Szekeres Viktor

Perzsia hercege - Az idő homokja

Ismét több mint egy héttel Amerika előtt láthattuk a legújabb szuperprodukciót, a nagy kérdés, hogy megszületett-e a második jó játékadaptáció?

Az az igazság, hogy az ember egy idő után nem bízik Hollywoodban és arra vár, hogy Európa vagy Ázsia is elkezd futószalagon játékfeldolgozásokat készíteni, mert az amerikaiaknak mindössze egy (na jó, másfél) elfogadható adaptációt sikerült eddig készíteniük. A Perzsia hercege - Az idő homokja azonban jó helyzetben volt elvárások szempontjából, hiszen közel sem fogta el az embert jóleső borzongás, amikor a film premierjére várt (ellentétben mondjuk a rondán beégett Max Payne-nel), ráadásul azt is tudni lehetett, hogy mivel Jerry Bruckheimer a producer, nem lesz olcsó az alkotás, a látványelemek a helyükön lesznek.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Kár, hogy a szinte semmilyen elvárásainkat Mike Newell rendezése tökéletesen igazolta. Igen, arról a Newellről van szó, aki annak idején a Négy esküvő és egy temetéssel és a Fedőneve: Donnie Brascóval remek filmeket tett le az asztalra, azóta viszont sikert nem nagyon ért el. Igaz, megrendezhette az egyik Harry Potter-epizódot, de be is bizonyította, hogy a nagyszabású filmek levezényléséhez nem nagyon ért, inkább kisiskolásként téblábol az effektorgiák közepette.

Márpedig a Perzsia hercege - Az idő homokja nagyszabású akart lenni. Kosztümös filmként egzotikus helyszíneken készült, nagy tömegjelenetekkel (is) operált, több mint 100 millió dollárt költöttek rá, és mégis valahogy nem állt össze a kép. Pedig a tőrbe csalt és menekülésre kényszerített herceg története, az időt visszaforgatni képes tőrrel még azok figyelmét is felkelthette, akik nem ismerik a játéko(ka)t.

Játék ide vagy oda, a Perzsia hercege-film, ugyan a történeten kívül is tartalmaz utalásokat a játéksorozatot ismerőknek, mégis szinte minden "játékosságától" meg lett fosztva. Ennek köszönhetően sokaknak csak a címe fog utalni arra, hogy nem csak egy megszokott, steril, évek óta használt recept alapján gyártott Disney családi kalandfilmről van szó. Valószínűleg egyes szituációk leegyszerűsítése és a karakterek túlzott lebutítása és gügyögtetése is azt a célt szolgálta, hogy a közel sem bonyolult történet mindenki számára érthető legyen. (A sztori ugyan tartalmazhatott volna némi csavart a főgonosz személyét illetően, de annak a plakátok és az előzetesek tettek keresztbe.)

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Hogy tetszett a Perzsia hercege?
  • Tetszett, jó film
  • Közepes lett
  • Gyengén sikerült
Meglepő ezt mondani egy Jerry Bruckheimer-produkcióról, de az effektek egyenetlen minőségűek voltak. Akadtak tökéletesen kivitelezett trükkök, néhol azonban csúnyán kilógott a lóláb - talán az látszott, hogy szokás szerint több céggel dolgoztattak? Ha pedig egy film legfőbb nézőcsalogató aspektusa sántít, akkor a színészekkel és a karakterekkel kellene megfogni a közönséget. Jake Gyllenhaallal nem is volt gond, hiszen azt, hogy Dastan figurája egy csöppet bárgyú, betudhatjuk az utcagyerek múltnak. Gemma Arterton (a Hercegnő) azonban olyan szinten próbálkozott a film tönkretételével, amilyennel női karakter a Szállító 3 óta nem volt képes. Ezúttal nem feltétlenül a karakter volt rosszul megírva, hanem az angol színésznő alakítása volt tűzrevaló.

Bár nyilván nem a történetéről lesz híres a Perzsia hercege, annyi jó pontot mindenképpen feljegyezhet magának a gyártó stúdió, hogy Jordan Mechnert, a játék készítőjét is bevonták a sztori megírásának folyamatába. Nem is a meseszerű, legkisebb királyfis klasszikus kalandfilmes felálláson csúszik el cikkünk tárgya, hanem azon, hogy minden izgalomnak és bájnak híján van. Egész egyszerűen nem túl érdekes.
Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

A Perzsa hercege - Az idő homokja egyáltalán nem lett vállalhatatlan film. Jobb főszereplőnővel és karakteresebb rendezéssel egy esetleges folytatás még akár jól is elsülhet. Azonban így, ebben a felállásban, csak egy nagyon közepes, abszolút felejthető látványfilmet láthatunk a mozikban, mely megnézése mellett egy érvet sem tudunk említeni. És bár tudjuk, hogy ez a legtöbb nézőt tökéletesen kielégíti, azért bízunk abban, hogy Hollywood idei nyári kínálatában is lesz olyan nagyszabású film, ami nem csak szemrevaló, hanem minden szinten élvezetes.

