• bvalek2
    #16
    1. szerintem Hawkinsnak igaza van a filozófiával kapcsolatban, de ezt már Einstein is megmondta. Már az ő idejében is annyira előreszaladt a fizika a világ megismerésében, hogy azt javasolta, hogy a fizikusok vegyék a kezükbe a dolgot, mert csak nekik van fogalmuk róla, hogy miről beszélnek (ezzel nem a kettő dilettáns összekeverését javasolta, hanem hogy az egyik alapján a másikban következtetéseket levonni csak mindkettőben jártas kutató képes).

    2. szerintem abban is igaza van, hogy a vallásokat és a babonákat főleg az emberek félelme tartja életben, de ez a legtöbb hasonló bűnről szintén elmondható. Mivel a katolikusok nem képzelnek olyasmiket mint amit ő elítél, ezért nem is veszem magamra a kijelentéseit, de amennyire a buddhizmust ismerem, nekik sem kell aggódniuk (pl nem hisszük, hogy a lélek az agy valamiféle bonyolultsága révén élné túl a halált, sőt a buddhisták még az "én" létezését is tagadják).

    3. Hawking érveit alapvetően a húrelmélet kiterjesztésére, az M-elméletre alapozza , ahol a számítások szerint 11 dimenzió létezik, így négydimenziós tér-időnk csupán egy része a történetnek. Az M-elmélet bizonyításának első lépését a Nagy Hadronütköztetőtől (LHC) várják, ahol felfedezhetik a szuperszimmetria részecskéket.

    Az M-elmélet nem egy létező elmélet, hanem egy elméletileg lehetséges elmélet... vagyis több húrelmélet van, és azt sejtik, hogy felfedezésre vár egy közös, mindet leíró elmélet. Csak az egyik szerint van 11 dimenzió, a másik 26-al számol. Természetesen a húrelméleteknek jelenleg még semmilyen kísérleti igazolása nincsen, szóval nem értem hogy lehetne végleges következtetéseket levonni belőle. A sok dimenzió nem azt jelenti, hogy a 4-dimenziós téridő csak része a történetnek, szerintem ide valaki belekeverte a multiverzum elméletet, amiben Hawkins hisz, de persze a tudomány még ezt sem igazolta.

    Az M-elméletet az LHC nem fogja igazolni, hacsak nem tud még egy ősrobbanást előidézni... a szuperszimmetriát és a szuperpartner részecskéket felfedezheti, de ezeknek nincs közül a húrelméletekhez.

    4. Utánanéztem ennek a keresztény hangnak, szerény véleményem szerint elmebetegek gyülekezete. Politizáló szekta, mint nálunk a hitgyülisek.