• remark #56
    Most hirtelen csak ezt talaltam bio kajak ~minosegellenorzesevel (certification) kapcsolatban:
    Skal Certification Organic Production
    Az oldal hollandul jon be, de van alul link az angol verziora.

    Az oldalrol sokminden kiderul hogy mit tesz az ha egy termek megkapja a bio minositest. Hollandiaban a legtobb bio termeken rajta van az EKO emblema, es a termek azonosito szama. Ha valakit erdekel, mindent megtudhat a gyarto cegrol, es a termekrol is. Nincs zsakbamacska.
    Fontos hogy bio minositest GE (genetically engineerd) termekek nem kaphatnak.

    A kerdesem az hogy pl. mit lehet tudni egy made in akarhol termekrol megtudni, hogy azt ki es hogyan gyartotta? Semmit. Akkor amit a bio termekekrol tudni lehet, az ugy latszik fenyevekkel tobb mint amit a nem bio termekekrol tudunk, igaz?

    A masik temahoz kapcsolodo kerdes hogy rendben, tegyuk fel hogy az EU termekek jobban ellenorizhetok kornyezetvedelmi, minosegbiztositasi szempontokbol (legyen az elelmiszer vagy barmi mas) na de mi van a kulfoldrol erkezo arukkal? Pl. egy banant termeszto cegnel nem csak az kerdeses hogy a banan az most kapott-e nagy adag "erlelogazt" vagy nem, es hogy ezt en szeretnem-e a szervezetembe epulve latni vagy sem. Az is kerdeses hogy a bananultetvenyen milyen korulmenyek kozott dolgoznak a munkasok. Esetleg gyerekek.
    Letezik a Fair Trade mozgalom ami tobbek kozott arrol szol hogy a fejlodo orszagok munkasait a nyugati vallalkozasok ne kizsakmanyoljak, hanem rendes munkakorulmenyeket biztositsanak es rendes fizetest kapjanak.
    Tudom hogy Magyarorszagon meg itt nem tartunk, hogy ilyen szempontokat is figyelembe vegyunk. De attol meg ezek letezo szempontok amire sok nyugati orszagban odafigyelnek. Pl. Svajcban az ertekesitett banan kozel 50%-a bio vagy Fair Trade, jelentos hanyada mindketto.
    Ugyhogy nem azt akarok elerni hogy hirtelen mindenki bio meg Fair Trade arukat kezdjen el otthon venni. Ugyan. Nem vagyok naiv. De ha esetleg elgondolkodnank azon hogy miert dontenek sokan Europaban ilyen termekek mellett, az mar a jo irany lenne. Itt jon be az amit mindig emlegetek: a felelosseg mindenkie. Nem a kormanyt kell szidni hogy leptessen eletbe szigorubb szabalyokat (merthogy pont a tulzott szabalyozas ellen vagyunk, es en szemely szerint vagyok) legyen szo kornyezetvedelemrol, egeszseges talplalkozasrol. Nem almodozni kell arrol hogy ejnye-bejnye az EU miert nem tesz valamit hogy a fejlodo orszagoknak ne csak a fegyverutanpotlasuk legyen zokkenomentes, hanem az eletszinvonaluk is emelkedjen (mert a vilag problemainak egyik gyokeret pont a hatalmas fejletseggbeli kulonbsegben latom), hanem kezbe kell venni a dolgokat, nem varni a messiasra, el kell menni megvenni a bio-t, meg kell venni a Fair Trade-es arukat, es nem a hatalmas kornyezetszennyezessel kinaban legyartott gyertyatartot kell megvenni, hanem a kezzel keszitett Fair Trade-eset. Lehet hogy dragabb, de az olcsosagnak mindig ara van. Semmi se veletlenul olcso: gyerekmunka vagy embertelen munkakorulmenyek es kornyezetszennyezes gyakran jar egyutt az olcso termekekkel. De a draga divatos termekkel is. Sokszor attol lesz valami olcso, hogy a termek tenyleges koltsegeit a jovo generacikkal fizettetjuk meg. Maskor meg attol lesz olcso mert a koltsegeket terben eltojuk, pl. Kinaba. Mindketto csak ideig-oraig jatszhato jatek.