A szinkronnal kapcsolatban annyit muszáj megjegyeznünk, hogy Ben Kingsley karakterének, Nizamnak, a nemrég meghalt Végvári Tamás kölcsönözte a hangját. (A főszereplőnek pedig az általában nagyon jó Csőre Gábor, azonban az Adam Sandleres tónus, valljuk meg, hogy nem igazán illett Dastan karakteréhez.)

Magyar nyelvű filmelőzetes letöltése

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Perzsia hercege - Az idő homokja (Prince of Persia: The Sands of Time)
színes, magyarul beszélő, amerikai családi kalandfilm, 116 perc, 2009
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott

rendező: Mike Newell
forgatókönyvíró: Carlo Bernard, Jordan Mechner, Doug Miro, Boaz Yakin
operatőr: John Seale
producer: Jerry Bruckheimer

szereplők:
Jake Gyllenhaal (Dastan herceg)
Gemma Arterton (Tamina)
Ben Kingsley (Nizam)
Alfred Molina (Amar sejk)
Reece Ritchie (Bis)
Toby Kebbell (Garsiv)
Richard Coyle (Tus)


Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoliz #51
    Átlagos film, de azért nézhető, tölthető.
  • bagdadigiliszta #50
    Nekem nagyon nem tetszett a film.
  • analfa #49
    Nekem tetszett a film, elég mozgalmas meg minden. Csak az assasinok voltak szerintem nagyon gyengén kidolgozva (olyan parsztvakításnak tűntek, hogy mondjam másképpen, nesze itt van pár ember akiknek megmagyarázhatatlan képességeik vannak, mert most szabadultak az egy scifi filmből.....)
  • huntamunta #48
    A hercegnő szép, a dastan idegesítő.. a garszív-nak meg a nevén szakadtam vagy 2 percet. Valaki meg tudná mondani, hogy amikor kiszúrták a homokórát a késsel akkor miért nem lett vége a világnak? (merthogy ugye ugy volt hogy vége lesz és nem szabad kiszurni, aztán mégse lett)
  • Retechegér #47
    Ma néztük meg, és hát kár volt rá a pénz sajnos...
    Szar magyarhangok, szar fordítások, szar poénok, szar idióta szövegek, jelenetek, bociszemű mókus... Nem igaz nem volt egy jellemesebb színész?
    A történet hiányosnak jött le. (A játékkal sosem játszottam előtte)
    Pár jó effekt volt, pl a homokos részek, de a többi elég gagyi, tipikusan olyan film amit 2 év múlva nézek meg max tvben.
  • Csakezmaradt #46
    Hülye magyar címe van, az tény...
  • pheaton #45
    Számomra sajnos egy teljesen középszerü film lett. A történet érinti ugyan nyomokban az eredetit, de ennyi. Látvány terén is erössen közepes,inkább alulról.A szinészi teljesitmény szintén közepes..bár a hercegnő engem idegesitett. Nagyon jo filmet lehetett volna kihozni ebből a sztoriból. Talán ha nem ismerem a játékot,más volna a vélemyényem. Egy esti mozinak elmegy,de nem az a többször megnézném film.Még talán annyit, a szinkron hangokokkal igazi öngólt rugtak.
  • pixx #44
    Történet nyilván egyértelmű volt, semmi csavar vagy miegymás...de a látvány sajnos nagyon gyenge lett. Nagyon jó kaszkadőr mutatványok vannak benne, de szanaszét van vágva, ami bizony sokszor rontott a látványon. Egy-egy rúgás, vagy felugrás, sajnos 3 jelentből van összevágva, pedig egy jelentben nagyobbat ütött volna nálam...
    Egy jelentre se mondtam azt, hogy ez megütött...
    Lehetett volna nagyobb látványosabb, vagy drámaibb dolgokat kihozni, de sajnos nem jött össze...
    Nekem a Karib-Tenger Kalózaitól is picit messze van...
  • koschwarz #43
    nézem ezt a filmplakátot és azon gondolkozom, miért nem "nézz szembe a múlttal" a vezérmondat. a film alapján inkább az lenne indokolt.
  • KillerBlue #42
    Szerintem itt mindenki tisztában volt vele hogy milyen a Sands of Time és senki sem számított dark-os beütésre. Inkább a középszerűség és az eredeti sztori nagy mértékű mellőzése kavarta fel az állóvizet.