• Zolorado
    #107
    Ha azt hiszed, hogy a kozmikus sugárzást a Nap közelében mérik, akkor itt elvesztetted valamennyi hitelességedet a témában!

    Tájékoztatlak, hogy a gamma-sugárzás, a legnagyobb áthatolóképességű, és párszáz méteren az még a levegőben is elnyelődik. Az alfa-sugárzást pedig már egyetlen papírlap is elnyeli. A gond akkor keletkezik, ha az izotópok kikerülnek a környezetbe, mert a természetes körfolyamatok elszállítják őket. D ez nagyon ritka (25 évente). Ekkor sem az urán és a hasadási termékek kerülnek ki, hanem főként a radioaktív víz. Ez szétterjed, felhígul. Nem jelent akkora veszélyt, mint egy atombomba.

    Azzol szoktak példálózni, hogy Csernobil után mennyien betegedtek meg pajzsmirigyrákban. Ez igaz, de az nem haladta meg a statisztikákat: azelőtt is annyian betegedtek meg pajzsmirigyrákban, ami mellesleg az egyik legkönnyebben gyógyítható rákfajta, mindössze egy valaki halt bele Csernobil után, ő is azért, mert nem kezelték.

    Esetleg azokra jelent veszélyt, akik a katasztrófa elhárításán, a közvetlen közelben dolgoznak, de nekik meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket, védőfelszereléseket, ha nem kerül a szervezetükbe radioaktív izotóp, és nem dolgoznak a megengedettnél tovább, akkor nem esik bajuk.