SG.hu

A legtöbb fertőzésért a trójai programok felelnek

A Panda Security kiadta újabb, II. negyedévi jelentését, amiből kiderül, hogy a legtöbb fertőzésért a trójai programok felelnek, illetve, hogy melyik a három legveszélyesebb féreg.

A második negyedévben felbukkanó rosszindulatú kódok 63%-át teszik ki a trójai programok, áll a Panda Security második negyedévi jelentésében. A második leggyakoribb fenyegetés, az adware, már csak 22,4%-os arányt tudhat magának. "A trójai programokkal kapcsolatban történt egy-két változás" - kommentálta az adatokat Sándor Zsolt, a Panda Security magyarországi igazgatója. "Manapság már nem divat olyan trójait írni, ami egymaga 'körülfertőzi' a világot, mert az túl nagy figyelemmel járna, és azzal nő a lebukás veszélye is. Ami a cég vírusvédelmi laborjaiban elemzett minták alapján kitűnik: a programozók inkább több, speciálisan a célra szabott trójait írnak, amelyekkel különféle célcsoportokat támadnak meg. Ez az oka a trójaiak ilyen mértékű elszaporodásának."


Ami a fertőzéseket illeti, a Bagle.RP féreg a legnagyobb károkozó, szorosan követi a Puce.E és a Bagle.SP variáns. A trójaiak felelnek a második negyedév legtöbb fertőzéséért is, a 2008-as összes fertőzés 28,7%-át tudják magukénak; az adware 22%-kal a második, míg a férgek 13,5%-kal a harmadikak. "A trójaiak rengeteg fertőzésért felelősek ugyan, de ezt számbeli fölénnyel érik el, míg például egy-egy worm önmagában is képes nagy károkat okozni" - fűzte hozzá Sándor Zsolt. "Ha az 'egy főre' jutó fertőzések számát nézzük, mindenképpen a férgek állnak az első helyen."

A "banki trójaiak", vagyis a pénzintézeteket támadó kódok a trójai programok közül a legveszélyesebbek; a PandaLabs elemzése szerint a Sinowal, Banbra és a Bancos fantázianevű trójaiak voltak a második negyedévben a legaktívabbak. "Ez a fajta malware rendkívül súlyos károkat okoz világszerte" - folytatta az elemzést Sándor Zsolt. "Egyedül az USÁban 44 millió olyan ügyfelet tartottak számon 2006-ban, aki igénybe vette bankja online szolgáltatásait. Gondoljunk csak bele: ha mondjuk mindössze egy százalékuktól sikerül 100 dollárt kicsalni a trójaiak segítségével, ez már akkor is egy 44 millió dolláros üzlet, és ez még egy igen-igen visszafogott számítás."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!