• johnsmitheger
    #60
    A szám rugalmasabb értelmezése már közelíti azt, amire előzőleg gondoltam. Nem kizárólagosan arra utaltam, hogy a nullával való osztás, vagy a végtelen zavarja a számításokat, hanem általánosan gyengének tartom a modelleket. Példa: felhők leírása, szép-szép a szinusz görbe, de fraktál jellegű képződményeket ugye nem ír le még megközelítőleg sem. Erre jött a Mandelbrot által bemutatott és népszerűsített fraktál fogalom is. Jó lenne hasonló a fizikában is. Túl szinuszosnak tűnik. Mintha a rendelkezésre álló eszközkészletből hiányozna egy teljes fegyvertár. Hiányoltam azt a találékonyságot, amivel élhetnének talán a fizikusok is, de messze nem lehet elvárni a kötelezően a magyarázatot mondjuk 7 nap alatt, ezt értem. Találékonyság alatt vegyük például azt az egyszerű feladatot, hogy hogyan lehet felírni irracionális számokat tört alakban. Sötét anyagként utánanéztem a definíciónak: "Irracionális számnak nevezzük az olyan valós számokat, melyek nem racionálisak, vagyis amelyek nem írhatók fel két egész szám hányadosaként." Ez ok, de még is hogyan lehet tört alakban megoldani. Euler lánctörtje, ami hiányzik a fizikai oldalon. Nem az egy az egyben megfeleltetés, hanem a hozzáállás. Nézegetjük a meglévő képleteket és szép integrál íveket, de lehet, hogy nem jó úton járunk.

    Másfelől a számítógép adhat olyan modellezési lehetőségeket, ami segíthet akár a használható számábrázolás megteremtésében vagy a meglévő eszköztár használhatóvá tételéhez működik közre: rákerestem, hogy a nullával való osztás pl. hol nem okoz teljes leállást: PHP-ben "csak" figyelmeztet: Warning: Division by zero ... , de tovább megy. Vajon miért van ez egy ma gyakran alkalmazott programozási nyelvbe is beültetve?

    A gép viszont néha durván félrevezet, ami gondolom a numerikus módszerek kedvenc témája: sokat nézegettem, hogy milyen pontos egy C++ float típus, de nem kaptam rá értelmes választ, mert függ a szám nagyságától és ez nagyon zavaró. Hogyan lehet permanensen pontos számokkal dolgozni függetlenül azok értékétől? Ok persze, van rá megoldás, de nem kézenfekvő ez, amikor csak úgy programozgatunk. Főleg nekem sötét anyagnak nehéz ez...

    És végül az általunk alkalmazott komplex problémák megoldására "bevetett" egyszerű módszer (a szokásos Divide et impera! felett) a probléma környezetének módosítása. A probléma vetülete vagy más szögből történő megfigyelése akár módosíthatja annak bonyolultságát is. Ez persze nem működik az "elfogyott a söröm" speciális esetre :D