• kvp
    #5
    "És most mindenki belátta hogy nem érdemes >14nm meg afölötti node-okkal kuncsorogni"

    Nem lefele kellene menni, hanem felfele. A 90-es evekbeli gyartosorok is jok lennenek meg arra amire az iparnak kell. A 30 eves technologia sokkal nagyobb kihozatalt biztosit, tehat olcsobban tobb chip gyarthato vele. Ok, hogy ezek butak lesznek es lassuak, de az ipari automatizalashoz nem a legmodernebb technika kell, hanem a leg robosztusabb es megbizhatobb. Egy autoba vagy mosgepbe boven eleg a 20-30 evvel ezelotti szinten levo szamitogep vagy mikrovezerlo is.

    Tehat a chiphiany fo szereploi az 30-50 eve folyamatosan gyartott alap ic-k, amikrol mindenki azt gondolta, hogy tonnaszamra vannak a rakatarakban es ezert nem kell se elore rendelni beloluk, se kapacitast lekotni rajuk. A jarvany megjeleneseig igy is volt, majd 2 ev alatt lassan kifogyott minden keszlet es a kinaiak meg nem akarnak masnak adni az ujonnan gyartottakbol, mert rajottek, hogy ezzel bedonthetik a nyugati cegek termeleset (plusz alapvetoen kell nekik is).

    A modern, kis csikszelessegu chipekbol nincs akkora hiany, mert az osszes nagyobb tajvani es koreai gyarto azokra allt at. Viszont ezek sem hasznalhatoak a bevalt regi alaparamkorok nelkul, amik a tapellatasert vagy a periferiakert felelnek. A termelesi valsag alapveto gondja az, hogy az elavult, de egyebkent mindenben hasznalt regi aramkoroket mar csak a kinaiak gyartjak, mert tul kis haszonkulcs volt rajtuk, igy a regi nyugati gyarakat bezartak, a kinan kivuli azsiaiakat pedig modernizaltak. Ezek a hianyzo chipek nem 14 nm-esek hanem gyakran 10-20 um-es eljarassal keszulnek (10000 - 20000 nm), de meg a legmodernebb power mosfet-ek is 100 nm-es csikszelesseg korul vannak.