Ötvös Tibor

Páncélba zárt szellem - egy látványos cyberpunk

A Páncélba zárt szellem a hollywoodi fehérítés ellenére is egy kimondottan fogyasztható cyberpunk akció lett, bár az eredeti sztorihoz szinte semmi köze nincs.

Hogy tetszett a Páncélba zárt szellem?
  • Tetszett, jó film volt
  • Közepes lett
  • Nem tetszett
  • Nem láttam
Aki abból indul ki, hogy melyik filmet/játékot mekkora botrányok öveznek, akkor ők bizonyára nem fognak beülni a Páncélba zárt szellem vetítéseinek egyikére sem. Bizonyos rajongók ugyanis elképesztően nagy patáliát csaptak azután, hogy kiderült: Scarlett Johansson bújhat az Őrnagy bőrébe. Bojkottra szólítottak fel és a hollywoodi kifehérítés (azaz hogy egy japán szereplő helyett egy fehér játszik) legújabb lépésének könyvelték el a szereposztást. És nem is vitatom, hogy igazuk van, hiszen nem látok bele a producerek fejébe, de ha emiatt kihagyják a filmet, akkor nagy hibát követnek el.

A Páncélba zárt szellem ugyanis abszolút tisztelettel nyúlt az alapanyag felé - mindezt úgy, hogy igazából egy teljesen más történetet mesél el, mint az állandó hivatkozási alapnak számító 1995-ös Oshii Mamoru történet. A távoli jövőben a kiberbűnözés elképesztően nagy méreteket öltött és persze ennek valahol gátat kell szabni. A 9-es részleget éppen ezért hozták létre, ahol az Őrnagy is dolgozik, akit egy baleset után a Hanka Robotics "mentett meg". Egy kibernetikus vázba ültették át a nő elméjét és így kaptak egy élő és szinte mindenre képes fegyvert. Azonban az emlékei elvesztek, ám később felbukkan egy nagyon veszélyes hacker, Kuze, aki rég nem látott dolgokat hoz elő az Őrnagy elméjében. És ennyi, tovább nem is spoilerezünk, ne rontsuk el az élményt.



Mert az biztos, hogy Rupert Sanders filmje kimondottan látványos és izgalmas kis film lett, bár feltehetően ezzel nem mindenki ért majd egyet. Az eredeti manga és a '95-ös animáció is elég mély mondanivalóval, filozófiai mélységgel rendelkeztek, ami a hollywoodi változatból teljes egészében kimaradt. Ezzel pedig nem is lehet megfogni a rajongókat, hiszen érezhetően csak egy páncélt, egy burkot jelentett a Páncélba zárt szellem által kínált világ és az úgynevezett szellem kimaradt belőle. De továbbra is fenntartom, hogy ettől még nem szabad leírni a filmet.

Ha ugyanis Ghost in the Shell-szűzként ül be az ember a vetítésre, akkor bizony kellemesen fog szórakozni a látottakon. A Páncélba zárt szellem ugyanis látvány-fronton nagyon jól teljesít, és bár valóban nem megy túl mélyre a sztori, de azért a felszínt kicsit megkapargatja (az Őrnagy emberi/gépi mivolta kapcsán merülnek fel gondolatok). Scarlett Johansson az előítéletek ellenére is jól teljesít Őrnagyként, bár nem egyszer gondoltam arra, hogy a Fekete Özvegy karakterében ragadt kicsit. Ennek ellenére képes mélységet adni a figurának és a harcokból is kiveszi a részét - nem utolsó sorban látványnak sem utolsó dögös ruhájában.



Láthatóan Sanders mindent megtett, amit csak tudott (nem tudni, mennyire kötötték meg a producerek és a stúdió a kezét - lehet a saját változatában bátrabban veti fel a hiányolt kérdéseket) és éppen ezért bármennyire is átkoznak majd el a Ghost in the Shell rajongók, de mégis ajánlom a filmet. Persze lehetett volna jobb is, de a Páncélba zárt szellem egy remek világgal megalkotott cyberpunk film, látványos akciókkal és remekelő színészekkel (Takeshi Kitanot külön érdemes kiemelni!). Tökéletes film, ha önfeledt szórakozásra vágyunk.

Klikk ide!
Klikk a poszterre a nagyobb változathoz
Páncélba zárt szellem (Ghost in the Shell)
magyarul beszélő, amerikai akcióthriller, 120 perc, 2017
16 éven aluliak számára nem ajánlott!

