Attól nem lesz jobb ha az áramkör valamilyen részét ki kéne tudni cserélnie egy szakinak. De könyörgöm! Az akksi vagy az érintőképernyő miért nem cserélhető, ha egyszer elromlik? Az alaplap pedig miért kerül annyiba mint két új telefon, ha az előállítási költsége filléres volt? Miért van minden ragasztva, hogy egy SZAKSZERVÍZ-ben sem tudják utána rendesen visszatenni?
Általam javasolt tervezett elavulást korlátozó "törvények":
"Nem építhető be a termékbe olyan megoldás, amely a termék élettartamát indokolatlanul megrövidíti, vagy indokolatlan mértékű kiadásra kötelezi a vásárlót."
"A vásárlónak joga van a termék élettartamát jelentősen befolyásoló tényezők részletes megismerésére, az adatokat nyilvánossá kell tenni."
"Ha a termékbe a felhasználási időtartamot (indokoltan) korlátozó megoldás van beépítve, azt a termék dobozán és a honlapján is fel kell tüntetni a fontos paraméterek mellett."
"A termék rendeltetésszerű használat mellett garanciaidőn túl történő meghibásodása esetén ésszerű ideig a javításért az újkori vételár legfeljebb 50%-a kérhető el, a cserélt főelemekre újabb garanciát kell vállalni."
"A termék javítási ideje a gyártó hivatalos partnerénél legfeljebb 2 hét a leadástól számítva. Ha ugyanaz a hiba javítás után előjön, az előírt javítási idő nem nullázható le. Az újbóli javítás(ok) többletköltsége(pl. utazás) a gyártót terheli. Bizonyos termékeknél azonos kategóriájú cserekészülék biztosítása KÖTELEZŐ, ennek hiányában az előírt javítási idő túllépése után kötbért kell fizetni."
"A gyártónak biztosítania kell, hogy a termékek főbb részegységei (ésszerű kereteken belül) egyenként cserélhetők legyenek független szervizekben is."
"Az idő előtt tönkremenő, ill. kopó alkatrészek (pl. akkumulátor, joystick) utánpótlását a gyártónak a termék előírt életciklusának lejártáig biztosítania kell, ésszerű árazás mellett, és ezek cseréje nem járhat a vásárló számára indokolatlan költségekkel."
"A garancia nem járhat le a termék továbbadásával, a másodkézből vásárlót ugyanazon garanciális jogok illetik meg."
"Az elveszett garancialevél, illetve megszűnt kereskedelmi egység nem lehet jogvesztő a garanciális kötelezettség tekintetében."
"A garancia bármely olyan országban érvényesíthető, ahol a gyártó azonos vagy hasonló terméket kínál, nem egyértelmű esetben a helyi törvények és rendeletek irányadóak."
"Amelyik gyártó megszegi a fenti javaslatok bármelyikét, kötelezhető egyes termékei garanciaidőn túli javítására vagy cseréjére is."