Balázs Richárd

Hamarosan bárki készíthet drogokat

Megkönnyíthetik az ópiumszármazékok előállítását a genetikailag szerkesztett élesztőgombák, olcsóvá és elérhetőbbé téve bizonyos drogokat.

Ha a házi készítésű kábítószerek széles körben elterjednek az ugyanolyan káros lesz a kábítószer-ellenes politika szempontjából, mint a bűnszervezetekre nézve. Egyre több, eddig csak növényekből kinyerhető gyógyszer, illat és íz állítható elő genetikailag módosított organizmusokkal. A kutatók szeretnék az ópiumszármazékokat is felvenni erre a listára, mivel hasznos gyógyászati tulajdonságokkal rendelkező molekulacsalád részei. A növényekből kevés nyerhető ki, a vegyületek laboratóriumi előállítása bonyolult és költséges, az élesztővel történő előállítás azonban átírhatja a játékszabályokat.

Jelenleg még nem léteznek ezek a gombák, de egyetlen New Scientist által megszólaltatott kutató sem kételkedik abban, hogy ez hamarosan megváltozik. "A terület sokkal gyorsabban mozog, mint azt korábban gondoltuk" - mondta John Dueber, a kaliforniai Berkeley Egyetem tudósa, aki csapatával már előállított egy élesztőt, ami képes az ópiumszármazékok előfutárának termelésére. Dueber nemrég még maga is 10 évre becsülte a morfin előállítására képes élesztő megjelenését, most azonban 2-3 évre teszi ezt az időt, igaz ez egy kishozamú törzsre vonatkozik.

Egy nagyobb hozamra képes törzs több évbe telik, de amint létre jön, elméletileg bárki, aki birtokolja, képes lesz akár otthon is morfin előállítására. A sörhöz hasonlóan készülő anyagból pár milliliter tökéletes kábító hatást eredményezhet, ezért már most el kell kezdeni gondolkodni a következményeken, mielőtt ezek a törzsek, vagy a genetikai módosításaik receptjei elérhetővé válnak, figyelmeztet Dueber.

Más kutatók tropán vázas alkaloidokon, a kokaint is magába foglaló drogok összetevőinek családján dolgoznak. A kokain előállító gombák távolabbinak tűnnek, mivel még nem vagyunk tisztában a koka cserje kokain előállításához szükséges összes kritikus lépéssel, más azonban nem szab gátat ennek a lehetőségnek sem, magyarázta Peter Facchini, a kanadai Calgary Egyetem biokémikusa.

A bioszintetikus élesztők széles körű elérhetővé válásukkal átalakíthatják a kábítószerpiacot. A külföldön termesztett és bűnszervezetek által importált heroinhoz és kokainhoz hasonló drogok helyett az egyének, vagy kisebb csoportok helyileg is előállíthatnak ugyanolyan hatású szereket, "demokratizálva" a termelést. A gombákból készülő főzetek felderítése is sokkal nehezebb lesz, mint a különböző ültetvényeké. A beltérben termesztett kannabisz például jelentős áramfogyasztást igényel, míg egy drogkészítő "mikrofőzde" alig hagy maga után valamilyen nyomot.

Az olyan drogok, mint a metamfetaminok kis illegális laborokban zajló szintetizálásához ugyanakkor nem csupán szakértelem, de a megfelelő kémiai összetevők is kellenek. A kábítószer ellenes törekvések fő stratégiája a vegyületek forrásainak elvágása, ami a házi főzdék esetében lehetetlen lenne, az egyetlen szükséges nyersanyag ugyanis a cukor. A laborokkal ellentétben a gombákkal való otthoni előállítás nem eredményez mérgező hulladékot, csak némi sós vizet és egészen enyhe kemikáliákat, mint acetátot, tette hozzá Dueber.

A Nature-ben megjelent tanulmányhoz fűzött kommentárjában Tanya Bubela, az ugyancsak kanadai Alberta Egyetem közegészségügyi kutatója azonnali cselekvésre szólítja fel a kormányokat, ha tenni akarnak a morfin termelő gombák rossz kezekbe kerülése ellen. A gazdag országokban azonban a helyzet koránt sem egyértelmű. Angliában például a drogok elleni küzdelem érdekes képet mutat, az ópiumszármazékok, mint a heroin jelenleg is rendkívül olcsón megvásárolhatók az utcákon, pontosan a kereslet hiánya miatt.

