• physis
    #107
    Úgy értetted, hogy egy sejtést, aminek nincs ,,tiszta'' matematikai bizonyítása, de van valamilyen értelemben valamiféle fizikai megfelelője, be lehet-e úgy bizonyítani, hogy hivatkozunk a szóbanforgó fizikai jelenségre, és arra, hogy ez eddig minden kísérletben igaznak bizonyult? Sajnos nem tudom, szerintem ez így önmagában nem jelent megfelelő matematikai bizonyítást, de úgy tudom, hogy az eddig ismert esetekben úgy volt, hogy ha már egy ilyen fizikai meglátás megvan, abból elég jól tovább lehet lépni olyan irányba, hogy meglegyen az ,,igazi'' matematikai bizonyítás is. Newton használt intuitív fogalmakat az ,,epszilon'' helyett (amit még nem ismerhetett), ehelyett ő valami furcsa -- talán fizikai -- fogalmakkal dolgozott (fluxiók meg fluensek meg vagy valami ilyesmik, nem értettem meg, LINK ITT), meg azt hiszem Arkhimédész tudott olyan geometriai tételekre rájönni, amik bizonyítását ő fizikai formában fogalmazta meg (LINK), meg még egy matematikai tételről hallottam, hogy eredetileg valamilyen fizikai kép alapján fogalmazták meg a bizonyítását, töltések viselkedését képzelték el. Sajnos ezeket az érdekes esettanulmányokat nem ismerem, csak felületesen hallomásból, és az is lehet, hogy nem is illenek ide válaszként.

    A vallások, sőt még a misztika sem jött be nekem valahogy, még a racionalistább irányzatok sem. Amit a természettudomány mellé olvasni szoktam afféle ,,ellensúlyként'', az inkább az egészen elszigetelt ,,vadnépek'' világa, itt a mezőgazdaság előtti vadász-gyűjtögetőkre gondolok, eszkimók, busmanok, hadzák, ausztrál bennszülöttek, egyes szibériai kisnépek. Amennyire általánosíthatom ezeket a valójában eléggé különböző kultúrákat, ezek tudtommal nem annyira misztikus jellegűek, sőt valamilyen értelemben eléggé ,,földközeliek'', ,,földszagúak'', néha szinte mechanisztikusak is, ugyanakkor viszont -- talán az évezredes elszigeteltség miatt -- van bennük egy furcsa belterjesség, ami miatt a maguk módján nagyon kifinomult, ,,túlszabályzó'' irányba mennek el. Érdekes még a témaválasztásuk is, amit átsző az ember érzelmi élete + a természet világa, sokszor igen részletes és valós természetrajzi megfigyelések alapján.