• bvalek2
    #54
    Szóval amit ismerünk azt figyelembe is veszik.

    Jómagam is ilyen naív voltam, egy időben foglalkoztam a Pioneer-anomáliával, kiszámoltam az eltérést a relativitáselméletből számított értékhez képest, kerestem azt a téridő-geometriát, ami ezt a mozgást okozhatná, stb. Aztán megtudtam, hogy a NASA a newtoni képlettel számol, mindíg is azt használta, korrigálnak bolygóközi gázra, de csak ennyi. És a számításaim mentek a kukába...

    A szondák számolt és mért sebessége közötti eltérés abba a nagyságrendbe esik, ahol a newtoni, és az einsteini képletek kezdenek eltérni egymástól. A NASA nem elméleti fizikusokat foglalkoztat, hanem mérnököket, akik sohasem tanultak relativitáselméletet, az űrkutatásban einstein képletét sehol sem használják pályaszámításra. Könnyen előfordulhat, hogy a magyarázat egyszerű ennyi, elértük azt a pontosságot, ahol a relativitáselmélet már nem kerülhető meg.

    De majd ha végre elérhetővé válik a space.com, és el tudtam olvasni, meg az eredetit cikket is (nem a bulvárosat), akkor majd hozzászólok ahhoz is.