• kvp
    #16
    "A POW model energia igénye egyenesen arányos lenne a fő token árfolyamával ha egyenletes token kibocsátás lenne. De mivel a bitcoin kibocsátás 4 évente feleződik ezért az energia igénye is arányosan csökken."

    Nem egeszen. Az egy token eloallitasahoz szukseges energiaigenynek semmi koze az arfolyamhoz. Az egyetlen befolyasolo tenyezo a matematikai feladat komplexitasa, ami minden egyes tokennel novekszik. Raadasul exponencialisan. Ez szandekos dontes volt anno a tervezo reszerol, igy mukodik az atlagos mmo-k xp skalaja is. Exponencialisan novekvo munkaigeny, linearisan novekvo ellentetelezes. Ennek ellenere sokan megis eroltetik, egyre tobb energiat befektetve egyre kisebb haszonert. (lasd diminishing returns) Csak azert eri meg tovabbra is termelni, mert gyorsabban emelkedik az arfolyama, mint ahogy a banyaszat energiakoltsege.

    Szerintem meg a tervezo sem gondolta, hogy a kodter kifutasa realis lehetoseg mielott az energiaigeny akkorara none, hogy mar ne erje meg a banyaszat. Aztan megis, lasd mmo-k.

    A nagy energiaigennyel pedig az a gond, hogy (csakugy mint a hataridos tozsdek eseten) a fizikai vilag (azaz az emberiseg) szamara teljesen haszontalan dologra koltunk limitalt mennyisegben rendelkezesre allo energiat es egyeb fizikai eroforrasokat. Ha a kripto banyaszoknak tenylegesen meg kellene fizetniuk a sulyozott kornyezetterhelesi koltsegeket, akkor nem banyaszna senki. (mint ahogy az uber is csak akkor eri meg ha soforok felig feketen csinaljak, rendes regisztralt fuvarszervezo cegkent, azaz taxitarsasagkent mar masszivan veszteseges lenne)

    Igazabol tobb dolog is tortenhet a kriptokkal:
    - anyagilag vesztesegesse valik a termelesuk
    - betiltjak oket mindenhol
    - eljut olyan szintre a kvantum szamitastechnika, hogy egy muvelettel lehessen torni 1-1 kripto root kulcsat, amitol az adott token tipus ertektelenne valik
    - osszeomlik (vagy blokkolodik) a fenntartasukhoz szukseges instrastuktura es kismillio parhuzamos rendszerre esnek szet (es onnantol lehet vitatkozni a forumokon, hogy kinel van az ervenyes lanc)

    A POS rendszerek hasznalhatatlanna valasahoz igazabol nem kell egy ember kezeben lennie a toke 50+%-anak. Eleg ha a gazdagabbak hallgatolagosan egymast segitik a tovabbi tokeszerzesben. Pillanatok alatt eljutunk oda ahol a mai konvertibilis valutakbol allo vilag tart, azaz a 0.001% kezeben a toke 99.99%-ahoz. Ettol persze meg hasznalhato a rendszer, csak az emberek 99.999%-a szegeny lesz es az is marad. Mindez persze teljesen demokratikusan, a tokearanyos szavazas szabalyai szerint. Csak annyi valtozik az ido elorehaladtaval, hogy egyre kisebb es kisebb kornek kell egyetertenie az 51% megszerezesehez. Ez nem hirtelen lepes, hanem egy szep lassu folyamat es nincs olyan meghatarozhato pont ahol azt mondhatnank, hogy allj. Azaz van, nem szabad semmilyen POS rendszerre atallni.

    Fun fact: Az EU parlamentje is a stakeholder demokracia modellt tamogatja, ami lehetove tenne, hogy tokearanyos demokratikus kepviselet jojjon letre az EU-n belul. Ebben a modellben a teljes valasztokoru lakossag maximum 33%-nyi szavazattal birhat a valsztott kepviseloin at, tehat meg a 2/3-os donteseket is meg tudjak hozni a befektetok es az NGO-k. Ez persze ugyanaz az erdekcsoport, de ket neven, ezert ket szavazat jar nekik. A POS rendszer ezt az elvet algoritmizalja es demokratizalja a pontos tokearanyos rendszer kereteben. A varhato tokearanyokat es vegkimenetelt lasd fent. Ilyen szempontbol egyebkent az oegyiptomi faraok vilaga is demokratikus volt, csak tortenelmi okokbol az osszes szavazat a faraonal volt. (attol, meg hogy nem volt az embereknek valos politikai dontesi joguk, meg kaptak bert a munkajukert es abbol meg tudak elni)