Budai Péter

Megjött a régen várt Leica digitális hátlap

A csaknem két éve beharangozott és megjelenése tekintetében több ízben elhalasztott Leica Digital-Modul R hamarosan valóban napvilágot láthat. A nagynevű német cég ígérete szerint ez a dátum június 15. lesz.

A Leica Digital-Modul R érdekessége, hogy egy filmes gépekhez használható, kiegészítő hátfalról van szó, mellyel az analóg technológiát a digitális világba segítheti át a felhasználó. Ezzel a világ első hibrid digitális-analóg kisfilmes rendszereként aposztrofálja magát (bár korábban már voltak hasonló kísérletek más cégek részéről is). A digitális modul csak kétféle Leica fényképezőgéppel lesz kompatibilis, melyek az R8 és R9 modellek és természetesen az ezeken alkalmazható R-szériás Leica objektívek használhatók majd hozzá.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Felbontása 10 megapixel (3872x2576 képpont), képérzékelője pedig 26,4x17,6 mm méretű, így 1,37-es szorzófaktorral kell számolnunk. A képek RAW (DNG), TIFF vagy JPEG formátumban menthetők SD-memóriakártyára. Az érzékenység ISO 100 és 1600 között állítható, a maximális záridő pedig 16 másodperc. Egy 1,8" képátlójú, 130 338 képpontos LCD-t is elhelyeztek a modul hátlapján.

"A Leica Digital-Modul-R képminősége minden várakozást felülmúl. Az új termék jól példázza, hogy a Leica optikákban és termékei kialakításban meglévő különleges ereje vonzó és kiváló teljesítményű digitális eszközt eredményezett. Ügyfeleinknek az előre tervezettnél többet kellett várniuk erre az egyedülálló Leica fejlesztésre, de várakozásuk gyümölcse egy kiváló termék" - nyilatkozta Mario Thurnherr, a Leica Camera fotó üzletágának igazgatója.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A készülék valószínűleg nem lesz a sportfotósok kedvence, hiszen sorozatban csupán 10 kép készíthető, maximum 2 kép/másodperc sebességgel. A készüléken USB-port nincs, helyette viszont IEEE 1394 FireWire-t kapunk, ahogy az egy komoly géphez dukál. A gép további tartozéka ezenfelül a hálózati tápegység, a lítium-ion akkumulátor és töltő, egy speciális mattüveg, amely a kisebb érzékelő miatti képkivágást mutatja, FireWire-kábel és adapter, egy tok a modul számára, valamint a felszereléséhez szükséges szerszám. A csomag része még egy 256 MB-os Sandisk Ultra II SD kártya és az Adobe Photoshop Elements 3 képfeldolgozó program.

A Leica Digital-Modul-R önmagában 725 gramm súlyú, R9 vázon pedig 1395 grammot nyom. Áráról egyelőre nincsenek információink.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • obe #14
    ha nem haragszol meg, ellentmondanék kedves barátom:a leica mindig is híres volt a kiemelkedő minőségéről, amikor az a 3dbmasina már rég az enyészeté lesz akkor ér a leica serdülő korba, ezeket a gépeket, és főképp az objektivjeik több évtizedes szolgálatra készítik. elárulom hogy a most kiadott gépük kompatibilis a 70 (!) évvel ezelőtt gyártott objektivjeivel.
    Amilyen szolgáltatást nyújt az pedig bőségesen elegendő egy hozzáértő fotosnak.
    Az pedig hogy komoly fotósok nem használnak leicát az pedig pont fordítva van, a profik többségének van és használják, aki nem az pedig szeretne birtokolni.
    köszönöm
  • Yfel #13
    1: Jelenleg a Bayer Pattern megoldas sokkal eroforraskimelobb mint az a beallitas amit te mondasz. Arrol nem is beszelve, hogy a mechanikai felepites eleg bonyolult es preciz eljarast igenyel 3CCDnel ugyanis egy prizmat kell a szenzorok ele tenni ami "szetbontja" a fenyt a harom alapszinre. Ha ez a prizma elmozdul az alap mechanikai beallitasabol akkor rossz iranyba fogja tukrozni a fenyt aminek rossz szin-osszeallitas/sotetebb kepek lesznek a kovetkezmenyei. Sajnos a prizmak nem birnak tul nagy utest sem elviselni, igy ha leejtened a fenykepezogepedet valoszinuleg vihetned is szervizbe. Ezert az altalad feldobott megoldas nem praktikus fogyasztoknak/profiknak szant kamerakban.

    2: 3 Szenzornak 3x akkora eroforrasigenye van mint egynek. Raadasul ha valoban CCD (es nem CMOS, mint a legtobb kameraban) van a fenykepezogepedben akkor nem csak a szenzor eroforrasigenyerol kell gondoskodni, hanem harom kulon szenzor aramkorrol is ami megintcsak megemeli az eroforrasigenyeket (a hotermelesrol es a kamera mereterol nem is beszelve).

    Egyenlore maradjunk csak az egy-szenzoros megoldasnal es mindenki sokkal jobban fog jarni :o).
  • LaPalma #12
    "S miért jobb a lassabb FireWire, mint az USB2?"
    valszeg azért, mert a firewire fixen annyi amennyi (400 vagy 800), az usb viszon megosztja a sávszélességet, ha már egynél több cucc van rákötve
  • babajaga #11
    Ja a legutóbbi hozzászólásomból kifelejtettem hogy a 425000Ft-ér 3 db ennél sokkal nagyobb tudású gépet lehet venni ha nem is szuperminőségben! Miért fikázás a valóság leírása?
  • babajaga #10
    Az egyik fotó áruház lapján egy Leica van csak rendelésre, 5,2 Mp 3X-os zoom 28-90mm-ig midössze 425000 Ft-ért! Mi csak az úri osztály részére gyártunk jeligére?
  • babajaga #9
    Messze nem annyival jobb a Leica akár minőségben akár tudásban az áráról nem is beszélve mert pld a tudása egyáltalán nem valami fenomenális, komoly fotósok nem is használják. A profik is a múlt század negyvenes-ötvenes éveiig a Nikon felbukkanásáig használták.Nézd meg hogy ezer fotósból hány használja. A hírnevét elsősorban avval szerezte hogy ez volt az első kisfilmes gép.
  • Lateralus #8
    Nem hivatalos árinfó:

    Az R9 váz ára 2750 Euro körül jár.
    A Digital-Modul R kb. 4500 Euro lesz "németben"
  • Zro #7
    S miért jobb a lassabb FireWire, mint az USB2?
    CF helyett is SD :( Igaz engem nem értint, mivel nem tartozom a várakozók csapatába :)
  • noss #6
    a Leica nem a kommersz fg.-ek piacára gyárt, mielőtt itt nagy fikázásba kezdenétek az ára miatt.
    és valszeg nem véletlenül szerezte a hírnevét a profi fényképészek közt, szóval kapsz minőséget is, így még csak sznobságról sem lehet beszélni.

    én a digitális film tovafejlesztését várom, aminek előnye, h nem monokróm ccd-ből próbálja kitalálni a képet, hanem minden alapszínnek (r,g,b) saját érzékelője van...
  • babajaga #5
    "Megjött a régen várt Leica digitális hátlap "

    És ki várta!