• kvp
    #91
    Apple ios alatt csak 1 alkalmazas futhat, a tobbit leallitjak. Ezt utolag egeszitettek ki azzal, hogy a hatterbe kerulo programok egy bonyolult api-n keresztul azert elhetnek tovabb (hogy pl. a zenelejatszas ne alljon le ha valaki bongeszni kezd). Ezt az api-t a skype kedveert nyitottak ki a kulso fejlesztok elott.

    Metro eseten ugyanezt az utat szeretne bejarni a microsoft. Tehat vegul valoszinuleg lesz lehetoseg a hatterben tovabb futtatni egy metro-s alkamazast is.

    Ezzel szemben android alatt a programok bezarhatoak ha a hatterbe kerulnek, kiveve ha egy program direkt keri, hogy o nem szeretne ha bezarnak. Tipikusan ilyen a zenelejatszo es a skype is. Az andoid egyebkent teljes ablakozo rendszerrel rendelkezik, csak telefonokon (es sok tablet-en) alapbol minden ablak teljes kepernyos, de a programok keszitoinek fel kell keszulniuk az ablakozott mukodesre. Ezert is letezik android-hoz ablakozorendszer, ami normal desktop ablakokban futtatja az android-os alkalmazasokat. Ez az alkalmazasokat altalaban nem zavarja. Az android megoldasanak egyetlen hatranya, hogy a desktop-os ablakozorendszer es a teljes linux kernel sajnos desktop-os teljesitmenyt igenyel a mobil keszulekektol is. Cserebe erosebb (desktop) hardveren is jol mukodik a rendszer. A regi linux-os programokat amik x-et igenyelnek pedig ugyanugy el lehet inditani programkent ahogy win8 eseten programkent elindithato a regi desktop, csak android eseten gdi-s desktop helyett egy linux-os x-es desktop-ot kell futtatni. Egyebkent ha van wine is a gepen (telefonon), akkor egy hagyomanyos windows-os programot el lehet inditani x-es linux-os programkornyezetben, amit az android alatt futo x szerver kepes megjeleniteni. Igy lehet pl. microsoft office-t futtatni egy telefonon. Az alternativa egy dosbox vagy qemu felrakasa es egy komplett windows felinstallalasa egy virtualis gep ala. (a win98 egesz jol megy mar egy 1 ghz-es telefonon is)