Szekeres Viktor

Amerikai sikersorozatokkal próbál TV2-t verni az m1

Az m1 friss, amerikai sikersorozatokkal próbálja meg felvenni a versenyt a két nagy csatornával, egy fantasy történettel és egy kíméletlen bosszú krónikájával.

Elkezded nézni a Bosszút?
  • Már nézem eredetiben.
  • Igen, kap egy esélyt.
  • Néztem, de abbahagytam.
  • Csak, ha jókat olvasok róla.
  • Nem, én ilyet nem nézek.
A közszolgálati m1 csatorna hiába országos lefedettségű, jó ideje már csak az RTL Klub és a TV2 mögötti második vonallal, a VIASAT3-mal, a Coollal és a Film+-szal veszi fel a versenyt. És azt is csak az össznézőszám kategóriájában, hiszen a kereskedelmi korcsoportba tartozó 18-49 évesek jóval kisebb arányban nézik a királyi tévét, mint mondjuk a törzsközönséget alkotó nyugdíjasok. Az m1 pedig hiába próbálkozott eddig fiatalosabb műsorokat készíteni, mintha a nézőket nem is az érdekelné, hogy mit néznek, hanem csak az, hogy melyik csatornán megy. (Jellemző példa, hogy míg egy film az m1-en mondjuk 400 ezer embert érdekelt, addig ugyanaz az a TV2-n 1,2 milliót. Vagy érdemes megnézni a Tudorok című sorozat adatait, melyet az m1-en harmadannyian néznek, mint a lemaradásban lévő RTL-en, mely ráadásul késő esti adja.)


Az m1-re mindössze a sportközvetítések képesek tartósan visszahozni a nézőket, a Forma-1-et is olykor több mint egymillióan követik figyelemmel, de a nagy hozadéka a közvetítéseknek a fiatal nézők 35-40%-os aránya. Természetesen júniusban a foci-Eb is produkálta millió fölötti nézőszámokat, a döntő mérkőzést 1,7 millióan követték figyelemmel, azonban más sportesemények, még a magyar vonatkozású válogatott kézilabdameccsek már nem igazán hozták lázba a nagyérdeműt, hiába volt szó világversenyről. (Ráadásul a sport nem is szoktatja a csatornára az alkalmi nézőket.)

Elméletben a fiatalokat leginkább tévésorozatokkal lehet átcsábítani más csatornákról és huzamosabb ideig megtartani. Jellemző módon azonban A szívek szállodája vagy a McLeod lányai is sikerük ellenére a délutáni műsorsávot gazdagították. Az m1 tavaly ősszel kezdett próbálkozni komolyabban sorozatokat adni esténként, tették ezt több-kevesebb sikerrel. A Párizsi helyszínelők és az Elcserélt életek például kifejezetten jó nézettséget hozott, a magyar Hacktion azonban szinte a kezdetektől bukás volt, ennek ellenére a csatorna ismeretlen, de azért sejthető okok miatt a 3. évadot is megcsinálja belőle. Az m1 tavasszal mutatta be a Bombasiker (Smash) című amerikai szériát alig pár héttel az amerikai premier után, azonban a nézőket nem érdekelte a történet, amely egy musical születéséről szólt, így még a Hacktionét is alulmúló nézettségi adatokat kényszerült regisztrálni a csatorna. Augusztusban újabb esélyt ad az amerikai sikersorozatoknak az m1, hiszen elkezdik sugározni az Egyszer volt, hol nem volt (Once Upon a Time) és a Bosszú (Revenge) című szériákat.


A Lost - Eltűntek egyik íróduója, Edward Kitsis és Adam Horowitz tavaly ősszel debütált az amerikai ABC csatornán az Egyszer volt, hol nem volttal, mely lenyűgöző képi világával és nem mindennapi történetével a nézőket és a kritikusokat egyaránt elvarázsolta. A 22 epizódból álló első évad Amerika első számú családi sorozata lett, hetente 12,6 millióan voltak kíváncsiak a legújabb epizódokra, Nagy-Britanniában pedig 2,1 millióan várták a premiert. A sorozat Európában is kiemelkedő sikereket ért el, hiszen jelentősen növelte a forgalmazó csatornák átlag nézőszámait, Olaszországban a FOX csatorna legnézettebb műsorává vált.


