• kvp
    #2
    Azt mar eldontottek, a librat nem engedelyezik, de azt meg nem, hogy ok kiadnak-e valami hasonlot.

    Alapvetoen az osszes elosztott fokonyv (distributed ledger) rendszernek az a baja, hogy mindig a tobbsegnek van igaza. Tehat ha valaki megszerzi az online allapotu bitcoin feldolgozo szerverek tobb mint fele folott az iranyitast (vagy nagy kapacitas bedobasaval vagy a meglevok gepek a lerugasaval a netrol), akkor azt csinalhat mindenki penzevel amit akar. Egy jegybank sem menne bele onkent, hogy a tobbi (tobbnyire kulfoldi) bank kozos dontesen muljon, hogy neki mennyi penze van a sajat szamlajan, a sajat valutajaban.

    Innentol az elosztott fokonyv nem jarhato. A bankon beluli elosztott fokonyv (100%-os egyetertesi elvarassal) pedig sima geo cluster-es rendszer, azaz egy kozponti szerver van szetdobva a vilagban tobb helyre. De ez csak egyetlen bank, es ezaltal egyetlen allam erdekeit szolgalhatja es mar most is ilyen rendszere van a legtobb nagy jegybanknak.

    Es akkor ott a masik feature, a blokkchain, ami fuggetlen a fenti elosztott fokonyvtol, egyszeru alairasi lanc. Ez az eredeti bitcoin eseten minden korabbi tranzakciot tartalmaz, tehat minel tobben hasznaljak, annal tobb eroforras kell az uj alairasok eloallitasahoz es tarolasahoz. Ez igy ertelmetlen, mert ha napi hasznalatban van a penz, akkor a rendszer hamarabb fogy ki az eroforrasokbol, mint ahogy azok bovulni tudnak. (es akkor ez meg feltetelezi, hogy nem banyasznak kozben ujakat) Ez egy szandekos csapda volt a tervezo reszerol, gyakorlatilag egy hosszu tavon onmegsemmisito rendszert tervezett.

    Ha a fentiek helyett marad az elosztott kozponti fokonyv es a sima alairasos authentikacio (akar tobbszoros alairasokkal, de penegysegenkent), akkor pedig egy sima token-es rendszerrol beszelunk, amilyeneket eleg sok biztonsagos kartyas fizetesi rendszer hasznal. Ez mukodik, de az egyetlen elonye a mostani banki szamlaosszeges rendszerekkel szemben az, hogy egy sima bank nem tud penzt teremteni, azaz csak annyi token-t tud kihelyezni hitelbe amennyi a jegybanki szamlajan van. Ez az amit az osszes bank egyontetuen elutasit, pedig lehetove tenne, hogy a jegybankok kozpontilag donthessenek minden hitel kifizetesrol. Erre mondtak a cikkben, hogy az egesz bankrendszert elavultta tenne. Valoban, eleg lenne a kozponti jegybank minden penznemhez es a tobbit elvegeznek a szamitogepek. Ennek talan meg lenne is ertelme, mert a teljes bankszektort es az ebbol szarmazo jovedelmeket egy pillanat alatt lenullazna, raadasul el lehetne erni vele teljes penzugyi transzparenciat, amikor mindenki tudhatja mindenki masrol, hogy mennyi penze van. Fillerre pontosan. Meglatjuk a vilag nagytokeseinek ez mennyire fog tetszeni es bevezetik-e.