• sarpba
    #13
    Én épp utánépítek egy "open hardver"-re épülő 3D nyomtatót. Szeretek bütykölni ezért teszem, no persze, használható eszközt szeretnék a kezemben tartani.
    a költségvetésem eddig:
    Elektronika: 135,2$
    Csapágyak: 11,88$ + 1200HUF
    Hotend: 39,99$
    HeatBed: 14,54$
    Stepper motorok: 49$
    Bordás szíj készlet: 21,49$
    Menetes szárak, csavarok, egyéb kötöelemek: 10000HUF
    Nyomtatott műanyag alkatrészek: 35000HUF

    Az mindösszesen: 272,1$ + 45000HUF
    Az mindösszesen 107500HUF durván.

    Vettem már alapanyagot is a nyomtatáshoz:
    1 tekercs 1,75mm ABS (3KG): 20000HUF (valóban nem olcsó)

    Építő készletet ugyanehhez a nyomtatóhoz, olyan 700 dollár körül lehet venni, de a nagy érték miatt arra tuti jönne még vám és ÁFA is, szóval az durván 100eFt-al hosszabb lenne.

    Annyira nem vészes mint hinné az ember.

    A nyomtatási idő terhére elképesztően szépen nyomtat ez a nyomtató is, a képen látottnál sokkal szebben. A korábban említett 3mm-es pontosság nagyon nagyon viccesen hangzik :). A normál nyomtatási sormagasság jobbára 0,3 mm ezeknél a nyomtatóknál. Ha ezt az értéket leviszi az ember 0,1-re, ugyan 3* annyi idő alatt de valami eszméletlen szépet képes nyomtatni. Oldalirányban a pontosság 0,04 mm és ezesetben microsteppről még nem is beszéltünk, azzal az érték kb 0,0025 mm-ig pontosítható, igaz ez csak az esztétikának szól. a kinyomtatott anyagok "erőssége" igazából a kitöltési tényezőn múlik. Többnyire 0,4-0,45 szokott lenni, nyilván ez az érték minél nagyobb annál több anyag kell bele, de egyúttal annál masszívabb is.

    Én látok rációt a nyomtatott cuccokban. Igaz nekem nem ismeretlen egy tárgy 3D-s megtervezése, hiszen a napi munkám is szinte erről szól.