Napi Online

A régióban tartja filmes előnyét Magyarország

Tavaly a filmtámogatási rendszer átalakítása és a hollywoodi sztrájkok miatt leginkább a kivárás jellemezte a magyar filmipart, de az érdeklődés töretlen Magyarország iránt, idén az elhalasztott produkciók is megvalósulhatnak.

A nagy stúdiók és televíziók részéről folyamatos az érdeklődés a magyarországi forgatási lehetőségek iránt, így a tavalyi átmeneti visszaesés után idén újabb növekedést várunk a filmgyártásban - mondta Taba Miklós, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) Filmiroda igazgatója. A fő vonzerő továbbra is az itteni költés után járó 20 százalékos adókedvezmény.

A támogatás ugyanakkor még kedvezőbb lett az EU által elfogadott új filmtámogatási programmal, a filmtörvény augusztusi módosítását követően: most már nemcsak a Magyarországon felmerült közvetlen filmgyártási költségek 20 százalékát számolhatják el a produkciók, hanem a magyarországi költségvetés 25 százalékáig a film esetleges külföldi költéseinek 20 százalékát is. Ezzel versenyelőnyünk Taba szerint - valamint az egyre képzettebb szakembereknek és a kiépülő filmes infrastruktúrának köszönhetően - tovább tartható a régió más országaihoz képest.

Tavaly januártól július végéig nem volt az unió által jóváhagyott filmtámogatási programja Magyarországnak, így a támogatások sem voltak folyósíthatók. Az új szabályok leginkább a magyarországi bérmunka-produkciókat érintik, hiszen ezentúl az EU elvárásainak megfelelően a támogatásoknak kulturális célokat kell szolgálniuk, ami a filmek esetében egy kulturális teszt bevezetését jelenti. Ezen egy bizonyos pontszámot el kell érniük a filmeknek, hogy jogosultak legyenek az állami támogatásra. (Ezt azonban, az eddigi tapasztalatok alapján, a produkciók többsége teljesíti.)


A bizonytalan helyzethez képest ugyanakkor a vártnál kisebb lett a visszaesés 2008-ban: a Filmiroda a magyarországi költés után összesen 3,816 milliárd forint értékben adott ki adóigazolásokat, amelynek ötszörösét véve több mint 19 milliárd forintra becsülhető a ténylegesen itt elköltött összeg. Ez kilencmilliárd forinttal marad el az eddigi rekordnak számító, 2007-es eredménytől. A 2008 végéig nyilvántartásba vett művek gyártására alkotóik összesen 48,2 milliárd forintot terveztek elkölteni. A filmek száma ugyanakkor nem csökkent, sőt jelentősen nőtt: a Filmiroda tavaly 487 filmet vett nyilvántartásba, amelyek gyártását Magyarországon tervezték, ez százzal több az előző évinél. Megduplázódott a koprodukciók száma, amelyek kapcsolatokat, tudást és tapasztalatot egyaránt hoznak a magyar filmeseknek. Idén a Filmiroda várakozásai szerint a 2007-es szinthez közelíthet a teljes filmgyártási költség.

A magyarországi filmgyártáshoz, illetve a filmes infrastruktúra-beruházásokhoz kapcsolódó fejlesztési adókedvezmények esetleges eltörlése vagy módosítása Taba szerint teljesen visszavetné a magyar filmipart. A magyar filmesek ugyanis az évente kiosztott közvetlen állami támogatáson (idén 5,4 milliárd forinton) kívül más forrásból nem igazán juthatnak pénzhez, mivel jelenleg a hazai televíziók nem veszik ki részüket a filmgyártás támogatásából, a produkciók pedig nem tudják "eltartani magukat" az alacsony jegyárbevétel miatt. Az államnak pedig a filmes stábok több, más adóbevételt hoznak itt-tartózkodásukkal.

A Mafilm kapacitásait az idei első félévre már lekötötték és biztatóan alakul az év másik fele is, ezek főleg nemzetközi produkciók, a magyar filmesek még csak érdeklődnek - mondta Tolmár Tamás, a Mafilm Filmgyártási és Kulturális Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója. Jelenleg a fóti stúdióban egy újabb holokauszttörténetet forgatnak Memories of Anna Frank címmel, amely Jacqueline van Maarsen - magyarul Barátnőm, Anna Frank címmel megjelent - könyvének adaptációja. (Hasonló témában itt készült néhány évvel ezelőtt a Koltai Lajos rendezte Sorstalanság és a mozikban 2008-ban bemutatott A csíkos pizsamás fiú, amelyet az amerikai Miramax és az angol BBC Films gyártatott a magyar Eurofilm Studio Kft. közreműködésével.)

Az Anna Frank film magyarországi partnere a főleg olasz koprodukciókban közreműködő Focus Film Kft. Rendezője Alberto Negrin, aki hét évvel ezelőtt szintén itt forgatta a Focus Filmmel együtt a magyar zsidók ezreit megmentő Giorgio Perlasca életrajzi filmjét.

