• polarka
    #59
    Igen. Hozzáfűzök én is 1-2 dolgot:

    "...3k-be kellett beleférni."
    Elvileg 3,4kHz-be a telefonhálózat miatt, de mivel a mintavételezés 8kHz lett (digitális kp-okban), ezért ráfoghatnánk, h gyakorlatilag kb. 4kHz is lehetett (Nyquist-Shannon tétel).

    "Ez alapsávi modulációva kb. 3 kbit/s átvitelnek felelne meg."
    C = B*ld(s) C - csatornakapacitás; B - sávszélesség; s - különböző esetek száma (jel állapotainak a száma); ld - logaritmus duál
    Ha 2 lehetőséggel számolunk, akkor igen.

    "Ekkor jött egy 5let, he bit/s-ban mérjünk, hanem baud/s-ban. Baud a jelváltozások száma. Egy jelváltozáshoz pedig több bitet rendeltek. Így keletkeztek a különféle kódolási megoldások, fázi és frekvencia modulációk kombinációival."
    Azért ez nem egészen így volt, mármint, h "ekkor jött az 5let". FM rádiózás sztem létezett már előtte is és PM, mint lehetőség is felmerült. Annyit tettek, h alkalmazták őket a digitális eljárásokban is FSK, PSK. Baud/s pedig szimbólumsebességet jelöl, bit/s információ átviteli sebességet. Ha csak 2 állapotú a moduláció, akkor számértékileg megegyezik. A baud/s "bevezetése" nem egy nagy 5let, elméletben előtte is létezett.

    Gondoltam leírok néhány dolgot, h aki nem tanulta a témát, az is kicsit többet értsen meg belőle.