• kvp
    #33
    Az egyik linken ott a pelda, hogyan hasznalhato kozvetlen modon egy szektorsugarzo transceiver-e. Ez csak egy egyszeru szoftver modositast igenyel a szektorsugarzok meghajto rendszereire.

    A masik megoldas, hogy a tornyok csak megvilagitast biztositanak a passziv katonai rendszerek szamara, igy a tamado fel nem latja hogy hol van a tenyleges vevo egyseg es az osszes mobiltornyot meg megsem lohetik ki tavolrol megelozo csapaskent, annal mar egyszerubb a szonyegbombazas. Egyebkent ekkor minden cella csak kicsivel nagyobb reszt vilagit meg mint a sajat szolgaltatasi terulete (max. par km), de mivel egy mobil joreszt mindenutt mukodik, ezert mara a fejlett orszagok szinte teljes lakott terulete le van fedve sugarzokkal. A cellularis technologia lenyege, hogy egy nagy adotorony vagy radar helyett 0.5-4 km-es koronkent van egy-egy torony (es kb. 3-4 tornyonkent 1 passziv radar vevo). Ez a megoldas 1-8 km-es meretu radar cellakat eredmenyez, amiket ugyanugy be lehet kotni egy jelosszesito rendszerbe es egy kozponti location registry-ben jelenik meg minden radar cella altal detektalt targy. (a cellak kozti atlapolas miatt a cella hatarokon tobb cella is latja a tamado gepet)

    A harmadik megoldas a muholdas detektalas, ekkor muholdak nezik a foldi sugarzok jelet es barmi ami berepul a jelbe konnyen detektalhato. Ez ellen se a radar visszavero, se a radar elnyelo technologiak nem vedenek, mert a nagyfrekvencias radiosugarzas hianyakent fog megjelenni minden targy ami athalad a tornyok es a muholdak magassaga kozott. Igy mukodik minden sugarmegszakitasos optikai detektor is. A megoldashoz az kell, hogy nagyon surun (varosban akar 500 meterenkent) legyen egy radarfrekvencias felszini ado, ami gyenge szort elektromagneses sugarzassal vilagitja meg a felszint, majd az onnan visszaverodo jelet vagy annak hianyat latja a muhold. Ez azert is jo, mert pl. az europai 5G-s szektorsugarzok jelet ki tudja ertekelni egy kinai muhold is, igy tenyleges felszini hozzaferes nelkul kaphatnak elo radarkepet a teljes bolygo felszinerol. (mar ahol van ujfajta 5G lefedettseg)