A tavalyi átmeneti évet - amikor hét hónapig nem volt az EU által jóváhagyott filmtámogatási programja Magyarországnak és az amerikai stúdiók a hollywoodi forgatókönyvírók sztrájkja miatt kevesebb filmtervvel jelentkeztek - a Mafilm is megérezte: 15-20 százalékkal visszaesett forgalma a 2007-es 460 millió forinthoz képest - bár Tolmár szerint az elsősorban a magyar és közepes költségvetésű európai filmek számára infrastruktúrát biztosító Mafilm forgalmára leginkább a filmgyártás kétéves ciklikussága és a tematika változása van hatással.

A cég árbevétele 2007-ben 38 százalékkal nőtt, tavaly visszaesett, idén pedig újra növekedést várnak. A következő két produkció, amelynek gyártása elindul a Mafilm stúdióiban, az egy angol és egy amerikai producer tulajdonában lévő Mid Atlantic Films Kft. nevéhez fűződik; az egyik a BBC-s Robin Hood-sorozat folytatása. Az elmúlt években a Mid Atlantic közreműködésével olyan nagyszabású filmek érkeztek Magyarországra, mint a 20th Century Fox Eragonja, a TNT The Company című és az HBO Golden Globe díjas John Adams sorozatai vagy tavaly a Universal Pictures Hellboy 2-je.

Áprilisban indul Londonban, majd májusban Magyarországon folytatódik az angol Good Films és a magyar Laurinfilm Kft. koprodukciójában a Great Ghost Rescue című film forgatása. A mű a Magyarországon is ismert brit, főleg ifjúsági és fantasyregényeket író Eva Ibbotson könyvéből készül, a költségvetése pedig tízmillió font körül alakul - nyilatkozta Sipos Kornél producertől. A stáb Budapesten és környékén forgat, valamint egy hetet az etyeki Korda stúdióban is. A vígjátékban szerepel René Russo és a Harry Potter-filmekből ismert Jason Isaacs, aki játszott a szintén Magyarországon a Laurinfilm közreműködésével készült, a mozikban tavaly decemberben bemutatott Good című filmben is. (A hitleri Németországban játszódó brit-német film főszereplője a Gyűrűk Ura-trilógia sztárja, Viggo Mortensen volt.)

Várhatóan nyáron indul Jude Law főszereplésével az angol Kingsway Films és a Laurinfilm koprodukciójában a Man of a Thousand Cuts forgatása, amely a londoni alvilág királyaként emlegetett Jack "Spot" Comer életéről szól. A XX. század első felében hírhedtté vált gengszter történetét Reg Traviss rendezi, aki 2006-ban szintén dolgozott már Magyarországon a Joy Division (Vörös sivatag) című angol-német-magyar második világháborús dráma forgatásakor. A Laurinfilm nyári terveiben szerepel még a Men don't lie című, amerikai, magyar, francia és svájci részvétellel készülő komédia forgatása is, amelyben - a Koltai Róbert új produkciójában, a Magic Boysban is főszerepet kapott - Michael Madsen is szerepel. Ősszel indul a háromszoros Oscar-jelölt rendező, Ridley Scott Child 44 című politikai thrillerjének magyarországi forgatása, valamint folytatódhat a Ridley és Tony Scott tulajdonában lévő Scott Free Pictures részvételével a Company című televíziós sorozat forgatása. A sorozat, akárcsak a Nicolas Cage főszereplésével az elmúlt három hónapban Magyarországon (több millió dollárért) forgatott Season of the Witch, a Mid Atlantic Film közreműködésével készült. A gyártó amerikai Relativity Films tervezi, hogy következő filmtervét, az antik Görögországban játszódó War of the Godsot is idehozza. Ennek rendezője a Zuhanást is jegyző Tarsem Singh lesz.

Az IMDb.com adatai szerint 2009-ben Magyarországon is forgatna az Ilich - Story of Carlos című tévéfilmsorozat stábja; a film francia-német koprodukcióban készül és a Sakál néven ismert, venezuelai születésű terrorista életéről szól. A München című filmjét Magyarországon forgató Steven Spielberg, illetve DreamWorks stúdiója még 2006-ban jelentette be, hogy megvásárolta a XIX-XX. század fordulóján élt Sarah Bernhardt színésznő és Eleonora Duse rivalizálásáról szóló forgatókönyvet. A Rival című filmet az előzetes hírek szerint Nicole Kidman és Marion Cotillard főszereplésével a Paramount Picturesszel forgatnák, és ennek helyszíneként - a Népszabadság információja szerint - Budapest is szóba került.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Solten #1
    "A régióban tartja filmes előnyét Magyarország"

    Ellenfelek: Albania, Romania, Szerbia, Bulgaria, stb. King of Balkans :))