MTI

Kifütyülték a Berlinalén a Jud Süss születéséről szóló filmet

Kifütyülte a Berlinale közönsége Oscar Roehler német filmrendező játékfilmjét, ami a Jud Süss című náci propagandafilm születésének körülményeiről szól.

A kritikusok már a csütörtöki bemutató előtt megkérdőjelezték a Jud Süss - Film ohne Gewissen (Jud Süss - Film lelkiismeret nélkül) történelmi hitelességét. Elsősorban azt kifogásolták, hogy Roehler nem a valóságnak megfelelően ábrázolta, miként vállalta el annak idején a zsidóüldöző film főszerepét Ferdinand Marian osztrák színész. Egyesek előzetesen úgy vélekedtek, hogy egy ilyen film levetítése a versenyprogramban a fesztivál a jó hírnevét veszélyezteti.

Az 1940-ben készült náci propagandafilm gyakorlatilag ma is be van tiltva Németországban. (Csak szigorú feltételekkel mutatható be.) A dokumentumok szerint húszmillióan látták a holokauszt gépezetének beindítását elősegítő produkciót, amit a zsidók tömeges deportálásának megkezdése előtt vetítettek a német katonáknak, valamint a nácik által megszállt területeken. Marian egy erkölcstelen, gazdasági befolyását gátlástalanul felhasználó zsidó üzletember, Joseph Süss Oppenheimer szerepét alakította a filmben Joseph Goebbels náci propagandaminiszter felkérésére.

A tényeket fikcióval keverő kétórás "film a filmről" változatot Roehler azzal védte berlini sajtókonferenciáján, hogy ha dokumentumfilmet akart volna készíteni, akkor nem játékfilmet csinált volna. A történelmi fikcióban Marian (alakítója Tobias Moretti osztrák színész) vonakodik elvállalni a szerepet, viszont Roehler kitalált neki egy zsidó feleséget, aki koncentrációs táborba kerül, és egy jelenetben Goebbels kifejezetten megzsarolja, hogy rávegye a közreműködésre.

A filmben Goebbelst alakító német sztárszínész, Moritz Bleibtreu úgy fogalmazott, hogy az ilyen filmek éppen azért készülnek, hogy ne felejtsük el a múltat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Pares #5
    Rengeteg háborús filmet láttam már. Nem mindegyikre igaz, és nem teljes mértékben, de a többségükben -én legalábbis- nem vettem észre azt az önkritikát, amiről beszélsz. Van pár nagyon jó amcsi film/sorozat, amik eléggé "pártatlanul" próbálják bemutatnu a katonákat és az embereket (pl.: Band of Brothers valamelyest), de a legtöbbjük megnézése után olyan érzésem volt, hogy a németek egytől egyig kegyetlen, gonosz, náci gyilkosok voltak, amikor az igazság az, hogy legtöbbjük egyszerű közember volt, akik közül sokan egyáltalán nem is osztották a náci nézeteket.
    Az amerikai katonák lehettek börtöntöltelékek, vagy piások, így is hősök voltak, ami alapvetően minden katonára igaz lehet.
    Olyan filmet sajnos még nem láttam (csak dokumentum filmet, abból sincs sok ilyen), ami például a németek oldaláról mutatta volna be a háborút...

    Ezt a Jud Süss-t annyira nem tartottam vészesnek, mint ahogy beállítják. Főleg mert a film konkrétan egy zsidó vallású ember cselekedeteiről szól, ráadásul a történet valós alapokon nyugszik (mégha sok is a fikció a propaganda kedvéért), és egy 1827-es novella alapján készült.

    "egy valamit lehet felróni az amerikai háborús filmeknek. azt, hogy a végén ők győznek. de ha egyszer ők győztek, nincs mit tenni."

    Igen, azt eddig is tudtuk, hogy a győztesek a saját kedvük szerint írják át a történelmet...

    Úgy néz ki, hogyha a mai világban egy olyan film/könyv/akármi, ami a zsidókat csak egy kicsit is negatív fényben tünteti fel, mégha valós történet alapján is, az azonnal heves kritikát kap. Érdekesség, hogy nem is olyan rég még Nobel-díjat is kaphatott olyan mű, ahol nyíltan kritizálták pl.: a romákat. Szóval nagyon nincs egyensúly a világban, bármennyire is szeretnénk. De ebbe ne menjünk bele. Az a baj, hogy sokszor a tények ellenére bélyegzik az embert antiszemitának vagy rasszistának. Na mindegy. A hányingert átvészeltem.
  • winnie #4
    sajnos így jár az, akit elvakít a gyűlölet. miért nem szemléled vidámabban a világot?

    "mert ott meg a németek meg a japánok vannak általános gonosznak feltűntetve, ami szintúgy nem igaz, persze az amerikai katonák a tökéletes minta eberek, meg hősök. "

    bocs, de akkor biztosan nem láttál sok amerikai háborús filmet, legalábbis túlnyomó többségükben, főleg mostanság, igen erős kritikát fogalmaznak meg sajátmagukról (ők meg merik tenni), keményen beszólnak. a régi filmekben meg pláne, ott iszákosak meg börtöntöltelékekként ábrázolták az amerikai katonákat.

    egy valamit lehet felróni az amerikai háborús filmeknek. azt, hogy a végén ők győznek. de ha egyszer ők győztek, nincs mit tenni.

    "Hánynom kell ettől a világtól..."

    de, ha igaz is lenne. azt várod el, hogy a magyar filmeket az oroszokat istenítség 56-tal kapcsolatban, az amerikaiak a németeket? ne nevettesd ki magad. minden nemzet megcsinálja a maga filmjeit, és egyensúly alakul ki.
  • Pares #3
    Mármint az eredetit néztem meg.
  • Pares #2
    Ezzel az erővel az amerikai háborús filmek nagy részét is betilthatnák, mert ott meg a németek meg a japánok vannak általános gonosznak feltűntetve, ami szintúgy nem igaz, persze az amerikai katonák a tökéletes minta eberek, meg hősök. Hánynom kell ettől a világtól...

    Mellesleg a filmet megnéztem, és nem általánosítja zsidókat. Konkrétan egy (vagy pár) zsidóról van szó, akik azt csinálják, amiről elhíresültek. Üzletelnek. Gátlástalanul.
  • Silenzio #1
    Moritz Bleibtrau alakítja Göbbelst? Az a kis csicska? A Rex felügyelős Tobias Moretti a filmbeli rendező? Az életben nem nézném meg ezt a fost...