Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • ZilogR
    #216
    Akkor jöjjön egy kis "szakmai" dolog is - még a végén -fav lett lassan ez a topik nekem :'(

    Rajzoltam nektek egy szép ábrát és ezzel kapcsolatban akarok feltenni egy igencsak izgalmas kérdést:



    Namost, én azt tanultam az egyetemen, hogy ideális esetben az ábrán látható függvény írja le a nyomás eloszlását egy áramlásba helyezett henger körül. Ha van leválás, akkor ez már nem igaz, de a nekünk izgalmas 0 fok és 90 fok alfák esetén még jó.

    Az ábrán szereplő összefüggésből kifejezve a p(alfa) értékét, megkapjuk az össznyomást a szög függvényében:

    p(alfa)=rho/2*v0^2*(1-4*sin(alfa)^2)+p0

    Ha alfa=0 fok, akkor a nyomás p(alfa=0)=rho/2*v0^2+p0, ami ténylegesen megfelel egy torlópontbeli össznyomásnak, míg ha alfa=90 fok, akkor p(alfa=90)=-3*rho/2*v0^2+p0.

    Ha ezzel megvagyunk, akkor nincs más dolgunk, mint megnézni, a "d" indexű pontban ("d"="dombtető"), mekkora a szél sebessége, ha a domb előtti "0"-s pontban v0:

    Írjuk fel a két pont között a Bernoulli egyenletet (válasszunk a talaj felett nagyon kicsivel haladó áramvonalat, ami a dombtető fölött is kicsivel halad):

    p0+rho/2*v0^2 = pd+rho/2*vd^2

    Írjuk be az ismert pd-t:

    p0+rho/2*v0^2=-3*rho/2*v0^2+p0+rho/2*vd^2, amiből

    4*v0^2=vd^2, azaz:

    vd=2*v0


    Tehát elmondható, hogy egy dombtetőn a szél sebessége KÉTSZERESE a domb előtt, a domb felé fújó szélnek!

    Kézenfekvő a kérdés: a szélgenerátorokat dombtetőre telepítik-e??? És ha nem, akkor miért nem???