• TokraFan
    #122
    "Az esszé erősen tükrözi írója véleményét, nézőpontját..."

    Ez a lényeg. Hamvas erőszakos és ítélkező módon ír, nagyjából mindenkivel szemben aki nem az ő világnézete szerint él, vagy nem osztja azt 100%-ban.
    A párom katolikus, rajta keresztül, pontosabban az ő hatására olvastam Hamvas írásaiból párat. Rendkívül érdekes volt egyébként megbeszélni egymás érzéseit ezzel kapcsolatban, mert ő hozzád hasonlóan teljesen másként látta Hamvas írásait a katolikus hite miatt, mint én, aki kvázi objektívebb módon, vallásos vagy hitbéli elfogultság nélkül olvastam ugyanazokat a sorokat. Korábban már érveltem neked az egyéni nézőpontok fontosságáról, és itt ez kiválóan tettenérhető volt. Amikor elmagyaráztam neki, belőlem mit váltott ki ugyanaz az írás és miért, teljesen ledöbbent, hogy neki ez így ebben a formában meg sem fordult a fejében, de így ahogy én leírtam, teljesen egyetért vele és megérti. Persze ehhez az is kellett, hogy ő ne legyen vallási fanatikus és bár erős katolikus nevelést kapott, sőt, az egész családja "keményvonalas" katolikus, mégis megvan benne a reális gondolkodás képessége, érti és felismeri az ellentmondásokat és el is fogadja azokat ha épp úgy adódik, hogy cáfolhatatlan az érvelésem. Amióta megértette a másik nézőpontot is, már nem rajong annyira Hamvasért és a vallást is fenntartásokkal kezeli, azonban megmaradt számára ott ahol véleményem szerint még egészséges, nevezetesen a lelki egyensúlyának fenntartására. Mert akinek szüksége van arra, hogy a létezésünkre és/vagy annak értelmére egyszerű és megnyugtató "választ" kapjon, annak az egyetlen, "szuper" teremtőbe vetett hit egy alkalmas eszköz. De már maga is látja a biblia mérhetetlen mennyiségű önellentmondását -ehhez persze kellett, hogy valaki elmagyarázza, felismertesse vele, mert magától neki sem ment a vallásos nevelés miatt-, és a vallástörténeten átívelő istenkép folyamatos változását ami számos tényre önmagában is rávilágít a témával kapcsolatban.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2018.07.17. 13:32:14