Hadviselés a világűrben


  • Irasidus
    #917
    A hősugárzás is infravörös sugárzás tartományába esik, de nem minden infravörös sugárzás hősugárzás! El kellene dönteni miről is beszélünk, ugyanis a hőmérséklet egy viszonylag szűk tartomány a 0,4-40 µm közé esik, de egy rakétahajtómű emissziós görbéje jóval nagyobb tartományt lefed! Értelmetlen egy szűk tartományra korlátozni, így nehezebb lenne megtalálni. A hőt ugye W/m2 értelmezzük, tehát minél kisebb területre jut minél nagyobb teljesítmény annál melegebb, a távcső, detektorok nem ezt érzékelik! Elektromágneses sugárzásról lévén szó, az infravörösben érzékeny műszereknek is a fotonok irányát, frekvenciáját és polarizációs állapotát kell megmérniük, hogy észlelhessük. A detektortechnológia annyiban különbözik az optikaitól CCD-chipektől, hogy például germániumalapú félvezetőket használnak, de hosszabb hullámhosszakon (tehát már nem hő!) megjelennek a bolométerek is (ezekben az elnyelt foton okozta melegedést mérik egy hőre érzékeny ellenállás segítségével).

    Természetesen a hőmérséklet, vagyis a hullámhossz fontos az észlelés során, hiszen a műszer arra érzékeny. Vegyünk egy példát, van 1 négyzetméteres vaslapod, ezt elkezded melegíteni ami így hőt bocsát ki. Ez a hő nem lézerként távozik, hanem minden irányban egyenletesen. Így ha elég távolra kerülsz tőle nem érzed a hőt, ugyanígy ha elég távol kerül a műszer tőle akkor nem érzékeli, mert szétsugárzódik! Tehát nem fog szokatlanul nagy mennyiségű foton beérkezni. Másrészt az űrben mindenféle sugárzás van, ezt hívjuk zajnak, amit úgy kell elképzelni, mintha egy (sok) fátylon át néznél, ami mellet még kósza fotonok és sugárzások szemcsésítik a képet mint a tévén. Minél távolabb van az űrhajó annál kisebb a képe, vagyis a zaj "szemcse" mérettartományában már láthatatlan. Ennél képletesebben és személetesebben nem tudom már leírni.

    Amire én utaltam, az az, hogy több dologtól függ az észlelés, nem egyetlenegy tényezőtől!
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.01.02. 20:50:15