MTI

A nemek intelligencia-versenye

A nők jobban kommunikálnak, kiváló a konfliktusmegoldó képességük és ebben ösztönös megérzéseik is segítik őket. A férfiak viszont jobban hajlanak az absztrakt megoldásokra, s ügyesebben is tájékozódnak, mint a gyengébb nem képviselői - állítja tanulmányában egy amerikai tudós.

Az már régóta közismert, hogy az intelligencia nem az agy súlyától függ. De vajon mi a helyzet a nemek közötti különbséggel, ennek van-e hatása arra, hogy ki mennyire intelligens? Ezt a kérdést kutatta egy híres amerikai pszichiáter, Louann Brizendine a "Female Brain" (Női agy) című, nemrégiben megjelent könyvében, amelyről a Yahoo című internetes honlap adott összefoglalót.

Brizendine azt állítja, hogy a fiúk és a lányok eltérő "berendezkedéssel" jönnek világra, s ez nem csak nemi szerveikre, de a füleik közötti részre is igaz. Az amerikai tudós szerint számtalan IRM-(azaz mágneses rezonancia-)vizsgálat igazolja, hogy a két nem tagjai hasonló feladatokat más-más úton, más agyrészek aktiválásával oldanak meg. Ennek oka, hogy egyes zónák eltérő mértékben fejlettek a nőknél és a férfiaknál. S ez a nemenkénti eltérés bizonyos képességekre igenis hatással van.

Így például a nőknek jobbak az intuícióik, az ösztönös megérzéseik, s kiváló a konfliktusmegoldó képességük. Gyorsabban beszélnek, s több szót használnak, mint a férfiak (egy nap alatt majdnem a dupláját, mint az erősebb nem képviselői.) Ez utóbbiaknak viszont jobb a tájékozódási és az absztrakciós képességük - állítja Brizendine.

Ezek szerint intelligensebbek a lányok, mint a fiúk? Brizendine professzor úgy véli: összességében a gyengébb nem tagjai valamivel vezetnek a másik csoport előtt, de a két különböző típusú agyműködés inkább kiegészítő jellegű, nem pedig alá- és fölérendelt. A férfiakat ugyanakkor vigasztalhatja, hogy egy óriási méretű - több mint egymillió ember által kitöltött - intelligenciateszt szerint éppen ellenkezőleg, ők állnak az élen: a nők átlagos IQ-szintje 103,1, míg az erősebb nem tagjaié 106,9.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #14
    Én?? Nem vagyok pedagógus. Mégcsak oktatásügyi miniszter sem. :)
  • AranyKéz #13
    Az IQ tesztek szart se érnek, nálam +/- 20-as különbségek jöttek ki (a hiba 27%on belül mozog, vagyis borzalmasan pontatlan)

    Arról nem is beszélve hogy 11 éves koromban megcsináltam a 10 és a 12 éveseknek szóló tesztet is, 1 teszt ideje alatt, erre az jött ki nekik hogy 120
  • AranyKéz #12
    Jó, akkor elmondanál mit tanítanál a tömegeknek ?
  • Wittgen #11
    nem hiszen, hogy ezek a tesztek olyan pontosak lennének. pl én is sokféle iq tesztet kitöltöttem már, de mindig különbözik +/- %-ban a végeredményem, pedig nem hiszem hogy okosabb/butább vagyok mint általában (persze vannak, akik szerint negatív irányba megy az iq-m csak 0-nál átpörög és 200-tól számol visszafelé...:)
  • Tetsuo #10
    minden embernek más, ezt néhány okostojás nem döntheti el.. akik az IQteszteket szerkesztik.
  • AranyKéz #9
    Ami azt illeti, van olyan tananyag amit a diákok maguktól sosem tudnának megtanulni, vagy pedig rosszul, még a nettel, wikipédiával és minden vacakkal együtt sem.


    Mondj a matekon és a fizikán kívül pár dolgot ami legalább ugyanolyan fontos.
  • Tetsuo #8
    A világon elég szarok az IQtesztek.. mint alább említik, leginkább matematika, leginkább ebből is sorozatok (LOL bárki gyúrhat rá) és a nyelvtani (helyesírási) példák.
    A másik pedig, h időre megy.. tehát a világ zsenije, aki csupán koncentrációzavaros, George Bush szintjét érné el..
    Vagyis az egész hiteltelen és nevetséges. Ahogy az Intelligencia fogalma sem meghatározható konkrétan, ill mindenki mást ért rajta..
  • quentit #7
    Az "oktatás"-tól inkább butulás várható el. A tanárok korlátoltak és vissza szorítják a kreativitást. Nem a problémamegoldó képesség számít, hanem a magolás, és az értelmetlenül elvont és rendkívül konkrét feladatok megoldásának képessége.

    Az életben több nagyságrendel általánosabb, sokféle képen megoldható feladatok vannak... Kiragadják a matematikát meg fizikát a reál cuccok közül... Ezt nevezem... Ezer más probléma-kör is van, ami nem matematika vagy fizika...
  • AranyKéz #6
    Nem biztos, ez azt is jelentheti hogy pl az utóbbi években emelkedett az oktatás színvonala.

    ---

    Kíváncsi lennék számokban mennyire lehet kifejezni az eltéréseket. Merthogy az a 106,9 / 103,1 = 1,036..., azaz kb 3,6 százalékkal tér el, ami nem túl jelentős.
  • Cat #5
    de folyamatosan nő, elvileg. Tehát egy 1950es években 100-asra állított intelligenciatesztet ma mindenki jóval többre töltene ki. Ebbe a szórásba a 103 sztm bőven belefér, főleg ha a minimális, de elkerülhetetlen hibaarányt is belevesszük.