A sorozat nem véletlenül nyerte el a nézők tetszését, hiszen a mesevilág és a való világ történései keverednek egymással. Emma Swant (Jennifer Morrison) szülei csecsemőként sorsára hagyták, és az árvaként felnőtt lány egyáltalán nem ismeri múltját. Éppen ezért teljesen felfordul az élete, amikor örökbeadott fia a segítségét kéri, hogy megmentse mesekönyve fantáziavilágát. Henry szerint Emma valójában Hófehérke (Ginnifer Goodwin) és a Herceg (Josh Dallas) eltűnt gyermeke, akit a Gonosz Királynő (Lana Parrilla) bosszúja elöl kimentettek a mesevilágból.

Elkezded nézni az Egyszer volt, hol nem voltot?
  • Már nézem eredetiben.
  • Igen, kap egy esélyt.
  • Néztem, de abbahagytam.
  • Csak, ha jókat olvasok róla.
  • Nem, én ilyet nem nézek.
Ugyancsak sikersorozat volt Amerikában a Bosszú, mely mondhatni a Monte Cristo női kiadása luxussal fűszerezve. A hivatalos leírás a következő: Emily Thorne-nal kegyes volt a sors: a milliomos örököst imádja a Hamptons-i elit, dúsgazdag és jóképű barátja pedig megkéri a kezét. Azt azonban senki sem sejtette, hogy az ártatlan szépség személyében egy sötét angyalt fogadtak maguk közé, akinek legfőbb célja, hogy bosszút álljon édesapja haláláért. Gyönyörű nők, sármos férfiak élvezik Hamptons lélegzetelállító ruhákkal, luxusautókkal és villákkal zsúfolt világát. Amikor azonban Emily Thorne (Emily Vancamp), egy angyalarcú szőkeség, bosszúhadjáratot indít a városban, kiderül, hogy a csillogó máz alatt hazugságok és kegyetlen leszámolások irányítják a kiváltságosok életét. A múlt és jelen között ugráló 22 részből álló bosszútörténet premierjére több mint 10 millióan voltak kíváncsik, és azóta is a 18-34 közötti nők kedvence, akik körében a sorozat még a CSI-nál is népszerűbb.


Az Egyszer volt, hol nem volt és a Bosszú augusztus közepén, az Olimpia után debütál az m1-en. S ha mindez nem lenne elég, akkor az m1 szombatonként már adja a hatalmas sikerű angol szériát, a Sherlockot, július 28-tól pedig magyar premier keretében műsorokra tűzik a Válaszcsapás című angol akciósorozatot, melynek második szezonja eléggé rendhagyó módon már látható volt a hazai HBO-n.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • winnie #20
    nekem semennyire sem jön be az ncis, de neked lehet, hogy az tetszik, másnak meg más - van vagy 1M nézője. speciel annyira nem is ismerem, hogy véleményt mondjak róla, de a két csatornán azon kívül van vagy 60 másik sorozat.

    ha most azt kérdezed, hogy neked mit tetszene, akkor nyilván nem tudom. évente jön 100 új sorozat, megnézed a pilotokat és biztos találsz jót - nemzetiségtől függetlenül. persze, van, akinek direkt az amerikai, másoknak a német sorozatok jönnek be, utóbbiak is vannak az rtl-en.

    de azt írtam, hogy "jobb". az m1-nek ott a smash / switching at birth / párizsi helyszínelők trió, nincs abban semmi gáz, ha valaki ezeket tartja jobbnak, de a többség könnyebben talál jóságra a másik kettőn.

    az rtl - tv2-nek meg a sok jobb és rosszabb krimi mellett (cold case, monk, in plain sight) ott a breaking bad-től kezdve a sons of anarchy-n át, a rescue me-ig vagy a shield-ig, (ú, a damages-ről nem is beszélve, alapsorozat) hogy az elismerteket említsem - vagy a közönségkedvenceket (nem az én kedvenceim), mint a fringe, chuck, big bang theory, house, warehouse 13, supernatural, human target, modern family, human target, lie to me és tsai.
  • DasIsFuck #19
    tv2-n milyen jó sorozat van?vagy rtl-en..
    NCIS xy...

