• valamit
    #114
    azért ez nem ilyen egyszerű szerintem. a mi technikai civilizációnk cirka 10 ezer éves, ez csillagászati léptékkel semmi. a voyagerek amik most ostomolják a naprendszer határait(?) a 70-es években lettek ellőve, amikor az, hogy "háziszámítógép" olyasmi vizió volt talán, mint mondjuk a szomszédos cikkben a "házirobot". 30 éve!
    ha egy másik civilizáció csak 5 ezer évvel jár előrébb, az már felfoghatatlan, sőt, így visszatekinve már 2 ezer év is szörnyű (visszatekintve!, nem előre ahogy meg aztán elképzelhetetlen) és még 2 száz is megdöbbentő... 2005->1805, Napóleon épp császár, a haditechnikában talán már alkalmaznak rakétákat, de ezek röppályája max 1-2 km, lovon és gyalog zajlanak az ütközetek, karddal és a gránátos illetve a tüzérségi katona komoly erő a hadseregekben... nincs vasút, Fulton gőzhajójának a kor vezető politikusa (Napóleon) nem látja értelmét, robbanómotor, autó, tank, repülőgép nincs (még vitorlázó se!), a korszak nagy találmánya a léggömb!, telefon, rádió, tévé nincs, számítógép, mobiltelefon, mikroeletronika nincs, angol vécé nincs, központ víz, gáz, fűtés, csatorna nincs, cipzár, tépőzár, védőoltás nincs, orvos még nem mos kezet operáció előtt, műanyag mint olyan nincs... stb., a világ rettentő gyorsan változik és az, hogy éppen hol lesz áttörés sokszor kiszámíthatatlan... pl. ki tudja, hogy a rák ellenszere 1, 5, vagy 45 év múlva lesz meg? vagy az aidsé? egyáltalán lesz e? vagy mikortól fognak embert is klónozni? vagy a három sorrendjét? és ez csak három tényező, és lenne millió... mikor azt se tudjuk, h mikor lesz pl. euró itthon ... ezek a késhegyre kiélezett dolgok, amik a találmányoknál vannak ezek szvsz. nagyon kiszámíthatatlanok. persze lehet sejteni, hogy mik azok a dolgok, amik szóba jöhetnek a következő 20-40-100 évben, de rengeteg mindent még csak nem is fogunk megsejteni, mert egyikből, vagy éppen kettő újból olyan másik-harmadik mégújabb következik, amit így nem lehet előrelátni...
    és most gondolj bele, az ember kb. 70-80 éve ad olyan rádióadást, ami elhagyhatta a földet: 70-80 éve, ez a világ, adott esetben ugye néhány szomszédos naprendszer (talán ha nagyon ráérnék össze is lehetne gyűjteni melyek pontosan) más pontjain is csak 70-80 évig fogható, ha abban a hetven-nyolcvan évben épp megérti és tud vele kezdeni valamit, akkor se tuti, hogy úgy van itt 70-80 év távlatában, hogy ideugorjon...
    na meg technika és technika is jelenthet eltérő dolgokat, a szovjet űrtechnika is más némileg mint az amerikai pedig azonos faj azonos problémamegoldása és olykor még lopják is egymás adatait, de a Mac Os meg a Win is más, ugyanaz pedig, és akkor egy teljesen eltérő faj? több ezer éven át fejlesztett, nálunknál fejlettebb technikái? megkockáztatom fingunk nem lenne róla...

    én életembe először, lassan tíz éve minden kézikönyv nélkül, meg tök ismeretlenül tettem fel egy Linuxot winyóra, hát majdnem dobtam egy hátast mire a bebootolt géppel valamit is tudtam kezdeni, pedig csak nem ismertem - egyáltalán semmit - a parancssori utasításait (meg a többit se, de ez a rész volt a leghúzósabb)... aztán marha büszke voltam mikor innen sikerült elindítanom a grafikus felületet: pedig ez nem egy idegen technika volt, de totál olyan érzésem volt a gép előtt: villog a kurzor és kezdeni kéne vele valamit, de hogy?