• dez
    #174
    "Nam. Az a biológiával ütközik."

    Nem ütközik. Fogalmad sincs az egészről.

    "Most melyikre írod, hogy kevés? A tudományos bizonyításhoz pontosan elég az, hogy logikus, és a tapasztalatokkal egyező legyen az elmélet."

    Tévedsz! Ilyen alapon pl. az akupunktúra is természettudományosan bizonyított lenne. A természettudományos bizonyítottsághoz az is kell, hogy az elmélet egyes elemeinek léte külön-külön is bizonyítható legyen. (Ez a téma már 1x felmerült a szuperhúrokkal kapcsolatban, úgy látszik, már akkor sem értetted meg.)

    "Ne definiáld át a tudományosságot. Vagy ha megteszed, ne keverd a két fogalmat."

    Te kevered. Nem ugyanaz a természettudomány és a tudomány fogalma.

    Egyébként a modern pszichológia már a természettudományokhoz tartozik módszertanilag is."

    Tévedsz, ez csak egyes részeire igaz. Mivel tele van szubjekív dolgokkat.

    "Ha te mondod, biztos. De tökéletesen lényegtelen, hogy milyen elnevezéssel takargatod azt a tényt, hiányzik az objektivitás, és emiatt a megbízhatóság erősen kérdéses. Épp az ilyen elméleteken szoktak 100 év múlva jókat nevetni."

    Butaság. A pszichológiában sokminden szubjektív. És egy sor más tudományban is.

    "Igen, Ez a modern pszichológia egyik alapja. És remekül működik."

    Tévedés, elavult, megbukott. Az emberi videlkedés nem írható le egyszerű függvényekkel.

    "De persze önmagában nagyon kevés. Azóta már persze más megközelítések is vannak, amik ugyanúgy természettudományosak."

    Azok is korlátozottak.

    "De igen. Millió esetben mutatták ki a rendesen elvégett kísérletek a kérdéses effektus tökéletes hiányát. Ellenben a pozitív eredményekről szinte mindíg kiderül, hogy csalás, vagy rosszul elvégzett kísérlet eredményei."

    Nem igaz.

    "pszichés zavarok, pszichés betegségek diagnózisával, terápiájával és megelőzésével foglalkozik.

    Tehát alkalmazás, nem kutatás. Azzal foglalkozik, hogy a pszichológiai és biológiai tudást hogyan lehet a gyakorlatban alkalmazni."

    Fogd már fel, hogy a pszichiátria és a pszichológia két különböző tudományág. A pszichológia humán tárgy, a pszichiátria meg az orvostudomány egy ága. Persze vannak kapcsolódási pontok.

    "Egyébként a leírásban szó nincs arról, hogy kizárólag gyógyszereket használnának. Persze használnak, mert sok esetben eredményesek (mivel az agyban az ingerület továbbításban egy halom kémiai anyag is részt vesz). De használnak még sok más módszert is."

    Mind anyag-elvű. Pl. a pszichoterápia (a psziché belső, szubjektív törvényein alapuló eljárás) nem tartozik közéjük.

    "Nagyjából annyira, mint más orvosok. Csakhogy egy pszichológiai problémát némileg nehezebb diagnosztizálni, mint egy levágott lábat."

    Nem pszichológiai, hanem pszichiátriai! És ha nem is egyszerű, de objektív a diagnoszika. Mint ahogy a kezelés is. Csakhogy az emberi psziché nem full-objektív dolog, így a pszichiátria sokszor nem hatékony.

    "Nem. Az áltudomány az ami meghatározza önmagát. Mégpedig azzal, hogy ezt az ellenőrzési rendszert kerüli meg."

    A full-objektív, természettudományos kritérium-rendszert kerüli meg.

    "Ezt a mondatot nem értem."

    Esetenként voltak fúzióra utaló jelek.

    "Én sajnos nem ezt a filmet láttam. Van esetleg erről valami cikk, ami belinkelhető? Az segítene."

    Nem tudok róla.

    "Nem is mondtam, hogy nem. A tudósok is csak emberek. Viszont ez nem a szabály, hanem a kivétel."

    Sok ilyen kivétel van.

    "Lehet. Bár nem értem mi oka lehetett ennek."

    Nem érted? Ez sokmindent megmagyaráz...

    "De a tudományban nincs szigorú hierarchia, ha nagyon akarják, megkerülhetik a főnökeiket. A töténet részletes ismerete nélkül nehéz megítélni az ilyen eseteket."

    A főnökeik kirúgással, szakmai elzárkózással fenyegették meg őket. És egy rosszhírű, szakmailag ellehetlenített kutatót nem szívesen alkalmaznak máshol sem. (Főleg ha ilyen rázós témában akar továbbkutatni.)