• Komolytalan
    #40
    A Neumann elv Neumann "First Draft of a Report on the Edvac" című könyvében lett leírva. Tehát elég rendesen konkrét mű, így szerzői jogvédelem alatt áll. Más kérdés hogy kevered gizikét gőzekével, mivel attól, hogy egy mű szerzői jogvédelem alatt áll, még simán fel lehet használni a munkád során. Pontosan azért, mert erre nem vonatkoznak olyan két lábbal történő jogtiprások, mint pl az EULA.
    Legjobb példa erre a tankönyv: le van benne írva az információ, nem másolhatod le, és árulhatod egyetlen részletét sem - ezzel nincs is gond. De a belőle szerzett információval kereshetsz pénzt, és ezért semmivel sem tartozol a tankönyv szerzőjének. Ami a disznóság szoftver fronton az az, hogy ha én szomszéd Pistikétől kölcsönkérek egy tankönyvet, és abból úgy megokosodok, hogy utána milliárdokat keresek, akkor se kéri rajtam senki se számon, hogy kölcsön könyvből okosodtam. Azonban szoftvernél még a tovább értékesítés is tiltott, nemhogy a kölcsönadás. Alapvetően amit kifizetsz mondjuk egy XPért vagy Win7-ért díjat az megfelel offline módban egy szaros könyvtári kölcsönzői díjnak, mert a termék nemhogy nem kerül a te birtokodba, de elég korlátozott az, hogy mit csinálhatsz vele. Ráadásul minimális felelősséget sem vállalnak azért, hogy nem okoz neked kárt. Tehát egy oprendszer/egyéb szoftver reális ára ez alapján mondjuk 1000Ft lehetne éves szinten, de valószínűleg így is sokat mondok.