Horváth Tamás

Command & Conquer: Red Alert 3



Kiadó: EA Games
Fejlesztő: EA LA
Honlap

Rendszerkövetelmények:
Minimum: Windows XP: 2.0 GHz (Intel Pentium 4; AMD Athlon 2000+; többmagos), 512 MB memória
Ajánlott: Windows Vista: 2.2 GHz (Intel Pentium 4/AMD Athlon 2200+; többmagos), 1 GB memória, 6GB merevlemez (EA Link: 12GB), NVIDIA GeForce 6800, ATI Radeon X1800 vagy jobb
Hasonló játékok: Red Alert-sorozat
Kategória: RTS

A valósidejű stratégiák úttörője, a stílus első fecskéje két teljes értékű epizód, illetve több mellékszál után megérte a harmadik felvonást is, melyben az oroszok és az amerikaiak öldöklő küzdelmébe egy harmadik fél is bekapcsolódott. A Felkelő Nap Birodalma, vagyis a japán haderő a modern technika vívmányait felvonultatva próbál vezető szerepet kicsikarni a világpolitikában.

A Westwood jóvoltából 13 évvel ezelőtt megszületett egy mesés univerzum, mely világ az eltelt több mint egy évtized alatt játékosok millióit fertőzte meg. A C&C debütálását követő esztendőben készült el a Red Alert-sorozat is, melynek története egy fiktív világháborús cselekményt mesélt el. A 20. század egyik legnagyobb elméje, Einstein egy időgépet építtetett, melynek segítségével sikerült visszautazni a múltba, hogy Hitler későbbi hatalomra törését, és a Harmadik Birodalom menetelését megakadályozzák a szövetségesek. A küldetés sikerrel jár, azonban a háttérben meghúzódó, régóta világuralmi terveit szövögető Sztálinnal senki sem számol. A szövetséges erők végül sikeresen visszaverik a nagy vörös medve támadását, azonban a Szovjetunió nem adja fel.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A második felvonásban ismét egymásnak feszül a két ellenséges nagyhatalom, de az oroszok itt is alulmaradnak. A szövetségesek már Moszkva védőfalait bombázzák és Krukov tábornok - jelenleg a szovjet katonai erők legfőbb parancsnoka - épp készül feladni a háborút, amikor Cserdenko tábornok parancsára mégsem kezdenek fehér zászlót lobogtatni, ugyanis utolsó mentsvárként egy titkos projekt égisze alatt készült, saját fejlesztésű időgéphez nyúlnak. Két bérgyilkost küldenek vissza, hogy végezzenek a szövetségesek sziporkázó elméjével, Einsteinnel. A küldetés sikerrel zárul, a zsenit kiiktatják a ruszkik, a szövetségesek pedig az alternatív jövőben komoly hátrányba kerülnek ellenfelükkel szemben.

A csapatok már nemhogy az orosz felségterületen nem képesek tartani magukat, hanem lassan az európai frontról is kénytelenek visszahívni csapataikat. A szovjet siker azonban várat magára, ugyanis új szereplő bukkan fel a láthatáron. A modern technika vívmányaival felvonuló Felkelő Nap Birodalma is szeretne magának egy jókora szeletet kivágni a világhatalom tortájából. Vagyis az alternatív világ alternatív világát hozza létre a nagy vörös medve, ezzel pedig sikerül ismét megbolygatni a tér-idő kontinuumot.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A Red Alert 3 mindhárom kampányában egy feltörekvő, de nagyon tehetséges parancsnokot alakítunk majd, aki a sikeres küldetésekkel szépen lassan mássza meg a ranglétrát. A cselekmény görgetése a szokásos megoldásban, az élőszereplős átvezető videókban teljesedik ki. Ezúttal is tehetséges színészekből álló gárdát toborzott az EA, ráadásul a szokásos fanyar humort se mellőzték a fejlesztők. A bombázó hölgyek jelenléte ezúttal is alapfelszereltségnek számít. Cserdenko szerepében például Tim Curry-t láthatjuk, az amerikai elnököt pedig a Pókember-mozik J. Johan Jamesonja, azaz J. K. Simmons alakítja. Női fronton Jenny McMarthy és Gemma Atkinson domborít hatalmasat. A Red Alert 3 egyik nagy újítása, hogy a kampányok akár kooperatív módban is végigvihetők, ha pedig nincs kivel vállvetve csatába vonulnunk, az MI által vezérelt segédcsapatok mindig rendelkezésünkre állnak. Itt kicsit megbicsaklik a rendszer újító ereje, ugyanis az amúgy lopott ötlet kivitelezése nem lett a legszerencsésebb. Mind a szövetséges, mind a szovjet kampány nagyon könnyűre sikeredett, gyakorlatilag semmi kihívást nem jelent a játékosok számára, így ha valaki izgalmas és pergős küzdelmeket szeretne vívni, annak érdemes egy-egy szobaadmirálist is bevonni a csatába. További negatívum, hogy az MI által vezényelt egységeket mindössze négy alapvető paranccsal koordinálhatjuk, így gyakorlatilag teljesen önállóan végzik dolgukat, sok esetben pedig pont az ő jelenlétük könnyít meg egy-egy küldetést.

