• M2 #78
    "Bevallom sose volt erősségem az ilyesmi, nem mintha középiskolás szinten meg lehetne érteni a relativitáselméletet."

    Pedig meg lehet, sőt inkább az a gond, hogy jól berögzítik az ember fejébe a klasszikus fizikát, ezért is nehéz felfogni a relativitást (meg persze a hétköznapi tapasztalásainknak is ellentmond).


    "Ennek megfelelően nem értem, hogy ha egy test gyorsabban mozog, miért nő meg a tömege. Aszittem, a tömeget a testet alkotó elemi részecskék együttes tömege adja, ami konstans és nem változik."

    Érthetőbb ha a tömeg definíciójára figyelsz: egy test mennyire áll ellen az őt gyorsító erőnek. A relativisztikus tömeg azt jelenti, hogy a mozgás irányában egyre nehezebb tovább gyorsítani vagy lassítani a testet. Nyugalmi tömege persze mindeközben változatlan marad.


    "Hasonlóan nem értem azt se, hogy miért lassul az idő a gyorsabban mozgó test számára."

    Einstein is tudott róla, hogy ugyanazon fény sebességét minden megfigyelő azonosnak méri (c ugye), függetlenül attól, hogyan mozognak egymáshoz képest. A különbözően mozgó megfigyelők rendszereiben viszont eközben a fény által megtett út hossza más. Erre egyetlen magyarázat van: a másik rendszerben máshogy telt az idő.