• kvp
    #2
    Az orajelek fizikai plafonja miatt kezdenek atallni a hagyomanyos digitalis jelalakokrol az analog jelekre. Tehat a szokasos 2 (0, 1) vagy differencialis buszok eseten 3 jelszintrol (-1,0,1) az analog, egy vezeteken, egy orajel alatt tobb bitet atvivo megoldasok fele. Ilyen megoldas jelent meg az ethernet, a pci express es a memoriabuszokon is. Ez sokkal bonyolultabb aramkoroket igenyel, ami jelentosen dragitja a technologiat. A vezetekek szamat ugyanis nem akarjak, az orajelet pedig nem tudjak emelni.

    Egyebkent maga a DDR technologia mara teljesen elavult, egyszerubb es hatekonyabb lenne csomag alapu fifo-s kommunikaciot hasznalni parhuzamositott differencialis soros buszokkal. Viszont sokkal drgabb lenne hozza vezerlot es ram chipeket gyartani. Kepzeljunk el egy 512 bit / irany szeles differencialis buszt (1024 input, 1024 output, 2048 lab lenne csak az adatoknak). Ez 1 orajel alatt kepes lenne az uj DDR5 kapacitasanak 16-szorosat atvinni, barmilyen uj technologiai fejlesztes nelkul. Csak picit dragabb es valamivel nagyobb lenne a ram modul.

    Alternativakent meg ott van teljesitmenynovelesre a vezetekhossz csokkentese, tehat kozelebb vinni egymashoz az alkatreszeket, akar egy nyakra forrasztva mindent, akar egybetokozva oket.

    "Még jó hogy 5-10 évig otthoni felhasználó számára semmi pluszt nem fog adni"

    Otthoni es irodai felhasznaloknak az LP-DDR5 van kiadva, ami mar ket eve letezik. Az gyakorlatilag a DDR4 tudasa csak feljebb tekertek az adathosszokat es lejebb vettek a feszulseget. A DDR5 hasznalata igazabol csak szerverekben es szerver architekturat hasznalo high end munkaallomasokban hoz erdemi teljesitmeny novekedest.