A játékmechanizmusban se alkotott korszakalkotót az Electronic Arts. A fejlesztők inkább össze-vissza lopkodták az ötleteket, melyek ugyan egytől egyig zseniálisak, de a kivitelezésük és egybegyúrásuk mégis felületes munkát sejtetnek. Ilyen például az egységek speciális tulajdonságainak lehetősége. Ezek inkább frusztrálóan idegesítőek, mint hasznosak, ráadásul mindegyik egységnél csak egy ilyet vethetünk be. Ezenkívül egy teljesen leegyszerűsített, lebutított kivitelezést preferált az EA, vagyis ahelyett, hogy a nagy rajongótábor kívánalmai szerint készítettek volna játékot, inkább új rétegeket próbáltak bevonni a sorozatba.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A frakciók egységei közötti egyensúly egész jóra sikeredett és ugyan továbbra is megmaradtak a fajspecifikus tulajdonságok, ez már az előző részekben is jelen volt, tehát nagy újdonságot nem okoztak. Az egységek is csak apró módosításon estek át. Fontos szerephez jut a víz, így egy újabb terület áll majd rendelkezésünkre, ahol komoly összecsapásokat vívhatunk. Ennek megfelelően minden egyes szárazföldi jármű kétéltű funkcióval is rendelkezik, azaz könnyedén vízre bocsáthatók lesznek például tankjaink, dzsipjeink vagy csapatszállító járgányaink. Az újítás egyetlen bökkenője, hogy nem tehetjük akárhol vízre a kerekekkel rendelkező járműveinket, illetve a szárazföld elérésekor érdemes légi- vagy vízi támogatást biztosítani, ugyanis a partraszálláskor könnyű célpontokká válnak nehezen megépített egységeink.

Az új egységek behozatala mellett szerencsére régi, bevált elemeket is meghagyott az EA, így az oroszok oldalán visszatér a hatalmas légibombázó, a Kirov léghajó, illetve a tengeri egységek közül a gyors mozgásra képes naszád, a Stingray. A szövetségeseknél ismét soraink között tudhatjuk a rettenthetetlen Mirage-t, illetve az Apollót, valamint egy felderítő helikoptert, a Cryocoptert. Ez sajnos csak egy fagyasztó ágyúval van felszerelve, célja az észrevétlen felderítés lesz.

A Felkelő Nap Birodalma, mint új belépő egyértelmű technikai fölénnyel bír ellenfeleivel szemben. Főként a vízi egységekkel, azaz a tengeralattjárókkal, hatalmas anyahajókkal, illetve Kamikaze légi egységgel veszi fel a küzdelmet a másik két nemzettel szemben. Itt lesz a "Tsunami" névre keresztelt robusztus tank, mely az ismert időjárási jelenséghez hasonló pusztítást képes véghezvinni, vagy a Sea Wing, mely ugyan légi egység, mégis képes bármikor víz alá merülni és így sokkal nehezebb célpontot nyújt. Piros pontot érdemel a játékot megmozgató és a Tiberium Wars-ban már bizonyított SAGE - Stragegy Action Game Engine motor módosított verziója. Az EA állítása szerint közel 60%-ban módosították a nem mainak számító motort, ami főleg az egységek kidolgozottságában és új effektekben nyilvánul meg. A leghangsúlyosabb szerepet ezúttal a víz, a füst és a robbanások kapták. A vízeffektus kidolgozása egészen páratlanra sikeredett, ugyanis a folyékony halmazállapotú nedű fodrozódása és hullámzása igazán szemkápráztató lett.

A robbanások kidolgozása is hihetetlenül realisztikusra sikeredett. Egy-egy jármű vagy épület felrobbantásakor a detonáció kráterek formájában nyomot hagy a földfelszínen, a fizikai motornak köszönhetően pedig élethűen hullanak majd darabjaira a tankok, hajók és épületek. A környezeti effektusok látványos kidolgozottsága mellett azonban eléggé elnagyolták a karaktereket és az épületek modellezését. Az összhang így nincs meg, ráadásul kicsit értetlenül is állunk a dolog előtt, mert ezen részleteket hanyagolni igencsak felelőtlen döntés.

