Napi Online

Hongkong lehet Ázsia filmfővárosa

Kevesen tudják, hogy Hongkong a világ legnagyobb filmexportőrei közé tartozik, itt készül a lakosság számához viszonyítva a legtöbb film Ázsiában, és a világon a második helyen áll a város.

Tavaly 55 filmet gyártottak, ezek jegyárbevétele 34 millió dollár volt, a külföldiekkel együtt 104 millió dollárt hoztak. Az átlagos költségvetésük 1-1,5 millió dollár, de egyeseké meghaladta a 10 milliót is. Az általános hiedelemmel ellentétben csupán az ötödük volt harcművészeti film - világosított fel Sophia Chong, a HKTDC szolgáltatási promóciós menedzsere. A filmkészítésben 2603 cég vesz részt, mintegy 20 ezer alkalmazottal, de rengeteg film készül ázsiai koprodukcióban, s hatalmas a televíziós programok exportja, elsősorban a kínai nyelvterületre. Tavaly a tíz legsikeresebb kínai film mindegyikében valamilyen formában részt vett Hongkong - vagy pénzügyileg, vagy színészeivel, filmes szakembereivel.


A Kínával való együttműködés azt jelenti, hogy a néhány milliós hazai piac néhány százmilliósra bővül - bár ennek ára van. A kínai cenzúra ugyanis meglehetősen szigorú, bár lassan enyhül. A rendezők általában igyekeznek elkerülni az összeütközéseket, tiszteletben tartva a tabukat, olyannyira, hogy nemegyszer külön változat készül a szárazföldi kínai és a hongkongi mozik számára. Meglepő, hogy a tabuk közé tartozik a triádok, az ősi kínai maffiacsaládok témája, vagyis a szervezett bűnözés és az ezzel járó véres erőszak.

A koprodukcióra vonatkozó szabályok értelmében a filmkészítő csapat felét kell kitegyék a szárazföldi kínaiak - és a filmnek a Kínai Népköztársaságban kell játszódnia. A szárazfölddel való szoros együttműködést szolgáló és elősegítő CEPA most kezdődő harmadik szakaszában ezekről a feltételekről már lemondanak a kantoni kínai nyelvű és a kantoni tartományban terjesztett filmeknél, és míg eddig a hongkongi filmek külföldieknek minősültek, s így bele kellett férniük azok kvótájába, ez alól is felszabadulnak. A hongkongi nemzetközi filmfesztiválhoz - hasonlóan a többi nagy rendezvényhez - kereskedelmi vásár is kapcsolódik. Az idén márciusban már tizedszer megrendezésre került Filmarton 400 kiállító és 45 ország 3706 képviselője - vagyis vásárlója - jelent meg, a társrendezvényként tartott filmfinanszírozási fórumon pedig 616 befektető vett részt.

A filmipar legnagyobb, a fesztiválokhoz kapcsolódó vásárainak színhelye februárban Berlin, májusban Cannes és novemberben Los Angeles. Egyértelműen szükség van egy ázsiai vásárra, de még nem dőlt el, melyik lesz az. Mindenesetre a leginkább a dél-koreai Puszannal versengő Hongkongnak igen jók az esélyei, különösen ha olyan sztárok vezetik fel, mint Jackie Chan és az első cannes-i nagydíjas hongkongi színész, a sokoldalú Tony Leung. A hongkongi szakértők szerint a szakmában is növekszik az érdeklődés Kelet-Európa és Magyarország iránt, elsősorban filmipari szolgáltatásaink érdeklik a gyártókat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!