• wraithLord
    #27
    Nyugi. :D

    Tegyük fel, hogy: Valaki elolvassa ezt a cikket. Nem vágja, mi az a Higgs-bozon.

    Első lehetőség: Beszól valami baromságot, amire én is reagáltam...

    Második lehetőség, vázlatosan:
    1. Új lapot nyit a böngészőben.
    2. Beírja a címsávba, hogy: www.google.com vagy www.google.hu stb.
    3. A keresőbe beírja: Higgs-bozon.
    4. Első találat: Higgs-bozon - Wikipédia.
    5. Rákkattint erre a találatra.
    6. A szócikk elején már ott figyel, hogy az egy elemi részecske.
    Na ez az a bizonyos 10 másodperc, legalábbis nekem.
    Persze további vesződség, ha az iskolában eltöltött hosszú évek ellenére az illető mégsem tudja, mit jelent az a szó, hogy "elemi" (pedig "elemi iskola"-ról már biztos hallott...), vagy hogy "részecske", vagy ha egyenként érti őket, de valamilyen okból kifolyólag mégsem jön rá, hogy együtt a két szó vajon mit jelenthet, mire utalhat.
    Ilyenkor további egy másodperc rákattintani az "elemi részecske" szóösszetételbe ágyazott linkre, ami az elemi részecske szócikkre vezet át, és máris rájön, hogy elemi részecskékből áll minden...
    (Előny, ha tud angolul, mert az angol szócikkek jobban meg vannak támogatva referenciákkal, tehát hitelesebbek... és informatívabbak.)
    Igaz, ebből nem jön rá, hogy konkrétan miért is jó, ha Higgs-bozont kutatjuk, de nem is kell tudnia, mert ő Azerbajdzsán vásérckitermelését oktatja... (Persze ha ettől elkezd érdeklődni a részecskefizika iránt, akkor hajrá. :)) Viszont legalább lesz valami elképzelése az egészről, hogy ez valami olyan alapvető dolog, amit ha érteni fogunk, akkor "alapjaiban változtatja meg" (szó szerint, mivel alapvető elemi részecske) a világegyetemről alkotott eddigi elképzeléseinket, és új lehetőségeket nyithat meg...

    Erre gondoltam. Mégegyszer: Nyugi. :D És jó éjt!