Szociálpszichológiai szempontból nézve egy nagyon érdekes jelenséggel kerültünk szembe: a társadalom azon rétege, amely erős vonzódást mutat a műszaki/technológiai dolgok felé, valamint nyiltan felvállalja az ilyen beállítódással kapcsolatos az átlagnál magasabb szintű, esetenként kórosnak is tekínthető racionalitást, bizonyos témákkal kapcsolatban irracionális megnyilvánulásra képes.
Ennek a fajta jelenségnek egyik megnyilvánulása a racionalizálás - irracionális, nem oksági összefüggésben levő jelenségek mögötti logikai kapcsolatok keresése - ugyan minden emberre jellemző, viszont a fennt említett technofil réteg ilyen fajta viselkedése egyfajta emblematikus sajátossággal bír.
A jelenleg vizsgált jelenség: az adott személyektől távolálló csoportoknak és más személyeknek az adott személy által történő referencia személyiségként való kezelése.
Erre jó, bár kicsit szélsőséges példák a különböző sztárkultuszok, az amerika mánia, japán mánia, különböző zenekarokhoz, sportolókhoz való kötődés stb. (jelen esetben pedig a májkroszopsz mánia;) Ilyenkor az egyén a referencia csoporttal kapcsolatban a média által közvetített sztereotíp, és alacsony valóságtartalmú információk alapján, és azokra reagálva minden alkalmat megragad hogy kinyílvánítsa a csoporthoz való kötődését, amely egyáltalán nem fizikai, nem valós, hanem csak az ő ideáiban létezik.
Mivel az ilyen kapcsolat fenntartása rengeteg energiát emészt fel az egyéntől, soxor képtelen arra, hogy más dolgokhoz normális viszonyt alakítson ki, a külvilágtól a kapcsolat megkérdőjelezésére vonatkozó minden próbálkozásra pedig soxor aggresszív módon reagál.