkenteni,hanem a hatásfokot növelni.
    A legtöbb gép már fordulatszám szabályzós,be tudom állítani a kívánt teljesítményt.
  • Tetsuo #4
    http://www.greenreviews.co.uk/wp-content/uploads/2013/01/EUA+-300x200.jpg
    Erről van szó, te agyhalott.
  • eszim #3
    ed-nél 84 porzsákos porszívó van, ebből 29 db 1600 W feletti, 1 db 900 W alatti, szóval a 2017 utáni 900 W-os határ elég meredek, nyilván szart sem ér.

    Azért az ilyen idiótaságokat megszavazó politikusokat kirugdosnám pl az audikujból, ha olyan környezetbarátok takarodjanak tömegközlekedni!

    (Hozzáteszem a címkézés helyes, de ne korlátozzák a működést, utána a vevő eldöntheti mi a jó neki.)
  • Sir Quno Jedi #2
    Mer a külföldi balfaszoknál visszafelé adják az érdemjegyeket a suliban, nem úgy mint nálunk és ehhez igazodik ez is. Szal. náluk az A+ a nonpluszultra. Még1x: mer balfaszok. Mifelénk okos balkániumban viszont 1-5-ig megy a számozás. :DDD
  • Vazeratti #1
    Értem én, hogy egyre jobb eszközök jönnek ki, de mi értelme van a betűjelzésnek, ha van D, C, B, A, A+, A++, A+++, A+++++++++++++....
    Miért nem lehet azt mondani, hogy A a legrosszabb, és ha évente kiadnak még energiatakarékosabb eszköz még akkor is bő 15 évig lehet címkézni őket. Vagy mondják, hogy Z a legrosszabb és mehet visszafelé...