A Red Alert 3 kiváló iparosmunka lett, azonban egy ekkora névtől sokkal, de sokkal többet vártunk volna. A felemás MI, a felületes, trehány kivitelezés nagyon sok esetben rányomja a bélyegét a játék hangulatára, ami sok esetben odáig vezet, hogy nincs, ami a játék univerzumában tartson minket, és hamar felállunk a székből. Kár érte, mert a stílus egyik nagy öregjéről van szó, melynek mostani epizódja nemhogy magasabbra állította volna a lécet, de még csak átugrania se sikerült.

Grafika: A SAGE motor korát tekintve már nem sorolható a mai sikeres engine-ek sorába, éppen ezért meglepő, hogy ezt a grafikus motort gyúrták át az EA munkatársai. Nem is sikerült kihozni belőle mindent, mert míg a környezet és a környezetei elemek gyönyörűek, addig az egységek kidolgozottsága nagyon felületes.

Kezelőfelület: Nincs ebben semmi ördöngösség, semmit nem változott az elmúlt években jól bevált rendszer. Még mindig minden kézre áll, ráadásul a magyar feliratnak köszönhetően képtelenség nem érteni, hogy mi mit jelent.

Játszhatóság: Háromból két kampány dögunalom, és főleg könnyedségük miatt van így. A fejlesztők ügyes húzása, hogy kooperatív módban is játszható a játék, különben élvezeti faktora épphogy súrolná a két csillagot.

Intelligencia, nehézség:Az MI nagyon felemásan teljesít, mert akadnak érdekes pillanatai, de összességében mind az ellenfelek, mind a saját egységeink produkálnak hajtépő jeleneteket. Ennek kidolgozottsága is inkább egy összecsapott munka benyomását kelti, így erre se lehet sajnos 3 csillagnál többet adni.

Hangok és zene: Amint felcsendül a Hell March összeszorul a szívünk. Egy generáció nőtt fel ezeken a nótákon és az EA szerencsére visszanyúlt ezekhez az ősrégi dalokhoz, amiket újrahangszereltek, kicsit ütősebbé, pergősebbé tettek, így a mai igényeknek is simán megfelelnek.

Összegzés: Nagyok voltak az elvárásaink a Red Alerttel szemben, ám csalódást okozott a játék. Mintha időhiánnyal szenvedett volna az EA, így gyorsan összedobáltak mindenféle ötletet, de azok optimalizálása elmaradt. A sok jó ötlet csak kioltja egymást. Ez a trehány munka gyakorlatilag mindenre rányomja a bélyegét, így egy erős közepest érdemel a játék. Kár érte!

Letölthető videók:
Videó #1
Videó #2
Videó #3

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • OzI20 #68
    ffd
  • Vajk333 #67
    Klasszikus és Eredeti RED ALERT kiegészítve IMPERIUM GALACTICA 2-vel a vaterán jó áron! Akit érdekel nézzen utána!

    http://www.vatera.hu/red_alert_imperium_galactica_2_1492413764.html
  • ROKY100 #66
    Császtok.
    Mit tudtok az ncore- rolfree poker money
  • vion3 #65
    engem a a telepítőlye kéne megvan eredetiben csak a notészét elhagytam a házban és már nagyon akarok játszani rajta.
    ha lehet it vag y a [email protected] küldjétek vagy myvip:Szabó dániel (Sándor)-ra ha könnyeb Elen Vokeres kép van rajta.
  • Dingoday #64
    Rossz Cracket szedtél le a torrentedről
  • Bandi99 #63
    hello mindenkinek kellene egy kis segitség mert a red alert 3 nem indul el feissitések levannak töltve hozzá. ha elinditom megjelenik az elején egy kép aztá jön a sötét képernyő és ennyi.Nagyon szeretnék már vele játszani
  • akdestroyer #62
    Gyerekek, bontatlan eredeti red alert 3 eladó (magyar nyelvű), igen olcsón! Érdekel esetleg valakit?
  • sarker #61
    Sziasztok!!!!
    esetleg valaki tudna Ps3ra kodott???
    megköszöném:)
  • gereee93 #60
    Császtok. Ha a játékot le patch-eltem az 1.08-as patch-el és crackelem akkor miért nemindul el a játék aktivácios kódot kér. Előreis kössz a segítséget.
  • Herman03 #59
    sziasztok!
    Az a gondom hogy nemtudom hogy fut e a gépemen a játék,2,4 celeron proci,1 gb memória,ati radeon 9600 256 vga ram,ezzel elindulna a játék szaggatás nélkül,mert néztem hogy x1800-as atit kér.
    Elindul a játék??