• sonicXX
    #62
    Ez is lehet egy álláspont, csak nem tudok vele egyetérteni. Illetve részben egyet értettem ezzel már amikor azt írtam, hogy _túlnyomó részt_ nem rabszolgák építették. Ergo eddig se zártam ki a lehetőségét annak, hogy az építkezés bizonyos részeit rabszolgákra bízták.

    A kövek bizonyos szakaszokon való mozgatásában logikusnak tartom hogy rabszolgák is részt vettek. De ha figyelembe vesszük, hogy mekkora pontossággal és precizitással épültek ezek az épületek, akkor személy szerint én nem tartom reálisnak azt, hogy ilyen mértékű preciziós munkákat rabszolgákra bíztak volna nagyobb részben. A másik ok, amiért nem tartom logikusnak, az a társadalom: Egyiptomban a piramisban abban az időben az Istenek szentségének egyik szimbólumát is látták, ezért valószínűleg, hogy ilyen kegyben / kiváltságban részesülhetett valaki, hogy segédkezhetett egy piramis megépítésében, komoly vonzerő lehetett a nép minden rétege számára. Ugyanezen oknál fogva sem hiszem, hogy az illesztéseket például rabszolgákra bízták volna: egyrészt én - most az akkori kor szellemével próbálva gondolkodni - nem hagynám, hogy egy ekkora Szentségben olyanok részesüljenek, akik erre vallási vagy más okokból kifolyólag nem méltóak, illetve ha az általam elérhető legtöbbet is megtehetem az Istenekért, akkor nem hagynám, hogy más tegye meg helyettem, hiszen a részvételem által én kerülök közelebb az Istenekhez, és nem egy rabszolga. Magyarul: emberi önérdekből sem tartom logikusnak a fontosabb részleteken való rabszolga dolgoztatást. És ezutóbbit tartom talán a legnyomósabb érvnek - ez egyfajta önmegváltás-élmény lehetett az akkori egyiptomiak számára, aminek akkoriban nagyon komoly súlya volt.