National Geographic Channel-en
  • gothmog
    #96
    Azt írtad:
    "Azt olvastam, hogy a Holdnak pont az a fele van meglyukkagatva jobban, ami a Föld felé néz, s így elvileg védettebb."
    Azért kérdeztem rá erre, mert nem egyértelmű az állítás. Képpel:
    Ez van "belül", ahol ugye "elvileg védettebb":

    és ez a túloldal:


    Ha úgy érted a "jobban meglyuggatva"-t, hogy a "mare" területek korai nagy becsapódások nyomai, és ezek valóban a belső oldal legnagyobb részét lefedik, (gyors számolással 10-15 nagy kört lehet találni), még igazad is lehet. Viszont becsapódási kráterből akkor is kívül van több, viszont "mare" területek ott tényleg nincsenek. (mare-bazalt van néhány kráter fenekén, de az nem ugyanaz)
    A dolog ott válik érdekessé, amikor megnézed ugyanezeket a képeket a magassági adatokkal kiegészítve.
    Belül:

    És kívül:


    A negyedik képen van a lényeg. Nem lehetséges, hogy a kék terület és a sárga területek egészen addig "mare" területek voltak, amíg a kívülről jövő bombázás el nem törölte őket?
    Néhány vonalat megjelöltem, kék terölet mellett a vörössel jelzett terület határai a legszebbek. Mindez persze erősen kérdőjeles, csak annyi, hogy ránéztem a képre és ezt láttam:


    (a képeket
    [URL=http://wms.lroc.asu.edu/lroc]Innen "szereztem", a "PDS archive" felületéről[/URL], elnézést a benne maradt kezelőelemekért, de így volt a legegyszerűbb a szükséges képeket előállítani.)
    remélem működik így a linkelés... mehet...