• shabba
    #19
    Csodálatos lenne, ha mindenhol optika lenne... Valszeg ADSL se lenne...

    Azért ne keverd a Hytas-t a passzív/aktív optikai hálózati megoldásokkal. A hytas egy idejétmúlt, már bevezetékesekor zsákutcának bizonyult nulladik generációs optikai megoldás amit elsődlegesen a távközlésben, ott is elsődlegesen hang kommunikációra fejlesztettek. Nem véletlen hogy ott ahol erre hamar rájöttek amint tudtak szabadultak tőle, és tolták tovább a keleti "hulladék temetőkbe". Mivel az ADSL-nek réz kell ezért a Hytas ellehetetleníti a bevezetését.

    Node nem kötelező ADSL-t használni, az is elég elavult technológia, ráadásul rengeteg negatív tulajdonsággal bír. Ha van lefektetett optikai szál akkor azon lényegesen jobb adatátvitelt lehet megvalósítani akkor az ADSL-t szépen nyugdíjazni kell és azt használni. És aktív és passzív optikai megoldásokkal 100/1000 Mbps sebesség vihető el a fogyasztóig, miközben nem kell tartani az ADSL távolság korlátosságától. Itt nem esik le a sebesség 6 km után egy ISDN szintjére vagy nem kell a telefonközpont igen közeli pár száz méter hatósugarában lakással rendelkezni hogy a nagysebességű ADSL kapcsolódás megoldható legyen, hanem akár 10-70 km-ig biztosíthatók a névleges sebességek.

    Ahhoz hogy a DSL technológiából ki lehessen préselni valami érdemleges sebességet úgyis teljesen új hálózati infrastruktúrát kell kiépíteni aminek az alapja szintén az optikai kábel. Le kell rövidíteni rézkábel szakaszok hosszát alig pár száz méterrel, a végére pedig kvázi "közelebb kell hozni a telefonközpontot". Ez valójában egy kihelyezett eszközt jelent amit közel az előfizetőhöz kell telepíteni egy szekrénybe és ennek összekapcsolódását a telefonközpontokban található gerinchálózati csatlakozásokhoz optikai kábelek fektetésével kell megoldani.

    Persze az igazán jó megoldás az ha nem is marad rövid rézkábel szakasz a kihelyezett központ és az előfizető között hanem azt is optikai szálra cserélik. És ezen a szakaszon aktív(ASE) vagy passzív(PON) optikai megoldásokkal oldják meg a kapcsolatot, DSL pedig szépen nyugdíjba vonul.

    Vannak olyan országok ahol az optikai megoldások rohamos tempóban teret nyernek és már beelőzik a DSL megoldást. Persze a DSL az elmúlt években igen nagy szeletett hasított ki de idővel ezen országokban szépen le fog épülni és a helyét az optikai megoldások veszik át.

    Vannak olyan országok ahol folyik vagy már meglévő tervek keretében elkezdődött az infrastruktúra átépítése a last mile lerövidítésére, a rövid last mileon pedig a legmodernebb DSL technológiák bevezetése a cél(VDSL2)

    Aztán vannak olyan országok ahol továbbléptek a DSL technológiában és bevezették annak újabb generációit, pl. ADSL2+. De önmagában nem ér semmit a technológia korlátosságai miatt. Ha megtörténik ez a felismerés akkor jellemzően a fenti két út valamelyike felé veszik az irányt.

    És vannak országok ahol még mindig az elsőgenerációs ADSL az alap, rendkívül nagy last mile távolságokkal, jővőbeli infrastruktúra fejlesztési projectek bejelentése nélkül évek óta toporogva, és felélve azt amit ez az igen régi technológia nyújt. Mi ide tartozunk. És az elmúlt időszak duplázásaival felélték a technológiában rejlő tartalékokat. Ahhoz hogy tovább lépjenek igen komoly pénzeket(száz milliárdok) kell belefeccölni egy új optikai infrastruktúrába, aminek kiépítése szintén hosszú évekig(akár évtizedig) tartó folyamat. De előbb persze tervek kellenének hogy elkezdhessék, márt nálunk még itt sem tartanak.