teddybear#21
Sok hülyeséget összehordtatok már ebben a fórumban is.
Kassam-rakéta. A legegyszerűbb felépítésű rakéta amit néhány betanított munkás is sorozatban tud gyártani. Olcsó, egyszerű, alapanyaga nagyobb átmérőjű vas lefolyócső, vaslemez, a hajtóanyaga műtrágya, dízel, a robbanóanyaga is műtrágya alapú.
Pontosságról szó sincs, ahova esik ott puffan, ha sikerül, a palesztinokat nem érdekli hova esik. Ha nem robbant, van még belőle ezer. Egy év alatt több mint tízezret lőnek ki a zsidókra. Tipikus terrorfegyver, semmi műszaki kifinomultság sincs benne.
Célzófegyvert kifejleszteni nem lehet belőle, ahhoz túl primitív. Az oroszok II.VH-s katyusája ehhez képest műszaki csúcsfegyver volt.
Infra önirányítófej. Elméletileg egyszerű, de olyan alkatrészek kellenek hozzá, amit nem lehet a sarki boltban megvenni, és gyártani sem egyszerű. Jól felszerelt gyártóegység és szakemberek kellenek hozzá.
Radaros ön, vagy távvezérelt irányítású rakéta. Bonyolult, drága rendszer, különleges tudással és felszereltséggel rendelkező szakemberek kellenek az előállításához. Ezt igazán nem lehet a sarki barkácsbolt kínálatából összehozni, sőt a legtöbb fegyvergyár sem képes előállítani.
Televíziós célzórendszerrel felszerelt, távirányítós vezérlésű rakéta. Talán az egyetlen, amit néhány elektronikai és rakétaszakértő nem túl drágán is meg tud építeni. Hátránya, hogy a szükséges alkatrészeket még mindig be kell szerezni valahonnan. Mostanában egy kamerát nem túl nehéz beszerezni, és a modellirányító készletek beszerzése sem nehéz. Persze a nagyobb hatótávolsághoz fel kell javítani ezeket, ami nem megoldhatatlan feladat.
És persze a rendszer aránylag könnyen zavarható, lefogható.
Összegezve: egy komplett repülőgép ellen bevethető rakéta megépíthető, de sokkal olcsóbb a feketepiacon megvenni a készet. Az oroszok afganisztáni kirándulása közben az amerikaiak százával adták a mudzsahedineknek a Stinger légvédelmi rakétákat, amik annak rendje és módja szerint aztán feltűntek a környékbeli feketepiacokon. Azóta szinte minden vállról indítható rakéta feltűnt már a feketepiacon.
Lézeres repülőgép-védelem. A legtöbb ilyesmi nem tud mást, csak kiégeti a közeledő légi-harc rakéta IR érzékelőjét. Az így megvakított rakéta már nem tudja eltalálni a célpontot, de attól még kárt fog okozni a becsapódásával, csak nem a repülőgépben. A legtöbb válról indított légvédelmi rakéta infrás, illetve a kis hatótávolságú légiharc rakéták is többnyire azok, így ez a módszer többnyire hatásos.
A kamerás érzékelőjű rakéták is ugyanúgy tönkre tehetők.
Ami a radaros és távvezérelt rakétákat illeti, azokat már csak lézerfegyver kategóriájú elhárítóval lehet leszedni, azt meg nem igazán engednek telepíteni egy civil gépre a hatóságok, ráadásul annak komoly hely és súlyigénye van.
Arról nem is szólva, hogy amelyik lézer le tud szedni egy bármilyen rakétát, azt más repülőgépek ellen is be lehet vetni.