A Föld, mint bolygó, és folyamatainak megismerése, tanulmányozása
  • szabod
    #148
    Na mi a helyzet?
    Mi hétvégén voltunk terepgyakon Dunavarsányban, Polgárdiban és Szarvaskőn is. Mindhárom jó volt a maga nevében, bár a kavicsbánya sztem nem valami nagy szám. Innen hoztam Ostrea fosszíliát meg csigás/kagylós mészkövet, egyik srác talált turmalint is az egyik kőzetben. Polgárdiból van kalcitgeódám, ugye ez az ide jellemző nyúlt szkalenoéderes fajtából, szép vezúviánok, pirit és zöld opál. Szarvaskőről hoztam ércperidotit, almandint és egy másik feltárásból is vmi gránátokat (talán almandin az is), viszont ezen utóbbiak igen nagyok, 5-7 mm-esek, mindenki kb azt mondta rá, még a vezetőnk is, hogy hú b+! Szaktársam találta, kéttéütöttem és akkor leltünk rá ezekre. Az ércperidotit/wehrlit is érdekes dolog, 10-20%-os titántartalmú és 1,2%-os vanádiumtartalmú. Komolyan elgondolkodtunk, hogy el kéne hozni onnan mindet, mert lehet bányát nyitni nem gazdaságos, de azért ha elhordjuk, pár év múlva akár szép kis summát hozhat az fémek áránaknövekedését tekinve. :D Majd képek jönnek a hétvégén, eddig csak lelőhelyfotókat tettem fel.