Rendező: Rupert Sanders
Forgatókönyvíró: Jamie Moss
Operatőr: Jess Hall
Producer: Ari Arad, Steven Paul
Vágó: Neil Smith

Scarlett Johansson (Az Őrnagy)
Pilou Asbaek (Batou)
Takeshi Kitano (Daisuke Aramaki)
Michael Pitt (Kuze)
Juliette Binoche (Dr. Ouelet)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • cateran #18
    Hat olyan nagyon sokszor nem lathattad, ha szerinted az alaptortenet lenyegeben egyezik..a tortenet lenyegeben teljesen mas....de tenyleg teljesen....
  • CairoJack #17
    Sajnos azzal nem értek egyet, hogy az alaptörténet egyezik. Nagyon sok elemet, főleg az akciókat, a látványvilágot átvették, de a történet lényege kimaradt.
    Kaptunk helyette egy nagyon semmitmondó csavart, ami önmagában nem semmitmondó, csak az eredeti mondanivalóhoz képest az.
    Ettől függetlenül én is ajánlom, jó a látvány, jó Johansson, kis kiegészítésnek, egy kis világ színezésnek jó.

    Utoljára szerkesztette: CairoJack, 2017.04.09. 21:56:18
  • aemus #16
    Volt szerencsém többször látni az eredeti Anime-t.
    Én úgy gondolom hogy ez a film teljesen rendben van, az alaptörténet is lényegében egyezik, némi csavarral kiegészítve.

    Kellemes szórakozást nyújtott.

    8/10


  • Axlkenobi #15
    Baromi középszerű film. A vizuális effektek rendben vannak, ahogy az akciójelenetek is, de kb. ennyi az igazán pozitív dolog az egészben. A megálmodott világa valami embertelenül gusztustalan és undorító (mondjuk ez hozott alapanyag), de ez ízlés kérdése. Ami viszont nem, hogy színészi alakításokról tulajdonképpen nem beszélhetünk, nagyjából mindenki faarccal adja elő a karaktereit. Ehhez jön még, hogy nincs senki aki csak kicsit is szimpatikus lenne, így abszolút hidegen hagyja a nézőt, hogy mi történik. Ami viszont a végső szög a koporsóba, hogy a '95-ös animénak valóban volt némi filozófiai mélysége (bár korántsem annyi, mint amit bele akarnak magyarázni), ennek viszont totál semmi. Ez a film nagyjából egy Robotzsaru remake a 126-szor körbejárt "ki vagyok én" gondolat nyomvonalán, semmi több.
  • zola2000 #14
    "Kivancsi vagyok L "kifeketedéséhez" mit szólnak a rajongók"

    megnézik a japán live action sorozatot -jobb híján- felirattal és leszarják amerikát :)
    Utoljára szerkesztette: zola2000, 2017.04.03. 16:27:16
  • Cat #13
    "Mondjuk eleve filmet csinálni olyanból, ami anime-ként jobban működik"

    Ezt a felvetést nem is értem, rengeteg animéből készült live action film van, többsége szerintem is béna, de ha erre vágynak a rajongók, miért ne? Ez is csak egy formátum. Nomeg átalakíthatjuk a kérdésed úgy is, hogy "animét csinálni olyanból, ami mangaként jobban működik"...
  • Yagami #12
    Kivancsi vagyok L "kifeketedéséhez" mit szólnak a rajongók a majdani Death Note-filmben, mert én sírni szerettem volna, mikor anno megláttam a hírt. Ahhoz képest ezt a Scarlett-es mizériát nem is értem, semmiség. Mondjuk eleve filmet csinálni olyanból, ami anime-ként jobban működik (illetve csak úgy működik), eddig is felfoghatatlan volt szàmomra. De majd faszkalapos biztos leolt gyorsan, hogy miért is jó dolog ez
  • Hoz_Hun #11
    Azt meg kell jegyezzem, hogy Scarlett Johansson magyar hangja valami borzalom. Pedig én nem vagyok egy ilyen "mindent csak eredeti nyelven" buzi, de ebben a filmben... bah... nem tudom ki szinkronizálta, rettenetes.
  • zola2000 #10
    "úgyhogy hacsak nem a japán piac a kizárólagos cél, semmi sem indokolja hogy ázsiai legyen"

    vagy csinálhatták volna kínai-koreai színészekkel, az már elég nagy piac
    PL 530millió dolláros bevétel a mermaidnak
    vagy 220 millió dollár a kimi ni na wa-nak
    illetve korea sem kis piac

    Bár nem hinném hogy nagy siker lenne ázsiában, ha ázsiai lenne a színész, főleg ha magukra erőtetnék azt a tipikus amerikai stílusú színjátszást attól még amerikaias maradna a film stílusa (lásd a gésa emlékiratai, valahogy nem éreztem ugyanazt amitől a keleti filmeket-sorozatokat-animéket bírom hiába az ázsiai szereplők és japán téma inkább nézek keleti piacra szánt keleti filmet felirattal, pedig valahogy jobb lenne minőségi szinkronnal, de az sajnos keleti filmhez szinkron alig létezik főleg minőségi szinkron ... vagy már attól is kezdek elszokni)
  • Hoz_Hun #9
    Amúgy én GitS rajongó vagyok és nekem tetszett a film. Ez a "whitewashing" nem volt vészes.