    különben is az amerikai sorozatok zöme egy hulladék.
    Vannak ígéretesek meg tök jók csak kevés..viszont a sok ncis faszság a sok unalmas ezerlátott egy rész/per úgy típusú krimik illetve pár gagyibb minőségű sci-fi.
    egy vmire való fantasy sorozat van az a trónok harca és kb kifújt.
    Ellenben erőltetik a sok egymásra hajazó amúgy hangualtialg marhára inkorrekt sorozatot pl ez a once upon a time/Grimm...(sorozatjunkie-n mondjuk kifejtettem erről a véleményem és én nagyon rühellem az ilyenfajta kamufantasykat)
  • DasIsFuck #18
    " nézik a királyi tévét,"

    milyen királyi tévéről van szóXD
  • winnie #17
    hiába vitatkozol, attól még nagy valószínűséggel jobbak. elhiszem, ha neked a musicales Bombasiker, a Párizsi helyszínelők és a tini Elcserélt életek jobban tetszik (ez a három mostani sorozat ugrik be, hogy megy náluk), vannak páran, de nem sokan, akik így vannak. de a másik két csatornának van vagy 40 másik sorozata, és kevesen vannak, akik abból a kínálatból nem találnak jobbat.

    a jobb filmekben akkor meg egyetértünk. az, hogy hányszor, meg műsorszerkezeti kérdés. az m1 ad napi 0-1 filmet, az rtl és tv2 pedig 2-4-et. olykor heti 20-25-öt. a két csatorna egy évben 1500-at. ezt még akkor sem tudnák lefedni új filmekkel, ha minden tavalyi indiai filmet megvásárolnának.
  • Zombee #16
    Jobb filmjei, de hányadszorra? A jobb sorozatokkal meg vitatkoznék... fos az, hidd el nekem.
  • winnie #15
    "Az persze elszomorító, hogy az übergagyi tv2 nézettségben veri."

    mert? jobb filmjei vannak. jobb sorozatai. ennyi bőven elég.
  • SquadLeader #14
    Az M1 mélyrepülésén nincs mit csodálkozni. Legutóbb az ultrabrutálisan rossz Hacktionnel verte bele az utolsó előtti szeget saját koporsójába. Nagyon fel kell kötni a gatyót, ha magas nézettségi adatokat akar produkálni, pedig igazából nem rossz csatorna: nincs reklám film közben, összeszedett az arculat (habár ez az "on/off-jel" mint logó sírnivaló), igényes filmeket nézhetünk... De ha borzasztó, vagy épp nem létező a marketing, akkor nem kell csodálkozni a siralmas nézettségen. Az persze elszomorító, hogy az übergagyi tv2 nézettségben veri.
  • winnie #13
    "a koreai sorozatok, amelyek minőségben messze elhúznak a nyomorult amerikai sorozatok mögött"

    amilyen koreai sorozatok kikötnek ott..., hááát...:)) talán, ha az olyanok mennének oda, mint az iris, de nem hiszem, hogy bárkinek eszébe jutna egy m1-es koreait egy lapon emlegetni némelyik alap amerikai sorozattal. azt aláírom, hogy sikeresek voltak a koreaiak, hiszen elég idős a közönség, de túl sok a zseniális sorozat amerikában.
  • winnie #12
    az esetek zömében 2-3 év, de a világon mindenhol így van, amerikában is ennyi idő, míg egy normál csatorna bemutathatja. ha mutathatnák hamarabb, megtennék, de végig kell menni a dvd, prémiumcsatornás úton, így előbb nem lehetne.
  • Petko #11
    Mégis az m1-en kötnek ki a koreai sorozatok, amelyek minőségben messze elhúznak a nyomorult amerikai sorozatok mögött. (Bár az igaz, hogy a fordítói, utófeldolgozási munka igen összecsapott, sokat ront rajta).