Elméletben az otthon készíthető kábítószerek az olyan országok kereskedőit hoznák hátrányos helyzetbe, mint Kolumbia, vagy a mákipar 80 százalékát birtokló Afganisztán, lecsökkentve azokat a forrásokat, melyek a korrupciót és más bűntevékenységeket táplálva destabilizálják a kormányzatokat és erősítik a terrorizmust. A kép azonban itt sem tiszta, Kolumbiában például tavaly csökkent a kokatermesztés, a bűnbandák azonban nem tűntek el, ehelyett többek közt illegális bányászatba kezdtek, vagyis nem feltétlenül lettek szegényebbek, csak változtattak "portfóliójukon".

Az otthoni kábítószergyártás két módon indulhat be. Vagy az élesztő törzsek ellopásával egy laboratóriumból, vagy egy legális gyárból, vagy azzal, hogy valaki elsajátítja a genetikai módosítás technikáját. Dueber szerint egyáltalán nem lesz bonyolult a semmiből újraalkotni egy módosított törzset pusztán hagyományos sütő élesztő használatával. Már jelenleg is működnek önjelölt bio-hacker csapatok, akik szabadidejükben közösségi laborokban, vagy saját garázsaikban DNS-sel ügyeskednek. Nekik nincs semmilyen bűnös indítékuk, csupán hobbiból tevékenykednek, de jól példázzák a csináld magad elv életképességét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Oliwaw #130
    Kitől is kellene segítséget kérni ? És vajh, mi a rendszer célja ?
  • ostoros #129
    Oroszország, Magyarország, Németország, Norvégia, Svédország, Kína
    Rendben, akkor jelöld meg a saját listádból, melyiket tartod liberális demokráciának.
  • Tetsuo #128
    Liberális demokrácia nem létezik. Maga a demokrácia egy lehetetlen állapot, soha sehol nem volt és abszolút irreális, a kommunizmushoz hasonlóan.
    A liberalizmus pedig társadalmunk egy degeneráltsági foka és maga a romlás egyik átmeneti kifejeződése.
    Azért tévedsz el te is, mert a felépített bábszínház diabolikusan illuzórikus, egy önmagát hamisan igazoló spirál, amiből idővel csak segítséggel jöhetsz ki, de a segítséget kérned kell - Emiatt nagyon kevesen látják át a rendszer működését és igazi célját.
  • bdzsana #127
    Persze, írhatnék is egy kettőt, de minek amikor beírod googlebe, hogy putin nationalization, vagy china nationalization private comapnies és máris lesz 100 példád.
  • bdzsana #126
    Igen azért soroltam fel ezeket, mert én ezeket tartom az igazi liberális demokráciának, nem az USA-t. Az csak egy rendőrállam.
  • ostoros #125
    Bizonyára tudsz példát is mondani, hozzám hasonlóan. Egyébként mi is volt azzal a kínai céggel, amelyik amerikai olajcéget akart megvenni? Mintha valami "nemzetbiztonsági érdekek" felülírták volna a piaci versenyt, meg a piac szabadságát, jó reggelt!
  • Archenemy #124
    "Amit gyakran észreveszek, hogy minden USA/NSA cikk alá beírnak egyesek valami elítélőt. Orwell meg totális megfigyelés meg minden hasonló, más cikkek alatt meg olyan rendszereket éltetnek ahol ezek már szinte tényleg megvalósultak és azt is megszabják mekkorát léphetsz. Érted így már?"

    De azt érted, hogy ha van egy állami, ami a land of the free meg a lehetőségek hazája, és arról derül ki, hogy igazából orwellien figyeli az állampolgárait, az sokkal visszatetszőbb, mint hogy van egy állam, ami megmondja, hogy gyerekek nix ugribugri, és tényleg nix ugribugri?
  • Tetsuo #123
    Ámerika ráadásul simán lenyúl minden ipari titkot, ami érdekes számukra, hiszen mindenhez hozzáférnek.
  • ostoros #122
    Ja, mert a te önkényesen választott listádhoz kellene alkalmazkodnom? Álmodj királylány!
  • ManoNegra #121
    Tényleg? Vajon az Agent Orange használatáért felelősségre vontak valakit? Vagy hogy egy közelebbi példát említsek, a tiszai ciánszennyezésnél volt?

    Persze nem azt mondom hogy nem kell együttműködni országoknak, de világhatalmaknak, erőpozícióból teljesen más tárgyalni, mint egy magunkfajta kis érdekérvényesítő képességű országnak.