Berta Sándor

A dolgok internetében látja a túlélést a BlackBerry

A kanadai gyártó szeretné, ha QNX nevű operációs rendszere széleskörűen elterjedne, amire funkciói alapján van is esély.

Egy új partnerprogram további piaci lehetőségeket biztosíthat a BlackBerry számára. A QNX már most számos hálózatba kötött eszközön, a BMW, az Audi és a Ford (önállóan közlekedő) járművein, olaj- és gázipari készülékeken, beltéri egységeken és egészségügyi berendezéseken fut. A beágyazott szoftver fontos eleme a cég dolgok internete stratégiájának. Az operációs rendszer nem monolitikus, mint egy asztali operációs rendszer, hanem mikrokernel-alapú. Ez utóbbinak köszönhetően biztonságos, mert minden folyamat ellenőrizhető. A különleges architektúra miatt az operációs rendszer gyakorlatilag bármely környezethez hozzáigazítható és további kiegészítő biztonságot kínál.

John Wall, a BlackBerry QNX-ért felelős vezetője és alelnöke kijelentette, hogy végeredményben minden eszköz vagy szenzor csak egy végpont, s a vállalat rendelkezésére állnak a megfelelő eszközök és szerszámok is ahhoz, hogy a gyártástól a használat helyéig biztosítsa az eszközöket vagy a végpontokat. Ezen a területen a BlackBerry több éves tapasztalatra tekinthet vissza. A cég képes továbbá arra, hogy minden szenzorba és készülékbe titkosítást integráljon, amelyet kizárólag ő tud feloldani. Ezt az eljárást a telefonjaihoz fejlesztette ki a társaság és azóta már más termékekhez is kínálja.


A menedzser hangsúlyozta, hogy eddig, ha valaki a QNX-et akarta használni, akkor velük kellett egyeztetnie. Ez a nagy ügyfelek - például a BMW vagy a Ford - esetében továbbra is így lesz, ugyanakkor a vállalat egy partnerprogramot is indított, melynek keretében a kiválasztott fejlesztők hozzáférhetnek a gyártó beágyazott technológiáihoz. Ez a program kibővítheti a saját termékeik piacát. Az első partnerek között van az Archermind, a Mcloudware és a Mission Embedded.

Továbbra is komoly piac marad ugyanakkor a járművek területe. A BlackBerry a Consumer Electronics Show keretében bemutatott két koncepcióalkalmazást, amelyek a Jaguars XJ-n és a Lincoln MKZ-n alapultak. Wall szerint a hálózatba kötött és az önállóan közlekedő gépkocsik megváltoztatják az autók elektronikus architektúráját. A több kisebb processzort, amelyek egy bizonyos funkciót töltöttek be, felváltják a nagy teljesítményű vezérlők, amelyeket 64 bites processzorok és feldolgozóegységek működtetnek. Az ilyen új rendszerek kifejlesztéséhez azonban a gyártóknak nagyon összetett szoftverekre van szükségük, amelyek az olyan technológiákkal is elboldogulnak, mint a neurális hálózatok és a mesterséges intelligencia. Ezekkel a rendszerekkel nem csupán az autók, hanem a vonatok, a műtéteket végző robotok vagy az ipari vezérlőegységek is irányíthatók lesznek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • VolJin #4
    A QNX a blackberryé?
    Illetve QNX futott a blackberryken?
  • Skylake #3
    Blackberry? Gyúrjatok rá a biztonságra, b*sszátok meg! Ez az a piaci terület, ami igazából nincs lefedve, viszont volna rá igény mission critical rendszerek és alkalmazásokra! Mikrokontrollerek, beágyazott rendszerek! Infotainment rendszereket hagyjátok ki! Ne kelljen a GUI-val sz*rakodni, meg a felhasználói élmény érdekében körbenyalni a gyökkető síkhülye végfelhasználók s*ggét, szupportálni ezeket a baromarcúkat!

    Fogjátok a QNX-et, és tegyétek nyílttá! Utánna jön az Android modell - a fejlesztői közösség rácuppan, mint gyöngytyúk a langyos t*konyra, és tolja bele a melót és a fejlesztéseket - a számotokra piaci értéket jelentő zárttá fejlesztitek, de a nyílt "alvázra" bárki fejleszthet bármit! Megkapjátok messze jobb minőségű kód formájában, amit szeretnétek, mint amit ti össze tudnátok kalapálni. Vigyétek a nyílttá tett rendszert a nagy autógyártókhoz, és témájukban erre dolgozó innovatív startupokhoz! Házaljatok a cuccal! Be fog jönni a dolog!
  • tom_pika #2
    ingyen, csak nem jobbat, a qnx pár területen verhetetlen előnyöket kínál... illeve kínálhatna, ha nem az ingyenesség lenne a főszempont
  • kvp #1
    Ebben a hirben ket fontos info van:
    -most eppen a blackberry-seknel van a quick unix os tulajdonjoga
    -a blackberry-nek szinte mar csak ez a mellekszalon beszerzett regi termeke maradt piackepes

    Mondjuk a gond ott van, hogy mara annyira osszementek a szamitogepek es annyira megnott a teljesitmenyuk, hogy a linux is teljesen eletkepes mint beagyazott platform, viszont a qnx-el ellentetben ingyenes es nem fugg egy cegtol a hosszu tavu tamogatasa, tehat versenykepesebb. (kb. az ingyen jobbat esete)