• remark #153
    Egyertelmu. Erre ki is tertem a hozzaszolasomban. A trivialist nem irom le, foleg nem 100x. Amit allitok, az az, hogy a jólet eleresevel es a lehetosegeinkkel/teendoinkkel kapcsolatban irrealis kep van a fejek tobbsegeben. Hivatkoztam erre mar pl. mentalitasbeli kulonbseggel. Egyertelmu az is hogy miert van igy, az elmult 50 ev "ujjaepitese" mashogy zajlott Magyarorszagon mint Hollandiaban, az azt megelozo ido kulonbozosegevel is tisztaban vagyok, de ezen egyreszt nincs mit keseregni, masreszt az elmult 50 evet epito (Hollandiaban) vagy nem epito (Magyarorszagon) emberek hozzaallasanak hatasa ma kezzel foghato, mig a mondjuk 1850-ben sikeres hajoskapitany mentalitasa nem tudom mit hataroz ma meg... Esetleg azt hogy a holland buszke erre az idore, mi meg a kudarcainkat ismetelgetjuk...
    Az elmult 50 evben az orszagot epito emberek gyerekei, unokai a ma atlagemberei. Latom hogy milyen egy magyar, es milyen egy holland, egymas melle tudom allitani oket mert mindkettobol van a kornyezetemben, es a mentilatis teljesen mas. A magyar azt hiszi hogy o majd alanyi jogon fog KAPNI. A holland jobban tisztaban van azzal hogy mi hogyan mukodik egy kapitalista rendszerben, mert ebben nott fel az apja, vagy nagyapja is. Egy magyar mit tud az egeszrol? Amit a TV-ben latott a 80-as 90-es evekben? Es a mi magyar szakembereink, akik cegeket meg kormanyt vezetnek otthon, megis honnan vettek a tudast ahhoz hogy ma ok iranyitsanak? Tanulnunk kellene nyugattol, megpedig sokat. Nem a mult miatt nyavajogni. Nem elvarni. Hanem tenni.

    Es most elottem van az a par ember aki ezt elolvassa, es mindegyik elso gondolata ugy kezdodik, hogy "De hat ezert meg azert nem lehet, nem lehetett, meg a holland a multban igy meg ugy, meg velunk magyarokkal elbant tortenelem, meg a ....". Errol beszelek. Magyar mentalitas... ;-)