• macrowave
    #264
    Hát ez egy régi kérdés, hogy abszolút tér mondjuk anyag nélkül van-e, már Newton is vágta a problémát. Ő elmésen egy forgó vödörrel szemléltette, hogy a vödörhöz rögzített koordinátarendszer nem inercia-rensdszer, és ezt észre is lehet venni abból, hugy behorpad a víz felszíne (parabolid alakú lesz). Nadehát mi különbözteti meg a "forgó" rendszert az állótól, egymáshoz képest ők szimmetrikusak, az egyikből forog a másik erre, a másikból meg forog az egyik arra, "valami" mégis különbséget tesz, hiszen egyikben igazak a Newton törvények, a máikban nem! Newton elmélete implicit feltételezi is ezt az "abszolút" teret, és ha jól tudom, megsejtette hogy ezt a rendszert az állócsillagok határozzák meg, legalábbis valami közük van. Az egyik rendszerben óriási sebességgel pörögnek én körülöttem a hatalmas tömegű állócsillagok (persze tudjuk hogy nem állnak, de ez most nem lényeges), a másikban állnak (vagy távoldona egymástól, de nem pörögnek). Newton sejtése valamilyen szinten az ált rel-ben tisztázódott le, a gravitáló tömeg az ami lértehozza a "teret". Az ált rel szerint már nemcsak az egymáshoz képest eygenes vonalú mozágst végző koordinátarendseerek ekvivalensek, hanem a gyorsulók is, csak a gyorsulás ugyanúgy gravitációt hoz lérte mint at tömeg.

    A lényeg, hogy üres térben se Newtonnál, se most nincs értelme semmiről beszélni...